Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '11

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
156
 

Din Aydınlığı

Din Aydınlığı
 

Cuma günü elimden geldiği kadar "Cuma Namazı" nı kılmaya özen gösteririm. Hele içinde bulunduğumuz Ramazan Ayı camilere gitmek ve gönül huzuru bulmak için ne güzel bir fırsattır. Sizlere Cuma hutbelerinde verilen vaazlardan bahsetmek istiyorum. 

Cuma Namazı'nı kılmak için gittiğim camide hoca efendi vaaz veriyordu. " cemat-i müslimin, bu dünyada ki sağır ve körler, maalesef öteki dünyada da sağır ve kör olacaktır. Allah onların yazgısını ne yapalım ki böyle yazmış." demez mi? Kaynar sular tepemden aşağı aktı. Yakın bir yerde olsa kesin müdahale ederdim. Yahu sen bunu nerden uydurdun, sana bunu kim yazdı ve oku dedi be adam? Rum Suresi 52 ayet "artık sen ölülere işittiremezsin. Dönüp gittikleri takdirde sağırlarada çağrıyı duyuramazsın". 53.ayet"Ve sen körleri de sapıklıklarından aydınlığa çıkaramazsın. Sen ancak, ayetlerimize iman edenlere dinletirsin ve onlar müslüman oluverir". 

Burada bahsi geçen "sağırlar" kendilerine uyarı gelipte kulağını tıkayanlar hoca efendi."körler" denilende doğruyu göremeyen gönül gözü kapalı olanlardır hoca efendi..... Gözleri doğuştan görmeyen dininin sorumluluklarını yerine getiren, inancı gereği iyi insan olan birinin günahkar olduğunu nasıl söyleyebilirsin? 

Tüm bunlar eğitimsiz din adamlarının halka hitabetmesi sonucu doğuyor maalesef. Her konuda eğitim şart ama sanırım bazı alanlarda buna daha çok özen göstermemiz gerekir. 

Bir akşam Teravih namazına erken gittim, hoca efendi vaaz veriyordu. " hangi kadın kocasına danışmadan bakkala giderse, yolda onu gören erkeklerle zina etmiş kadar günaha girer. Kocalarınızın izni olmadan bir yere gitmeyin."demez mi? Kadınlara ayrılan bölümden gülüşmeler gelmeye başladı. Bende elimde olmayarak "haydaaaaa" deyiverdim. Neyse namaz bitti, hocanın yanına gittim. 

- yahu hoca bizim hanım günde bilmem kaç sefer markete gider, her gitmesinde benden izin mi alacak? Yahut izin almasına ne gerek var. Şimdi benim hanım nikahtan düştü o zaman, ben yeni bir hanım bakayım. 

- yok abi öyle şey mi olur? 

- ee biraz önce öyle dedin... 

- abi ben elimdeki yazıyı okudum, ama geri alamadım......... 

Halka hitabedecek din adamlarımız eğitimli olmalı. Din kültürü olan din adamlarımızın sohbetlerini dinlemek bizlere hem kefif veriyor, hem de bilgilendiriyor. 

Bir başka hoca efendi de şöyle demişti "hayat namazsız ezan ile, ezansız namaz arasıdır. Bu sureyi iyi değerlendirin." Daha sonra bu sözlerini açıklamış ve çok hoşuma gitmişti. Namazsız ezan doğunca kulağımıza okunan ezandır. Ezansız namaz ise cenaze namazıdır. 

Ramazanınız hayırlı ve kutlu olsun..................... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 571
Kayıt tarihi
: 10.09.08
 
 

1953 Konya doğumluyum. Uludağ ünv. 3.sınıfta terk ettim üniversiteyi. Anarşi yoğundu o zamanlar. Pan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster