Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '09

 
Kategori
Ekolojik Yaşam
Okunma Sayısı
722
 

Doğa ve insan

Doğa ve insan
 

İnsan doğanın bir parçasıdır!


DOĞA VE İNSAN

1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda da Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız.

Bu günlerde, bol konuşmalı toplantılar yapılmakta ve ertesi günlerde bu konuşmalar unutularak tam aksine uygulamalar gözlenmekte..

Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır..

Giderek önemi artan bu günlerin “Global Isınma” nın etkisini göstermeye başladığı bu günlerde 150 yıl önce ABD topraklarında söylenmiş bilge sözler günümüz dünyasının durumunu en iyi yansıtan belgelerden biridir..

Bu Konuşma 1854’de Kızılderili Şef Seattle Tarafından Halkının Topraklarını Satması İstenmesi Üzerine Bir Cevap Olarak Yapılmıştır. Bu Konuşma Washington’da Muhafaza Edilmiş Ve Amerikan Expo’74 de Sunulmuştur. Son Zamanlarda Da Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Tarafından Yayınlanıp, Çevre Üzerinde Şimdiye Dek Yapılmış En Güzel Ve En İçten Anlatım Olarak Tanımlanmıştır.

WASHINGTON’DAKİ BÜYÜK ŞEF TOPRAKLARIMIZI ALMAK İSTEDİĞİ KONUSUNDA SÖZÜNÜ GÖNDERMİŞ.

BÜYÜK ŞEF AYNI ZAMANDA DOSTLUK VE İYİ NİYET SÖZLERİNİ DE GÖNDERMİŞ. BU ÇOK NAZİK BİR HAREKET...

ÇÜNKÜ KARŞILIK OLARAK BİZİM DOSTLUĞUMUZA ÇOK AZ İHTİYACI VAR. AMA BİZ TEKLİFİNİ DÜŞÜNECEĞİZ. ÇÜNKÜ BİLİYORUZ Kİ EĞER SATMAZSAK BEYAZ ADAM SİLAHLARLA GELİP

TOPRAĞIMIZI ALABİLİR.

GÖKYÜZÜNÜ, TOPRAĞIN ISISINI, NASIL ALIP SATABİLİRSİN? BU FİKİR BİZE GARİP GELİR. EĞER BİZ HAVANIN TAZELİĞİNE VE SULARIN PARILTILARINA SAHİP DEĞİLSEK, ONLARI NASIL SATIN ALABİLİRSİN?

BU DÜNYANIN HER PARÇASI BENİM İNSANLARIM İÇİN KUTSALDIR. HER PARLAYAN ÇAM İĞNESİ, BÜTÜN KUMLU SAHİLLER, KARANLIK ORMANLARDAKİ SİS, HER AÇIK ALAN, VIZILDAYAN BÖCEK HALKIMIN DENEY VE ANILARINDA KUTSALDIR.

AĞAÇLARIN GÖVDELERİNDEN AKAN SULAR KIZILDERİLİNİN ANILARINI TAŞIR.

KIZ KARDEŞLERİMİZ BEYAZ ADAMIN ÖLÜLERİ YILDIZLAR ARASINDA YÜRÜMEYE GİTTİKLERİNDE DOĞDUKLARI ÜLKEYİ UNUTURLAR. BİZİM ÖLÜLERİMİZ BU GÜZEL DÜNYAYI ASLA UNUTMAZLAR ÇÜNKÜ O KIZILDERELİNİN ANASIDIR.

BİZ DÜNYANIN PARÇASIYIZ VE O DA BİZİM PARÇAMIZ. GÜZEL KOKAN ÇİÇEKLER BİZİM KIZ KARDEŞLERİMİZDİR: GEYİK, AT, BÜYÜK KARTAL. BUNLARSA BİZİM ERKEK KARDEŞLERİMİZ.

KAYALIK TEPELER, ÇAYIRLARDAKİ ISLAKLIK, TAYIN VÜCUT ISISI VE ADAM HEPSİ AYNI AİLEYE AİTTİR.

ÖYLEYSE, WASHINGTON’DAKİ BÜYÜK ŞEF TOPRAĞIMIZI ALMAK İSTEYİNCE BİZDEN ÇOK ŞEY İSTİYOR.

BÜYÜK ŞEF BİZİM RAHATÇA YAŞAYABİLECEĞİMİZ BİR YER AYIRACAĞINI SÖYLÜYOR. O BİZİM BABAMIZ VE BİZ DE ONUN ÇOCUKLARI OLCAĞIZ

ÖYLEYSE, TOPRAĞIMIZI ALMA TEKLİFİNİ DÜŞÜNECEĞİZ. AMA BU KOLAY OLMAYACAK ÇÜNKÜ BU TOPRAK BİZİM İÇİN KUTSALDIR.

DERELER VE NEHİRLERDEN AKAN PARILDAYAN SULAR, SADECE SU DEĞİL AMA ATALARIMIZIN KANLARIDIR. EĞER SİZE TOPRAK SATARSAK ONUN KUTSAL OLDUĞUNU HATIRLAMALISINIZ; VE ÇOCUKLARINIZA DA ONUN KUTSAL OLDUĞUNU ÖĞRETMELİSİNİZ VE GÖLLERİN BERRAK SUYUNDAKİ HER HAYALİ YANSIMA HALKIMIN YAŞAMINDAN OLAYLAR VE ANILAR ANLATIR.

SUYUN MIRILTISI BABAMIN BABASININ SESİDİR.

NEHİRLER ERKEK KARDEŞLERİMİZDİR. SUSUZLUĞUMUZU GİDERİRLER. NEHİRLER KANOLARIMIZI

TAŞIRLAR VE ÇOCUKLARIMIZI BESLERLER. EĞER SİZE TOPRAĞIMIZI SATARSAK HATIRLAMALISINIZ VE ÇOCUKLARINIZA ÖĞRETMELİSİNİZ Kİ NEHİRLER BİZİM KARDEŞLERİMİZDİR VE SİZİN DE; VE BUNDAN DOLAYI NEHİRLERE HERHANGİ BİR KARDEŞE GÖSTERECEĞİNİZ KİBARLIĞI GÖSTERMELİSİNİZ.

KIZILDERELİLER HER ZAMAN İLERLEYEN BEYAZ ADAM ÖNÜNDE GERİ ÇEKİLMİŞTİR, DAĞLARDAKİ SİSİN SABAH GÜNEŞİ ÖNÜNDE KAÇIŞI GİBİ.

AMA BABALARIMIZIN KULELERİ KUTSALDIR. MEZARLARI KUTSAL TOPRAKLARDIR VE BU TEPELER, AĞAÇLAR, DÜNYANIN BU PARÇASI BİZE SUNULMUŞTUR.

BEYAZ ADAMIN BİZİM YOLLARIMIZI ANLAMADIĞINI BİLİYORUZ. TOPRAĞIN BİR PARÇASI DİĞERİYLE AYNI ONUN İÇİN. ÇÜNKÜ GECE GELİP TOPRAKTAN İHTİYACI OLANI ALIP GİDEN YABANCIDIR.

DÜNYA ONUN KARDEŞİ DEĞİL AMA DÜŞMANIDIR VE ONU FETHETTİMİ İLERLEMEYE DEVAM EDER.

BABALARININ MEZARLARINI GERİDE BIRAKIR VE ALDIRMAZ,

ÇOCUKLARINDAN DÜNYAYI KAÇIRIR, ALDIRMAZ. BABALARININ MEZARLARI VE ÇOCUKLARININ HAKLARI UNUTULMUŞTUR.

ANNESİ DÜNYAYA VE KARDEŞİ GÖĞE SATIN ALINIP, YAĞMA EDİLİP, KOYUNLAR YA DA PARLAK BONCUKLAR GİBİ SATILAN MALLAR GİBİ DAVRANIR.

İŞTAHI DÜNYAYI YİYİP BİTİRECEK VE GERİDE SADECE BİR ÇÖL BIRAKACAK.

