Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
514
 

Duygu destekli arzular bizi her zaman mutlu etmez

Duygu destekli arzular bizi her zaman mutlu etmez
 

Hiç düşündünüz mü?

Doğduğumuz an'dan beri bize öğretilen mutluluk yolları yanlışdır. Pek çoğumuz, (Mesela aşk doktoru Canan Öz dahil, Ayda gibi istisnalar hariç) arzularımızın bizi mutlu kılacak kılavuzlar olduğunu kabul etmişisizdir. Duygu destekli arzular bizi her zaman mutlu kılamaz.

Duygularımızla, keyifli anlar olur, bu anda mutluyuzudur, ama bu çok sürmez, sonuçda biter. Bilinen son, yani mutsuzluk başlar.
Ailesine rağmen, gelir düzeyi iyi olmayan bir erkekle, kaçarak da olsa evlenme yolunu seçen bayanın durumu budur. Sonuçda evlenince acı gerçek ortaya çıkar. Sevginin de sonsuz olmadığı, ayrıca çok sevginin karın doyurmadığı anlaşılır. Arzularımız ve isteklerimiz öyle cazip ve baştan çıkarıcıdır ki, bazen kararlarımızı verirken kimseyi gözümüz bile görmez.

Herkesin mutluluğu farklıdır. Kimimiz "şu okulu bitirsem mutlu olacağım," bir diğerimiz "kredi kart borcumu ödesem mutlu olacağım" diye düşünürüz ..

Siz hiç sürekli mutlu okulu bitirdikten sonra ya da borcunu ödedikten sonra ya da kariyer elde etmiş her zaman mutlu olmuş birini gördünüz mü?

Bu kariyer sahibinin en lüks arabaları, evleri, iyi dostları, çocukları olabilir, ama kimbilir belki de mutlu değildir.

Sezer İnanoğlu'nun eski eşlerinden biri, bir televizyon kanalında, sunucuydu, boğazda yalıda kalıyordu, ama yine de o bayan, intihar ederek, canına kıydı. Demekki yalı, para, kariyer her zaman mutluluk getirmiyor.

Kimimiz aşık olacağım, evleneceğim o zaman mutlu olacağız der. Doğru kişiyi aramaya koyuluruz. Bu arada ararken de "eli ayağı düzgün olsun" deriz. Eli ayağı düzgün olmayan varmıdır ki? Birisini, birilerini tanırız, bir bakarız ki, zamanla ilişkiler sevmeyi bilmediğimizden yavaş yavaş bozuluyor. Doğru kişinin bu olmadığına karar veririz.

Olumsuz duyguların, geçmişin bize miras bıraktığı ,olaylar ve kötü etkiler zinciri ile biriken duygusal travmalar, yaralar insanı anlamamızı sağlayacak benzerlikler yerine, sıkıntı veren farklılıkları görürüz..Evet sorun budur. Biz sevgide benzerliklerimizi değilde ,sıkıntı veren farklılıkları görürüz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İntihar o kadar çok boyutlu bir olgu ki tekrarlayan depresyon ataklarına, melankoli nöbetlerine bağlanabileceği gibi biyolojik yatkınlık, genetik yatkınlık, kronik fiziksel hastalıklar, şizofreni vs. vs.. gibi bir çok nedeni var.. Bir intiharın arkasından "parası da vardı ama demek mutlu değilmiş" demek hatalı bir yaklaşım sanırım.. Bir futbolcu idi sanırım.. Eşi intihar etmişti "loğusalık depresyonu" intihar nedeni olarak ortaya konulmuştu.. Bu kızcağızın neden intihar ettiği konusunda bir bilgi var mı acaba?

Serdar Özdemir 
 13.09.2007 0:04
Cevap :
onun sebebini bimiyorum ama lohusalıkda beyinde bazı insanlarda derin değişiklikler oluyor.  13.09.2007 13:05
 

yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Boşanmaların başta gelen nedenlerinden biri maddi sıkıntılar. Elbette para, mutluluk getirmiyor; ama para olmadığında mutluluk ne yazık ki olmuyor. tekrar teşekkürler.

Canan Öz 
 10.09.2007 7:56
 

yasarken yapilan en buyuk hata, hep negatiflikleri arama cabasi. Alisveris yaparken bile acaba milarla yapiliyor. Sevgiyi yasamak yerien ya bir gun mutsuz olursam korkusu yasaniyor. Oysa karsimizdakikisinin bizimle gosterdigi benzerlikleri bulmak yetecektir.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 08.09.2007 14:45
Cevap :
aynen katılıyorum, eline sağlık  08.09.2007 17:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 715
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2652
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster