Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
501
 

E-günlükte çevrecilik modası...

Bir çevrecilik, doğa yanlısı görünme modası aldı gidiyor. Herkes çevreci kesildi başımıza. Kavramları her yerde her şekilde kullanıp tüketmemizi sağlıyorlar, suyunu çıkarıyorlar, dejenere ediyorlar bilimsel gerçekleri ve uygulamaları...
Çevreci klima, çevreci otomobil, çevreci binalar, çevreci buzdolabı, doğa dostu çamaşır ve bulaşık makinaları, çevreci pvc ler, çevreci banka fonları, hatta çevreci akaryakıt... Kulağa hoş gelse de çok komik. Çevreyi yokeden cihaz, araçlar ve ürünler, çevreci, doğaya zarar vermeyen metalar olarak tanıtılıyor.
Yakında çevreci poşetler çıkacak ve şöyle reklam yapacaklar: "uzun süren araştırmalar sonunda poşetlerin doğa da iki yüz sene yokolmamasını engelledik. Bizim poşetlerimiz yüz doksan dokuz sene de yokoluyor. Temiz bir çevre için bizim poşetlerimizi tercih edin..."
Merhaba sevgili e-günlüğüm; Bu konuları bir ara bilim adamları ile görüşüver. Ne diyorlar bakalım onların da fikrini alalım...
Dün akşam boss ile oyun oynamadık ama, boss bu işe çok kızdı. Bir türlü rahat bırakmadı. Ben de ona kocaman bir kemik verdim onunla vakit geçirdi. Bu arada ben de çırılçıplak ayakla uzun uzun toprak da yürüdüm. Toprak ıslakdı ve ayaklarıma iyice bulaştı. Kısmen rahatladım ancak tam olarak iyileşmedim. Aslında işlerin kötülüğünden diyeceğim ama hiç takmam ki... Yoksa takıyorum da haberim mi yok. Hayır hayır hiç takmam. Akşam canım bu sefer gerçekten içki içmek bile istemedi. Hazırladığım rakıyı bile zor bitirdim. (yarım bırakmak racona aykırı) Erkenden yattım ve erkenden kalktım.
Bu gün yine çok güzel yağmur yağdı. Bir ara arabanın silecekleri yetişmedi. Yağsın yağsın. Yoksa susuz bırakacak bizi bu, iş bilmez, içkili büzük dingiller. (bu küfüre benzer deyimin ne anlama geldiğini bilmiyorum)
Dün iş açısından üç senenin en kötü gününü yaşamışız sevgili e-günlüğüm. İstatistiklerimi kurcaladım, hem iş, hem ciro açısından berbat. Temmuz ayı da sanırım en kötü ay olarak bitecek. Eğer bu sene de böyle biterse, iş hayatımın en kötü senesi olarak tarih sayfalarına geçecek. (tarih sayfalarına geçmek de bir şeref)
Kasım ayından itibaren beş yüz ytl yi geçen bütün kiralar bankaya yatırılacakmış... Desenize banka ile uğraşmamak için bütün ev kiraları beş yüz ytl olacak. Hep söylemişimdir, hükümetler kurulu kapitalist sistemin savunucuları ve koruyucularıdır diye. Buyrun işte; yine bankaların kasalarını koruyucu bir yasa. Hiç bir mantıklı açıklaması yok. İşin gücün yoksa mal sahibi ile yeniden kontrat yap...
Annem akçakoca da yeni eve taşındı. Çok memnun. Eski evi site içinde yüzme havuzlu, korumalı falan dı ama yalnızlıktan sıkılıyor du. Bu yüzden yeni eve geçti. Koskoca üç oda bir salon evin kirası beş yüz lira. Eski çıktığı site içersinde ki evin kirası da iki yüz elli lira. Ne güzel. Her yere yürüyerek gidip geliniyor. Çarşı pazar ayağınızın altında, deniz manzarası bedava, insanlar yardımsever ve birbirine saygılı. İşte bizim gerçek vatandaşımız. Umarım Akçakoca'nın açığında bulunan petrol ve doğalgaz, sanayi ile birlikte ortalığı ve insanları değiştirmez...
Değerli e-günlüğüm; şu çam ağaçları ne kadar güzel ağaçlar. Mahalleli bir ara ıhlamur ağacından ıhlamur, kayısı ağacından, kayısı, erik ağacından, erik toplamıştı. Ağaçların kırılmadık dalı kalmamıştı. Hadi şimdi onları çam fıstığı toplamak için çam ağacına bekliyorum. Küçükken çıkmayı denerdik. Ellerinize gövdenin kabukları batar, reçinesi yapış yapış her yerinize bulaşır, üzeriniz başınız simsiyah leke olur ve yapışkanlı olduğu için o lekeler çıkmaz. Var mı gelen? Yok. Sadece yere düşenleri toplayabilirsiniz. Öyle ağaca çıkıp dalları kırarak toplamak ağaç tarafından yasaklanmıştır... Evet gelin çam fıstığı toplayın... Yine gelen yok... Dolaşırken epey topladım.
Evet sevgili e-günlüğüm; izninle artık gideyim. Yemeğimi de yedim. Şimdi servis gelir çıkarım...
Dedim ve servis geldi. Veda edemeden servise gittim.
Hadi e-günlüğüm, yarın yazışırız. (hep "görüşürüz" yazıp siliyorum) Hoşçakal.


Biliyor musun? 1, 5 gr dan az olan mavi balina yumurtası, döllendikten iki yıl sonra 29 tonluk bir balina ya dönüşür...
Güzel söz: "Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar" H. Dunant

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 512
Toplam yorum
: 333
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 549
Kayıt tarihi
: 06.02.08
 
 

Bir varmış, bir yokmuş... Sağlık, huzur, mutluluk. Başka hiç bir şeye önem vermem bu hayatta. Bu yüz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster