Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '18

 
Kategori
Sivil Toplum
 

Dünya Kooperatifçileri Arjantin’de Toplandı

Dünya Kooperatifçileri Arjantin’de Toplandı
 

2018 yılı Uluslararası Kooperatifler Birliği Genel Kurulu ve Amerika Kooperatif Zirvesi 19-26 Ekim 2018 Arjantin, Buenos Aires'de Gerçekleştirildi. Genel Kurul Programı çerçevesinde sektör örgütlerinin genel kurul ve toplantıları, komisyon toplantıları yapıldı. Ayrıca daha önce Kanada Quebec’te yapılan daha sonra kıtalarda yapılmasına karar verilen uluslararası Kooperatifler zirvesinin ilk toplantısı Amerika Kooperatif Zirvesi olarak programdaki yerini aldı. ICA çatısı altında 4 kıta örgütü, 8 sektör örgütü ve 5 komitenin temsilcileri de program çerçevesinde toplantılarını gerçekleştirdiler.

Sektör örgütlerinin Genel Kurulları 19-20 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilirken, ICA’nın Genel Kurulu 22 Ekim 2018 tarihinde 70 ülkeden 250’den fazla kooperatiflerden katılan delegelerle gerçekleştirildi. Sektör Örgütleri Genel Kurulundan Uluslararası Tarım Kooperatifleri Genel Kuruluna ve sektörel seminerlere (ICAO) Örgütün Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Yüksel’i ve ORKOOP’u temsilen ORKOOP Koordinatörü Ünal Örnek katıldı. ICA Genel Kuruluna Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (ORKOOP) ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği iştirak etti.

Sektörel toplantılarda ve komitelerde dünya gündeminde sorun oluşturan konular ve kooperatiflerin bu alanda yaptıkları ve yapacakları çalışmalar ele alındı. Toplantılarda uluslararası kuruluşlardan da temsilciler yer aldılar. Bu kapsamda ICAO Genel Kurulu ve seminerinde kooperatifler arası ilişkilerin geliştirilmesi, kadın çiftçilerin kooperatiflerde ve sektördeki etkinliğinin artırılması ile dünya gündeminde dikkatleri çekmeye başlayan uluslararası şirketlerin tohum ve ilaç pazarındaki hâkimiyetleri karşısında kooperatiflerin güçlü şekilde durması ve işbirliği yapması konuları işlendi. Toplantıda Çin Tedarik ve pazarlama Kooperatifleri temsilcileri de yer aldılar. Toplantıda Çin Kooperatifleri ile ülkemizdeki kooperatiflerin ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda TMKB çatısı altında Ticaret Bakanlığının desteği ile yapılan görüşmeler dile getirildi.

ICA Genel Kurulu Başkan Ariel Guarco’nun açış konuşması ile başladı. Programa göre önce Uluslararası kuruluşlar sürdürülebilir kalkınma için nasıl ortak olacağına dair bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Oturuma Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Uluslararası İlişkiler Direktörü Vic Van Vuuren, ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu'ndan (IFAD) Marco Marzano De Marinis, ICA Başkanı Ariel Guarco ve ICA Yönetim Kurulu Üyesi Martin Lowery katıldılar. ICA’nın ve kooperatiflerin BM ve dünya için neden önemli olduğu ve bugüne kadar yapılan çalışmalarda elde edilen başarıları dile getirildi. İLO temsilcisi Vic van Vuuren Şu anda, kooperatif modeli BM düzeyinde ele alınıyor. Bunun için ICA'ya ihtiyacımız var dedi.

Başkan Ariel Guarco tarafından yeni Genel Müdür Bruno Roelans tanıtıldı. Toplantı gündeminin kabulünden sonra ICA Afrika Başkanı Stanley Charles Muchiri’nin vefatı nedeniyle ICA’nın boşalan yönetim kurulu üyeliğine ICA Afrika yönetim kurulu üyesi olan Kenya Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Japheth Anavila Magomere seçildi. ICA- Amerika Başkanı Ramon Imperial’ın ayrılması nedeniyle yerine ayni ülkeden Graciela Fernández seçildi.

ICA’nın yeni internet sitesi tanıtıldı. Sitenin üyelerin ve bu alanla ilgili dünyadaki tüm tarafları bilgilendirici şekilde düzenlendiği ifade edildi. Eski başkan ve Kanada, Quebec Kooperatif zirvelerinin kurucusu Monique Leroux’un mesajı yayınlandı. Kanada Kooperatiflerinin genç kooperatifçileri desteklemek için verdiği fon kaynağı tanıtıldı. ICA’nın genç kooperatifçilerin yer aldığı #coopyouth etkinliklerini finanse etmek için 5 yıl boyunca 250.000 dolar verdiği bir videoyla duyurdu. Bu bağış anlaşması, ICA Gençlik Ağı Başkanı Sebastien Chaillou, Kanada Kooperatif ve Karşılıklar Direktörü Denyse Guy ve ICA Genel Müdürü Bruno Roelants tarafından imzalandı. Bu fon ile Gençlik kooperatiflerinin tanıtımı için büyük bir itici güç kazanıldığı belirtildi.

Genel Kurul Programı içinde Uluslararası Kooperatif Girişimcilik Think Tankı (ICETT)  toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya büyük kooperatif ve kooperatif gruplarının temsilcileri ve uzmanlar katıldılar. Program çerçevesinde tüm kooperatif hareketinin ilgisini çekecek, tartışılacak ve derinleştirilecek olan temel temaları stratejik düşünmeye, formüle etmeye ve teklif etmeye yönelik bir kooperatif düşünce kuruluşunun kurulmasını değerlendirmek için bir araştırma toplantısı yapıldı. Kooperatif girişimciliğine ve bu belirli açıdan analiz edilebilecek ve tartışılabilecek tüm konulara odaklanılması ile ilgili tartışmalar gerçekleştirildi. Ayrıca ICA Tematik grupları içine alan Uluslararası Kooperatif Gelişim Platformu (ICDP) Toplantısı düzenlendi.

Daha önce Kanada, Quebec’te gelenek hale dönüşen Uluslararası Kooperatif Zirvesinin kıta düzeyinde yapılması kararı çerçevesinde gerçekleştirilecek Amerika Kooperatif Zirvesi programına düzenlendi.  Genel Kurulun ardından Zirve Programına geçildi. Zirveye başta Amerika kıtası olmak üzere tüm dünyadan kooperatifçiler katıldılar.Zirvede kooperatif örgütlerinin global sorunlar karşısında gezegenin savunmasında oynadığı rol, diğer sosyal ve dayanışma temelli ekonomi aktörleri ile ittifakları güçlendirmek ve sürdürülebilir kalkınma hizmetinde bir finansal sistem inşa etmek için neler yapılması gerektiği ele alındı.

www.ıca.coop

 
Toplam blog
: 416
: 790
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..