Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '19

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Diyet Bisküviler Faydalı mıdır

Bu yazımızı ara öğünlerinde diyet bisküvi yazmama gelen tavsiyeler üzerine kaleme alıyorum. Çok mahsum görünen bu paketlenmiş kalori canavarları aslında hiç sanıldığı kadar mahsum değiller..

Diyet sürecinde yanlış bilinen doğrulardan biri de diyet bisküvilerin faydalı olduğu düşüncesidir. Bu düşünceye ne tamamen karşı çıkılabilir ne de tamamen kabul edilebilir bir davranış sergilenebilir. Bu yüzden de diyet bisküvilerin avantaj ve dezavantajlarını açıklayarak nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Diyet Bisküvilerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Diyet bisküvi satın alırken yapılması gereken ilk şey içindekiler bölümüne bakmak olmalıdır. İçinde beyaz un ve şekerin bulunmaması önemli bir kriterdir. Bununla beraber bisküvi lif açısından zengin olmalıdır. Yulaf gibi tam tahıllı bir ürün tercihi de oldukça önemlidir. Bunlara dikkat edildikten sonra diyet bisküvi yanında bol sıvı, süt, yoğurt gibi besinlerin tercih edilmesi de kilo verdirmeye yardımcı olmakla beraber bu bahsedilen bisküvilerin faydalı yanını ortaya çıkarabilme üzerinde etkisi vardır. Ancak bu fayda uzun vadede değil genellikle kısa vade için geçerlidir.

Yani diyet bisküvi tüketimi alışkanlık haline gelmemelidir. Zira kilo verdirmek yerine kilo aldırması söz konusu olabilir. Zaten piyasaya bakıldığı zaman da bu sayılan özellikleri karşılayabilen çok az ürün olduğu söylenebilmektedir. Çünkü paket üzerinde yazan özellikle "şekersiz" veya "katkı maddesi yok" sloganları genellikle asılsızdır. İçindekiler kısmına baktığınız zaman şeker yerine şekerin diğer yan ürünlerinin içinde bulunduğunu görmeniz pek tesadüf olmaz. Bu yüzden de satın alınacak diyet bisküvisinin gerçekten iyi incelemek gerekmektedir.

Diyet Bisküvi Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda avantajlarından daha çok dezavantajlarını saydığımız diyet bisküvilerin hiç tüketilmemesi gibi bir yargıya ulaşılması da yanlış olacaktır. Önemli olan nokta, diyet bisküvi tüketimini bir alışkanlık haline getirmemek ve porsiyon kontrolüne dikkat etmektir. Eğer bunlara uyulmaz ise işte o zaman faydadan çok zarar sağlaması muhtemeldir. Bu zarar ise yağ yakımı yerine yağ kazanımı olarak size geri dönmektedir.

Bu ürünlerin tüketimini alışkanlık haline getirmeniz ile karbonhidrat alımınız artacaktır. Programınızda ise yapmanız gereken tüm besinlerden yeteri kadar tüketmek olmalıdır. Çünkü ancak besin çeşitliliği ile kalıcı bir kilo verilebilir. Diyet bisküvilerin yağının veya şekerinin azaltılmış olması onun hiç kalori içermediği anlamına gelmemektedir. Bu yüzden yiyeceğiniz bisküvi paketinin genellikle yarısını tüketmek daha doğru bir karar olacaktır.

 

 
Toplam blog
: 12
: 129
Kayıt tarihi
: 21.10.18
 
 

  1993 yılı Çorlu doğumluyum. İlkokul ve lise öğrenimimi burada tamamladıktan sonra kazanmış oldu..