BİLMİYORUM, BİZİM YOLLARIMIZ SİZİNKİLERDEN FARKLI, SİZİN ŞEHİRLERİNİZİN GÖRÜNÜMÜ KIZILDERELİNİN GÖZLERİNE ACI VERİR AMA BU BELKİDE KIZILDERİLİNİN VAHŞİ OLDUĞUNDAN VE

ANLAMADIĞINDANDIR.

BEYAZ ADAMLARIN ŞEHİRLERİNDE SANKİ YER YOKTUR. BAHARDA YAPRAKLARIN AÇIŞINI YA DA BÖCEKLERİN KANAT HIŞIRTILARINI DUYACAK YER YOKTUR.

AMA BU BELKİ DE BENİM VAHŞİ OLMAMDAN VE ANLAMADIĞIMDANDIR. TAKIRTI SADECE KULAKLARA BİR TAHRİK GİBİ GÖRÜNÜYOR.

İNSAN EĞER BİR KUŞUN YALNIZ AĞLAYIŞINI VEYA SU BİRİKİNTİSİ ETRAFINDA TARTIŞAN KURBAĞALARIN SESLERİNİ DUYMAZSA HAYATIN ANLAMI NEDİR?

BEN KIZILDERELİYİM VE ANLAMAM. KIZILDERELİ SU BİRİKİNTİSİ ÜZERİNE VURAN RÜZGARIN YUMUŞAK SESİNİ VE YAĞMURUN TEMİZLEDİĞİ YA DA ÇAMIN KOKU VERDİĞİ RÜZGARIN KOKUSUNU YEĞLER..

DEĞERLİ HAVA

HAVA KIZILDERELİ İÇİN DEĞERLİDİR. ÇÜNKÜ HER ŞEY AYNI NEFESİ PAYLAŞIR. HAYVANLAR, AĞAÇ, ADAM HEPSİ AYNI NEFESİ PAYLAŞIR.

NEFES ALDIĞI HAVA BEYAZ ADAMIN DİKKATİNİ ÇEKMİYOR GİBİ. PEK ÇOK GÜNDEN SONRA ÖLEN ADAM GİBİ KÖTÜ KOKUYLA UYUMUŞ. AMA EĞER SİZE TOPRAĞIMIZI SATARSAK, HAVANIN BİZİM İÇİN DEĞERLİ OLDUĞUNU HATIRLAMALISINIZ ÇÜNKÜ HAVA SAĞLIĞI TÜM YAŞAMLA AYNI RUHU TAŞIR.

BÜYÜKBABAMIZA İLK NEFESİ VEREN RÜZGAR ONUN SOLUĞUNU DA KABUL EDENDİR VE RÜZGAR ÇOCUKLARIMIZA YAŞAM RUHUNU DA VERMELİDİR VE EĞER SİZE TOPRAĞIMIZI SATARSAK ONU BEYAZ ADAMIN BİLE GİDİP ÇAYIRIN ÇİÇEKLERİNİN TAT VERDİĞİ RÜZGARI TADABİLECEKLERİ BİR YER OLARAK AYRI VE KUTSAL TUTMALISINIZ.

TOPRAĞIMIZI ALMA TEKLİFİNİZİ DÜŞÜNECEĞİZ. EĞER KABUL ETMEYE KARAR VERİRSEK BİR ŞART KOYACAĞIM: BEYAZ ADAM BU TOPRAĞIN HAYVANLARINA KARDEŞLERİ GİBİ DAVRANACAK.

BEN VAHŞİYİM VE BAŞKA BİR YOLDAN ANLAMAM. ÇAYIRLARDA BİNLERCE ÇÜRÜYEN BUFALO GÖRDÜM. BEYAZ ADAMIN GEÇEN TRENDEN VURUP BIRAKTIĞI. BEN VAHŞİYİM VE DUMANLI DEMİR ATIN BİZİM SADECE CANLI KALMAK İÇİN ÖLDÜRDÜĞÜMÜZ BUFALODAN NASIL DAHA ÖNEMLİ OLABİLDİĞİNİ ANLAMIYORUM.

HAYVANLAR OLMADAN İNSAN NEDİR? EĞER BÜTÜN HAYVANLAR BİTSE İNSAN BUNUN BÜYÜK YANLIZLIĞINDAN ÖLÜRDÜ. ÇÜNKÜ HAYVANLARA NE OLURSA, İNSANA DA AYNISI OLUR, KISA SÜRE İÇİNDE, HERŞEY BİRBİRİNE BAĞLIDIR.

AYAKLARI ALTINDAKİ TOPRAĞIN BÜYÜKBABALARIMIZIN KÜLLERİ OLDUĞUNU ÇOCUKLARINIZA ÖĞRETMELİSİNİZ. BÖYLECE TOPRAĞA SAYGI DUYARLAR. ÇOCUKLARINIZA TOPRAĞIN AKRABALARIMIZIN YAŞAMLARIYLA DOLU OLDUĞUNU SÖYLEYİN.

ÇOCUKLARINIZA, BİZİM ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETTİĞİMİZİ ÖĞRETİN: DÜNYA ANNENİZDİR. DÜNYAYA NE OLURSA DÜNYANIN OĞULLARINA DA AYNISI OLUR. EĞER İNSANLAR YERE TÜKÜRÜRSE KENDİ ÜZERLERİNE TÜKÜRÜRLER.

BUNU BİLİYORUZ BİZ. DÜNYA İNSANA AİT DEĞİLDİR, İNSAN DÜNYANINDIR. BUNU BİLİYORUZ BİZ BÜTÜN HERŞEY BİR AİLEYİ BAĞLAYAN KAN GİBİ BİRBİRİNE BAĞLIDIR.

DÜNYAYA NE OLURSA, OĞULLARINA DA O OLUR. HAYAT AĞINI İNSAN ÖRMEDİ, O SADECE BİR LİF ONUN İÇİNDE. AĞA NE YAPARSA KENDİNE YAPAR. DALGALAR GİBİ

AMA HALKIM İÇİN AYRILAN BÖLGEYE GİTME TEKLİFİNİZİ DÜŞÜNECEĞİZ. AYRI VE BARIŞ İÇİNDE YAŞAYACAĞIZ. GERİ KALAN GÜNLERİMİZİ NEREDE GEÇİRECEĞİMİZ ÇOK AZ ÖNEMLİ.

ÇOCUKLARIMIZ BABALARININ YENİLGİYLE AŞAĞILANDIĞINI GÖRDÜLER. SAVAŞÇILARIMIZ UTANÇ DUYDU VE YENİLGİDEN SONRA GÜNLERİNİ AYLAKLIK ETME VE VÜCUTLARINI TATLI YİYECEKLER VE SERT İÇKİLERLE KİRLETMEYE HARCIYORLAR.

BİRKAÇ SAAT, BİRKAÇ KIŞ VE DÜNYADA BİR ZAMANLAR YAŞAMIŞ BÜYÜK KAVİMLERİN VEYA ŞİMDİ UFAK TOPLULUKLAR HALİNDE ORMANDA DOLAŞANLARIN ÇOCUKLARI KALMAYACAK.

BİR ZAMANLAR SİZİNKİLER GİBİ GÜÇLÜ VE UMUTLU OLANLARIN MEZARLARINDA YAS TUTMAK İÇİN. AMA NİÇİN HALKIMIN GEÇİP GİTMESİ İÇİN YAS TUTAYIM? KAVİMLERİ İNSAN YAPAR O

KADAR, İNSANLAR GELİR VE GİDER DENİZİN DALGALARI GİBİ.

ALLAHI KENDİSİYLE ARKADAŞ GİBİ KONUŞAN VE YÜRÜYEN BEYAZ ADAM BİLE BU ORTAK KADERDEN AYRI TUTLMAZ.

HEPİMİZ KARDEŞ DE OLABİLİRİZ, GÖRECEĞİZ. BİLDİĞİM BİR ŞEY VAR Kİ, BEYAZ ADAM BELKİ BİR GÜN KEŞFEDER, ALLAHIMIZ AYNI ALLAH. O İNSANIN ALLAHI VE ŞEVKATİ KIZILDERELİ İÇİNDE

BEYAZ ADAM İÇİN DE AYNI.

BU DÜNYA ONUN İÇİN DEĞERLİ VE DÜNYAYA ZARAR VERMEK ONUN YARATICISINI KÜÇÜMSEMEKTİR.

BEYAZLAR DA GEÇİP GİDECEK BELKİ BÜTÜN DİĞER KAVİMLERDEN ÖNCE. YATAĞINA PİSLİK YIĞMAYA DEVAM ET BİR GECE KENDİ PİSLİĞİNDE BOĞULACAKSIN.

AMA YOK OLUŞUNDA SENİ BU TOPRAKLARA GETİREN VE ÖZEL BİR NEDENLE SANA BU TOPRAK VE KIZILDERELİ ÜZERİNE HAKİMİYET VEREN ALLAHIN GÜCÜYLE YIKILMIŞ OLARAK PARLAYACAKSIN.

BU SON BİZE BİR SIR ÇÜNKÜ BİZ BUFFALLOLAR KATLEDİLDİĞİNDE, VAHŞİ ATLAR EHLİLEŞTİRİLDİĞİNDE, ORMANIN GİZLİ KÖŞELERİ PEK ÇOK İNSANIN KOKUSUYLA DOLDUĞUNDA VE DİRİ TEPELERİN GÖRÜNÜMÜ KONUŞAN TELLERLE LEKELENDİĞİNDE ANLAMIYORUZ. ÇALILIK

NEREDE? GİTMİŞ! VE HIZLA TAY VE AVA ELVEDA DEMEK NEDİR? YAŞAMIN SONU VE YAŞAMAYA ÇALIŞMANIN BAŞLANGICI.

ÖYLEYSE TOPRAĞIMIZI ALMA TEKLİFİNİZİ DÜŞÜNECEĞİZ. KABUL EDERSEK BU VADETTİĞİNİZ AYRILAN BÖLGE İÇİN OLACAK OLAN BU KISA GÜNLERİMİZİ DİLEDİĞİMİZCE YAŞAYABİLİRİZ.

BU DÜNYADAN EN SON KIZILDERİLİ DE YOK OLDUĞUNDA VE ANASI SADECE ÇAYIRLAR ÜZERİNDE HAREKET EDEN BİR BULUTKEN, BU KIYILAR VE ORMANLAR HALA HALKIMIN RUHUNU MUHAFAZA EDECEKLER.

ÇÜNKÜ ONLAR BU DÜNYAYI, YENİ DOĞANIN ANNESİNİN YÜREK ATIŞINI SEVDİĞİ GİBİ SEVERLER. ÖYLEYSE EĞER TOPRAĞIMIZI SATARSAK, ONU BİZİM SEVDİĞİMİZ GİBİ SEV, ONUNLA BİZİM İLGİLENECEĞİMİZ GİBİ İLGİLEN, DİYARIN ANISINI ONU ALDIĞINDA OLDUĞU GİBİ SAKLA VE BÜTÜN GÜCÜNLE, BÜTÜN AKLINLA, BÜTÜN KABİNLE ONU ÇOCUKLARIN İÇİN KORU VE SEV,

ALLAHIN HEPİMİZİ SEVDİĞİ GİBİ.

BİLDİĞİMİZ BİR ŞEY VAR. ALLAHIMIZ AYNI ALLAH. BU DÜNYA ONUN İÇİN DEĞERLİ. BEYAZ ADAM BİLE BU ORTAK KADERDEN AYRI TUTULAMAZ. BÜTÜN BUNLARDAN SONRA KARDEŞ DE OLABİLİRİZ,

GÖRECEĞİZ.

Bol nutuklu bir ÇEVRE GÜNÜ dilerim!

TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ??

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 114
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2188
Kayıt tarihi
: 16.04.08
 
 

Kentsel, arkeolojik ve doğal sit alanlarında koruma, ıslah ve yenileme projelerinde, plancı, yöne..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster