Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
3057
 

Dolar uçacak diyenler ve krizi anlamayanlara ipuçları

Dolar uçacak diyenler ve krizi anlamayanlara ipuçları
 

Alıntı


Söylemiştim demekten sıkıldım ama şimdi “Dolar Uçacak” , “Birisi Doları Durdursun”, “Dolar 2.00 TL yi aşacak” diyenler nerde merak ediyorum.

ABD dolarlarını toplamaya başlamışmış, 6 ay vadeli tahviller çıkarmışmış, Dolar talebi artmışmış mış mış mış…

Bu krizi anlamayanlara bir kez daha anlatayım:

20-30 yıldır artan enerji ve petrol fiyatları artı korkunç derecede artan teknolojinin emeği ikame etmesi ve emek arzının artması sonucu düşen/ yükselmeyen ücretlerin genel seviyesi nedeniyle artan sermaye sahiplerinin birikimleri ve onların yarattığı üretim yığılmasıdır.

Yine bu grup tarafından üretenlere ve tüketenlere verilen kredilerin faizleri gerçeği vardır. Birileri “Kapitalistlerin elinde korkunç bir sermaye birikimi var ve bu paraları talep edebilecek üreten ve tüketenler tükendi” diye bağırıyor, birileri de bunlar batıyor diye onlara yardım ediyor. Sorun kredi değil, kredilerin geri dönüşümünün önünün kapanmasıdır. Dolayısıyla sorun kredi verenlerin değil, alanların sorunudur. Bu paketleri insanların ferdi kredi ve kredi kartı borçlarını ödemeye destek olarak vermeliydiler ki bu kriz çözülsün.- Bu Türkiye için de geçerlidir-Üretim arzının altı böyle doldurulurdu. Ve bu ancak enflasyon olarak geri dönmezdi. Finans kuruluşlarının dönmeyen kredilerini finanse etmek kredi borcu olan ve tüketemeyen yığınların borçlarını azaltmaz. Onlar yine borçludur. Onların kredi borçlarını hafiflet ve gelirlerini artır ki krizin çözülsün. Arz edilen bu paralar ve faizleri yine tüketemeyen yığınları ezecek ve onların hiçbir sorununu çözmeyecektir. Hatta bunlar onlara vergi olarak geri döneceğine göre borçlarını daha da artıracaktır. Sonunda bu zavallı kesim zarar eden firmaların topluca sahipleri haline getirilecektir. Yaratılan bu para arzının sonunda doğacak enflasyon satın alma gücü iyice zayıflayan bu kesimin tamamen sonunu getirecektir.

Sarmal şudur: Tüketim daralması>işsizlik>resesyon >üretim düşüşü>>para arzının artırılması> STAGFLASYON ve ENFLASYON. Bu sarmalın bir sonucu daha vardır, o da dolar milyarderlerinin dolarlarının değerini düşürecektir. Ama bu değer eksilmesi geniş yığınlara gelir olarak yansımayacaktır. Bu toplamı “0” olan bir oyun değildir. Sadece kapitalistlerin parasının satın alabileceği mal miktarı azalacaktır. İşte bu kaybolan değerler mallara gömülecektir. Sonuç olarak enflasyon üretimi kamçılayacak bu krizi öteleyecektir. Tabi ki borçluların borcunu da hafifletecektir. Ama gelirleri yükseltilemeyen yığınlar bu sarmaldan asla kurtulamayacaktır. Ötelenen krizin devamında yine limitlerde ücretler – çünkü emek arzı sürekli artacaktır- yine sermaye büyümeye devam edecektir. Yine kriz…Bunun yanında Doların değeri ne kadar düşerse ABD için o kadar iyidir. Çünkü bu sayede borç batağında olan ABD’nin de borçları reel olarak azalacaktır. Pul haline gelmiş borcu ödemek de zor olmayacaktır.

Ekonomistlik taslayanlara bir halk deyimi ile ”Görünen köy Kılavuz istemez” demek istiyorum ama siz görünen köylere kılavuz oluyorsunuz ve çuvallıyorsunuz. Sizlere biraz ekonomi dersi bağlamında bazı basit önergeler ve cevabını bildiğiniz soruları sormak isterim. Kolay sorular. Kafa karıştırmadan; manipülasyon ve spekülasyon yapmanın bir amacı varsa ona diyeceğim yoktur.

1- Para da arz ve talep mantığına göre çalışır. Talebi olan paranın faizi % 0 ‘ a yakın olur mu? Zaten talebi olsa faiz yukarı kalkmaz mı?

2- Para arzını artırırsanız paranızın değeri düşer, trilyon dolarlık paketleri hazırlayanları bu paraları nerden bulacaklarını sanıyorsunuz?

3- Kar edemeyen firmalardan nasıl vergi toplanacağını zannediyorsunuz? Sonuç: Bütçe açıkları ve devamında yine artırılmak zorunda kalınan para arzı.

4- Cari açığı yüksek olan bir ekonominin parasının değerleneceğini nasıl düşünürsünüz? Uzaylılar mı kapatacak bu cari açıkları? Tekrar borçlanmak zorunda olan kamu ve yine geri dönüşümü artı faizden ibaret olan maliyetler.

5- X para = Y mal ise X +1 para = Y mal olursa ne olur? Enflasyon.Yine üretimdeki düşüş sayesinde X para = Y-1 Mal olursa ne olur? Bu da enflasyon demektir. Bu da söz konusu ekonominin parasının değeri düşecek demektir.

6- Bu durumda ABD doları nasıl oluyor da uçuyor?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 3899
Kayıt tarihi
: 05.11.08
 
 

İ. Ü. İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler 1989 mezunuyum. 1993'ten beri uluslararası fındık ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster