Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '17

 
Kategori
Ekonomi - Finans
 

Devlet Bankaları Hangileridir

Devlet Bankaları Hangileridir
 

devlet bankaları


Devlet Bankaları Hangileridir

Banka bankacılık işlemlerinin yapıldığı, faiz ve repo gibi işlemlerin yapıldığı kurumlar olarak nitelenebilir. Bankalar ve bankacılık ekonominin bel kemiği olarak nitelenebilir. Bireysel ve kurumsal olarak verdikleri hizmetler hem üretim hem de tüketimin motoru olarak düşünülebilir. Bankalar birçok devlet bankasının yanı sıra bir çok özel bankalar ile de ülkemizde hizmet vermektedir. Ülkemizde ekonominin büyümesi ile birlikte bankalar da her sene en çok kazanan kurumlar listesinin ilk on sırasına girmektedir. Bankalar ve bankacılık gelişen teknolojinin etkileri neticesinde internet bankacılığı ve mobil bankacılığı gibi alanlarda da gelişim göstermiştir. Son yıllarda ise ülkemizde katılım bankacılığı modeli yaygınlaşmaya başlamıştır. Bankalar ekonominin lokomotifi olduğundan devlet tarafından yetkili bir kurum tarafından kontrol ve denetleme altındadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumu bankaların hareketlerini denetleyen devlet kurumudur. Kısaca bankalar ile anlatılacak çok şey vardır.

Bankalar tüzel kişiliklerine göre devlet bankaları ve özel bankalar olarak ikiye ayrılır. Özel bankalar şahsi teşebbüsler ile kurulan genellikle arkasında büyük sermaye sahibi iş adamlarının ya da konsorsiyumların yer aldığı kuruluşlardır. Devlet bankaları ise devlet desteği ile kurulan ve yine devlet desteği ile iş ve işlemlerini devam ettiren bankalardır. İşlev olarak devlet ve özel bankalar arasında bir fark olmamakla birlikte genel olarak halk arasında devlet bankalarına karşı daha fazla güven vardır. Bunun nedeni de arkasındaki devlet desteğine olan güvendir.

Ülkemizde Bulunan Bankalar Listesi

Ülkemizde toplamda 52 banka bulunmaktadır. Bu bankaların içerisinde katılım bankaları da yer almaktadır. Ayrıca bu bankaları devlet bankaları ve özel bankalar olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bu 52 bankanın 3 tanesi devlet sermayesi ile kurulmuş bankalardır. Türkiye'de bulunan devlet bankaları Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf bank olarak sıralanabilir. Bunun dışında 10 özel banka, 21 yabancı sermayeli banka, 13 yatırım ve kalkınma bankası, 5 tane de katılım bankası bulunmaktadır.

Türkiye’de bulunan bankaların sadece üç tanesi devlet bankası olsa da bu üç banka şube ve faaliyet sayısı olarak azımsanamayacak büyüklüktedir. Ayrıca bu bankalar köklü bir geçmişe sahiptir. Örneğin ziraat bankası Osmanlı zamanında kurulmuş bir bankadır.

Kaynak:https://kredi7.com/turkiyede-ki-5-buyuk-devlet-bankasi/

 
Toplam blog
: 8
: 7870
Kayıt tarihi
: 14.02.16
 
 

İşletme mezunu ve işletme alınında yüksek lisans yaptım ayrıca şuan Radyo ve Televizyon Programcı..