Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '17

 
Kategori
Felsefe
 

Didim'de 2. Thales Günleri etkinliği gerçekleştirildi...

Didim'de 2. Thales Günleri etkinliği gerçekleştirildi...
 

Didim, Milet, Thales adlarının birlikte anıldığı 2. Thales Günleri etkinlikleri büyük bir katılımla Antik Milet kentinin tarihi amfi tiyatrosunda gerçekleştirildi…

2. Thales Günleri etkinliği; Müzik ve felsefenin içiçeliğiyle gerçekleştirildi. Bu içiçeliği

Emrehan Halıcı; Felsefe anlama-anlamaya-, Müzik ise anlatıma dayanır şekliyle yorumlayarak ikisi arasındaki ilişkiye felsefi bir yorum getirdi.

2. Thales Etkinliğinin konusu M.Ö 6.Yüzyılda –İlkaydınlanma Çağında Thales ve Çağdaşlarıydı. Bu anlamda Zürdüşt (iran), Budha (Hindistan) ve Konfüçyüs (Çin) ilgili ülkelerin felsefecileri tarafından tanıtıldı.  İngilizce yapılan bu konuşmaları isteyen dinleyiciler simultane çeviri- anında çeviri- yapan kulaklıklarla dinlediler.

Sorun, bilerce dinleyicilerle felsefecilerin anlaşabilme sorunuydu. Felsefi kavramlar o kadar kolay kavramlar değildi.  Kocaeli Üniversitesinden Doçent Dr. Meriç Bilgiç bu şaşkınlığını şöyle dile getirdi. “Ben karşımda çatık kaşlı soru sormaya meraklı matematikçileri bulacağımı sanıyordum. Kitap yazımı ve birçok önemli işimi erteleyerek bu yönde ağırlıklı bir sunum hazırlamıştım. Şimdi burada bu ortamda bu sunumu kısaltmak zorundayım” dedi.

Meriç’in bu haklı serzenişi; bu tür etkinlilerin düzenlenmesine ve geleceğinin planlanmasına yönelik de bir ipucuydu. Umarım Thales etkinlilerini düzenleyen bunu dikkate alır. (Bu konudaki görüşlerimi, önerilerimi daha sonraki yazımda dile getirmek istiyorum.)

Şimdi gelelim etkinliğin nasıl geçtiğine dair önemli notlara:

***Günümüzden 2600 yıl önce Milet Antik kenti ve çevresinde yaşayanların oturduğu yerlere binlerce kişi 2600 yıl sonra oturarak; Milet Amfi tiyatroda müzik ve felsefe dolu bir gün yaşadılar…

*** Didim Belediyesi tüm katılımcıların ulaşım dâhil tüm temel ihtiyaçlarını karşılama konusuna çok özen göstermişti ve bunda da başarılıydı.

*** Etkinliğe; Didim ve çevresinin dışından da çok sayıda katılım olmuştu. Gazeteci Yalçın Bayer, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’de dinleyiciler arasındaydı. Protokolu sevmeyen biri olarak; bu tarihi mekânda da protokolun işlememesi, herkesin özgürce istediği taş merdivenlere istediği gibi oturması özlem duyduğumuz bir şeydi. Kaymakam’ın ayrı bir köşede, Belediye Başkanının ayrı bir köşede oturması ve arasıra yer değiştirmeleri de güzel bir şeydi… Gözlerimiz Aydın Milletvekillerimizi ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nu aradı…

*** Hintli eğitimci Dr. Thupstan Paldan’ın özel budist giysileriyle ve sempatik tavırlarıyla felsefe etkinliğine katılması çok olumlu bir tepki aldı. Didimliler fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

*** İranlı Prof. Dr. Marufiah’ın sunumunu Türkçe yapması, Zerdüştlüğün dününü bugününü özgün bir şekilde anlatmasını ilgiyle dinledik. Zerdüştün bir peygamber olduğunu, yaşadığı coğrafyaya, etkilerini ve günümüzdeki Zerdüşlük’ün durumunu anlattı…

*** Geçen yılda etkinliğe katılan Matematik profesörü ve Matematik Derneği Başkanı Betül Tonbay, bu tür etkinliklerin bir farkındalık yaratmayı amaçladığını belirtti. “Tarihten aldım bir kişi bugüne geldim bin kişi” bilmecesiyle konuşmasına başladı. Thales’in bugün tüm derslerimizle ilgisi var. Mtematik, coğrafya, astronomi, Dil bilimi, Yurttaşlık bilgisi, Ekonomi ve daha birçok ders… Thales’in matematikte söyledikleri bugünde geçerlidir. Thales bir teoreme adı verilmiş ilk kişidir. Doğu batı sentezi çok önemlidir. Doğu ve Batının Evrensel değerleri çok önemlidir. Thales Evrensel bir değerdir. Beethoven ortak bir değer olarak Evrensel bir değerdir. Çevre bilinci, İnsan Hakları, Hayvan Hakları v.b Evrensel değerlerdir.

