Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
246
 

Doğa ile dengede olmak

Doğa ile dengede olmak
 

Doğada, insan dışındaki tüm varlıklar, mükemmel bir uyum içindedirler ve denge içinde bir arada var olurlar. İnsan ise, doğanın bir parçası olmasına rağmen dengesizdir, çünkü insan egoya sahiptir. Ego ise daima tatmin olmak ister ve insanı doğanın olumsuz yönü olmaya zorlar. İnsan, egosu yüzünden doğa ile dengede olmadığı için, günümüzde yaşadığı sorunlarla baş başadır.

Eğer kendimizi nasıl dengeleyeceğimizi, içsel doğamızda olan kötü eğilimi nasıl idare edeceğimizi ve doğa ile doğru ve bütünsel bir şekilde nasıl ilişki kuracağımızı öğrenirsek, bu öz farkındalıktan dolayı, bugün yaşadığımızdan çok daha iyi ve sağlıklı bir hayata sahip olabiliriz.

Doğayı incelediğimiz zaman, onun kanunlarını ve içinde barındırdığı ilişkileri öğrendiğimiz zaman, hem bireysel hem de kolektif düzeyde, her şeyin karşılıklı, global bir bağ içinde oluşmuş olduğunu daha iyi anlayabiliriz; tıpkı bedenlerimizde tüm parçaların birbirine karşılıklı olarak bağlı olması gibi.

Yaşamlarımızın bir başlangıcı, gerçekleştirmesi gereken belli bir amacı ve bir sonu vardır. Bu süreç doğadan bağımsız değildir. Bunun böyle olduğunu anlamalı ve içselliğimizi doğanın tümüne uyumlamalıyız.

Çocuklarımıza öğretmemiz gereken esas konu da budur. Onlara, birbirleriyle nasıl ilişki kuracaklarını ve birbirlerini nasıl seveceklerini öğretmeliyiz. Eğer onlara yaşama dair doğru bakış açısını aktarabilirsek, bu onları geliştirecek ve kendi başlarına ilerlemelerini sağlayacaktır. Önemli olan, onlara doğru yönü göstermektir. 

Arzu Elif bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine beni derinden etkileyen bir blog... Sevgiyle...

Arzu Elif 
 11.07.2012 14:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 422
Kayıt tarihi
: 01.11.11
 
 

Yaşam yolculuğu hepimizi farklı duraklarda indiriyor. Bu duraklara varmak için çeşitli eğitimler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster