Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '15

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Diş Fırçası Alırken Dikkat

Diş Fırçası Alırken Dikkat
 

Kuşkusuz tüm sağlık sorunlarımız önemlidir. Ancak, diş sağlığımızla ilgili sorunlar, diş ve diş etlerinin yanı sıra diğer bazı organlarımızın zarar görmesine de yol açacağı için daha fazla önemsenmelidir. Bunun için de diş temizliğine maximum özen göstermemiz yerinde olur diyor ve bu konuda nasıl ve neler  yapılabileceği hakkında sözü değerli uzmanımız Dt. Pınar Çağlar Kaya’ya bırakıyıruz.

Diş fırçasının türleri var mıdır, yanlış seçimin ne gibi zaraları vardır, seçerken nelere dikkat edilmeli, kimler hangi durumda ne tür fırça kullanmalı?

Artık birçok farklı firmanın ürettiği farklı özelliklerde diş fırçaları vardır.Haklı olarak, seçenekler arttıkça, tüketici seçmekte zorlanır. Bu fırçalardan kimisi yumuşak kıllara, kimisi sert veya orta sert kıllara sahiptir. Ayrıca diş fırçasının başlık büyüklüğü de değişmektedir. Büyük başlıklı veya orta büyüklükte ya da çocuklar için küçük başlıklı fırçalar vardır.Bir de bunlara ilave olarak şarjlı veya pilli döner başlıklı fırçalar vardır.Fırça seçimi, alışkanlıklara bağlı değişebilir.Dişlerini farkında olmadan çok bastırarak fırçalayanlar,hassas diş ve diş etine sahip bireyler,düzenli fırçalıyorlarsa,yumuşak kıllı fırçaları tercih etmelidirler.Sert kıllı fırçalar,bu kişiler de dişetlerinde çekilmelere neden olur.Çünkü sert kıllı fırçalar,dişetlerini daha çok travmaya uğratır ayrıca dişlerde de aşınmalar yapabilir.Bu kişilerin yumuşak kıllı fırçalar kullanmaları daha doğru olur. Sert kıllı fırçaları,daha çok sigara kullanan yada diyetinde, çay- kahve gibi boyayıcı gıdaları fazla tüketen kişilerde, tavsiye edebiliriz. Sigara, çay, kahve kullanımı,lekelenmeleri arttırır fakat düzenli fırçalamada bu lekeleri en aza indirmek mümkündür.Bazı kişilerin ağız yapıları küçüktür ve arka kısımları fırçalarken bulantı ve öğürtü refleksleri fazla olabilir.Böylesi durumlarda, büyük başlıklı fırçalar yerine, orta boy yada küçük  başlıklı fırça kullanmak, ağzın arka bölgelerine ulaşmayı kolaylaştırır.Ayrıca fırça saplarının elden kaymayan, kolay kavranabilir, ergonomik olması avantajlıdır.Fırça kıllarının diş eti ve diş yüzeyi gibi girintili çıkıntılı bölgeleri rahat temizlemesi için asimetrik farklı şekil ve yüzey özellikleri, temizleyiciliği arttırır.Bazı fırçalarda temizlenmesi gereken dil yüzeyi temizleyici, kısımlarda vardır.Ayrıca döner başlıklı fırçalarda tercih edilebilir.Bu tarz fırçaları özellikle ekstra hijyen gerektiren; ortodonti ve implant tedavileri sırasında ve el manüplasyonunu yeteri kadar kullanamayan hastalarda özellikle tavsiye ederiz.Bu  fırçalarla elle  kullanılan  standart fırçalara göre arka bölgedeki dişlere ulaşmak daha rahat olur. Ayrıca dişlerin arka kısımlarını yani dil yüzeyine bakan kısımlarını temizlemek daha kolay ve etkin olur.

Fırça seçimi ve düzenli fırçalama önemli midir, fırçalama süresi ne kadar olmalı ve etkili bir temizlik nasıl olmalıdır?
Evet, doğru fırça seçmi ve düzenli diş fırçalamak ve özellikle de gece yatmadan önce diş fırçalamak çok önemlidir.Fırçalamanın süresi, minimum 2-3 dk olmalı ve tüm yüzeylere ulaşılan, etki sağlayacak kalitede fırçalama yapılmalıdır.

Zama zaman fırça değiştirmek gerkirmi, gerekirse ne kadar arayla değiştirmeli, eskiyen fırça zara verir mi ve etkisi azalır mı?

fırçalarımızı düzenli aralıklarla 3-6 ay arası periyodlar ile  fırça kıllarının yıpranıp, deforme olmasını baz alarak değiştirmeliyiz. Bunun için fırça kıllarının bazıları mavi renklidir, bunlar belirteç kıllardır yani kullandıkça beyazlamaya başlar ve bu beyazlık yarıya kadar gelince fırçamızı değiştirme zamanı gelmiş demektir.Gereğinden uzun kullanılan fırçanın kılları,yana doğru eğilir hem dişetlerine batar hem de mekanik temizliği yeni bir fırçaya göre %30 oranında azalır.

Kaynak:

http://www.doktoramcam.com/Makale/Detay/dis-fircasi-secerken/735

Bu makale de ilginizi çekebilir

Ecza Dolabında Neler Bulunmalı?

 
Toplam blog
: 374
: 1291
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..