Bilim olarak en evrensel değer ise matematiktir.

*** Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay: "İşimiz gücümüz Didim. Biz Didim için Didim’i tanıtmak için çalışıyoruz. Thales bu toprakların yetiştirdiği çok önemli bir değerdir. Bu değerler Anadolu Kültürü’nün bir parçasıdır. Biz bu tarihi mekânları kullanacağız. Atatürk başta olmak üzere; Bu toprakların yetiştirdiği her değerlerden feyz alacağız. Hangi ilden gelmiş olursak olalım Didimli olmanın ve Didim’de yaşamanın kıymetini bileceğiz." Dedi.

*** Kendisini Didimli saydığını, Didim’e ilgisini bildiğimiz bürokrat, felsefeci Ersin Balcı, Anadolu Kültürü çok önemli bir unsurdur. Thales buluşmasını bu yönüyle çok olumlu buluyorum. Anadolu bir Kültür köprüsü. Milet Müzesini gezdim. Mısır Kültürünün izleri var.  Çok büyük bir kültür alışverişi olmuş. Türkiye bu yönüyle çok zengin ve kıymetini bilelim. Dedi.

*** Kültür turizmi ilgili kitapları olan bu konunu uzmanı yazar Faruk Pekin, Tarihi mekânda konuşmak o kadar kolay değil… Milet okulu ve devamındaki okulları düşünürleri günümüze ışık tutmuşlardır. Milet sadece kendi çevresinde değil, kurduğu kolonilerle Karadeniz’de de etkili olmuş bir uygarlıktır. Dedi..

*** Kitaplarını okuma listeme aldığım Koceli Üniversitesinden Felsefeci Doçent Dr. Meriç Bilgiç: Ben bir felsefeciyim, Thales’e verilen önemi haklı bulsam da abartılı bulduğumu da söylemek istiyorum. Antik Yunan, Ortadoğu- Mezopotamya- karşılaştırması ve etkileşimleri çok önemlidir. Felsefenin Milet Okulu ve Thalesle başlatılması yanlıştır. Maddelerin arkhesi bile Mezopotamya’dan alınmıştır. Göbeklitepe-Urfa- kazıları bize çok önemli ipuçları veriyor.

Nil taşkınları, Mısır’da geometrinin gelişmesine önemli katkı sağlamıştır. Thales’in farkı, doğruyu aramak için yırtınıyor ve büyük çaba sarf ediyor olmasıdır…

***Konuşma aralarında, Mahir Özdamar İlk ve Ortaokulunun folklar gösteriyle, Aydın Başak Kolejlinin Saksafon grubu gösterilerini sundular.

*** Didim Derneği Başkanı Ali Budak, Zeka yarışması sonuçlarının açıklanması ve ödüllerin verilmesi için Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı’yı davet etti. Halıcı kısa konuşmasında: İyi ve sağlıklı düşünmeye ihtiyacımız vardır.  Merak etmeye ve soru sormaya ne yazık ki eğitim sistemimiz uygun değil… Değişimden ve farklılıklardan korkuluyor.

Soru sormak çok ama çok önemlidir. Biz açık kapıları tercih ediyoruz. Ya da başkalarının bize kapı açmasını bekliyoruz.  

*** Müzik evrenseldir. Lübnanlı kadın sanatçı Rima Kicheich Arap caz müziğinden örnekler sundu. Dinleyiciler Sanatçının buğulu sesinden farklı bir müzik dinlemenin tadına vardılar.

Kısacası dün evrensel değerler vardı Milet Amfi Tiyatroda…

     2. Thales etkinliği ile ilgili kısa bir özet yapmaya çalıştım. Konu ile ilgili ve festivalin geleceğine yönelik eleştiri ve önerilerimin yer alacağı bir yazı daha hazırlamayı düşünüyorum.

     Görüşmek üzere…

 

Erdoğan Şahin

 

Not: Etkinlikle ilgili fotoğraflar ekte Milliyet Blog Galeride..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Toplam blog
: 1410
: 1053
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..