Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
3696
 

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği
 

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği vuruş noktaları


EFT bir enerji psikolojisi tekniğidir. Diğer bir ifade ile duygusal özgürleşme tekniğidir. Enerji meridyenlerini uyarma açısından akupunktur ve akupres ile olumlamalar açısından da NLP’nin ortak bir sentezi diyebiliriz.

Vücudun enerji sistemi

Bedenenimizde sinirlerden oluşmuş bir elektrik ağı vardır. Bu cümle okunulduğunda ya da duyulduğunda, biraz bize yabancı gibi gelebilir ama bunu yaşıyoruz. Sıcak sobaya değdiğinizi düşünün, sizin kontrolünüz dışında çok hızlı bir şekilde geri çekersiniz elinizi. Yanma hissi hemen hissedilir ve beyne bu elektriksel olarak iletilir.

Düşüncelerimizde bir enerjidir ve bedenimizde elektrik akımına neden olur dediğimizde, yine yabancı gelebiliyor. Halbuki; yoğun bakımlarda gördüğünüz hastaya takılan o kocaman aletler, beynin ve kalbin elektrik akımını göstermek amaçlıdır.

EEG(elektro-ensefalografi) beynin elektriksel aktivitesi kaydederken, EKG( elektro-kardiyografi) ise kalbin elektiriksel aktivitesini kaydeder. Beynimiz milyonlarca hücreden oluşur ve bioelektirik üretir. Dalga enerjisine çevrilen bu elektrik Alfa Delta Teta Beta ve insan ruhuyla bağlantı kurduğunda Gama dalgaları üretir.

Yaşam enerjisi, vücudumuzda enerji meridyenleri aracılığı ile dolaşır. Hücrelerdeki enerji seviyesi bu kanallarla besleniyor. Eğer meridyenlerdeki enerji akışı blokaja uğrarsa, bu meridyenlere bağlı organlarda da etkisini gösterir.

“Bütün olumsuz duyguların nedeni, vücudun enerji sisteminin bozulmasıdır” Gary H.Craig

Düşüncelerimizin negatif olması, yaşadığımız travmalar, korku suçluluk nefret kırgınlık gibi duygular, ilgili meridyenlerde tıkanıklığa neden olur. Bu duygular ve travmatik anılar bedenin enerji kanallarında saklandıkça, bedensel rahatsızlıklar ve psikolojik acı olarak kendisini tezahür ettirir.

İşte bu noktada, EFT; bedenimizdeki bazı meridyenlere vuruş ve olumlamalar ile tıkanmış enerjiyi dağıtmayı ve dengelemeyi amaçlıyor. Enerji meridyeni dengelendiğinde, tıkanıklığa neden olan duygu da kayboluyor.

EFT için sorunun ne zamandır süre geldiği önemli değil. Terapilerdeki gibi amacı ‘anıyı tedavi etmek’ olmadığı için, tedavi süreci kişiye psikolojik acı vermiyor ve uzun seanslar gerektirmiyor. İlaç ve iğne tedavisi içermiyor. EFT’nin işe yaraması için, kişinin buna inanması da gerekmiyor.

EFT, fobilerden kurtulmak için (örümcek korkusu, yükseklik korkusu, toplum önünde konuşma korkusu vb), bağımlılıklardan özgürleşmek için(sigara, alkol bağımlılığı), fiziksel ağrılardan kurtulmak için(sırt, bel ağrıları vb), geçiş acılardan özgürleşmek için (tacize maruz kalma, travmalar vb) için kullanılabilir. Hiç bir yan etkisi olmadığı için, her durumda kullanılabilir.

Ayrıca terapistler, tıp doktorları, akupunktur ve refleksoloji uzmanları, tedavi sürecini bu teknik ile birleştirebilirler.

Vuruş Noktaları:

 • Başınızın üst kısmı

 • Kaşınızın hemen başlangıcı

 • Her iki gözün dış kenar kemiği

 • Gözünüzün altı elmacık kemiğinizin üstü

 • Burnunuzun altı ile üst dudağınızın ortası

 • Alt dudağınızın altında çene kıvrımının ortası

 • Köprücük kemiğinin hemen altı

 • Erkekler için, göğüs ucu hizasında kol altı, bayanlar için; kol altının 4-5 cm altı

Eller için:

 • Baş parmak noktası

 • İşaret parmağı noktası

 • Orta parmak noktası

 • Küçük parmak noktası

Gamut noktası; elin üstünde yüzük ve küçük parmak arasındaki ayrımın ortalama 2 cm üzerinde

Arkadaş noktası; elin yumruk yapıldığında, elin dış yanında oluşan kıvrımın hemen üstünde

Madalyon-Hassas noktası; vücudun sol tarafında kalbin 3-4 cm üstünde kemiğin altında kala noktadır.

Önce sorunun 1-10 arasında büyüklük derecesini belirliyoruz. Amacımız EFT yi tekrar tekrar uygulayarak, durumu sıfıra indirgemek.

Başın üst kısmından başlayarak, işaret ve orta parmağımızla beraber, başımızın üst kısmından başlayarak, sırasıyla her vuruş noktasına ortalama 7 vuruş yaparak ilerliyoruz. Daha sonra hassas noktaya ya da arkadaş noktasına aynı işlemi ovalayarak yapıyoruz. Ve ovalama ya da vurma sırasında şu cümle kalıbını sesli ve hissederek söylüyoruz.

Bu………………sahip olsam da, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

Hala…………… bir kısmına sahip olsam da, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

Örneğin; Bu sosyal fobiye sahip olmama rağmen, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

Bir yandan vuruşumuza devam ederken bir yandan olumlamamızı sesli olarak söylüyoruz.

Bir tur tamamlandığında derin bir nefes alalım ve tekrar sorun derecesi sıfıra inene kadar devam edelim. Ancak sonraki turlarda, olumlamamızı şu şekilde değiştiriyoruz.

Örneğin; Hala bu sosyal fobinin bir kısmına sahip olsam da kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

Uygulama sırasında, sorununa genel bir ifade kullanmak yerine daha özel bir ifade kullanmak daha etkili çözüm sağlıyor. Örneğin insanlara genel bir kırgınlığınız varsa bunu düşünmeye sebep olan birkaç anı hatırlayın ve bunun üzerinde çalışmalar yapın.

Örneğin; Babam ben 15 yaşında iken, misafirlerin önünde bana bağırmasına ve tokat atmasına rağmen, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

Bir konu ile çalışırken, muhtemelen anılar hatırlandıkça saklı kalan diğer duygular ya da başka anılar ortaya çıkacağı için, olumlama cümleleri de bu ölçüde değişmeli. Çünkü asansörden korkan biri aslında nefessiz kalmaktan korkuyor olabilir ve bunun sebebi de küçükken boğazına bir madde kaçması ve bu süre içinde çok telaşlanması olabilir.

Vuruşlar sayesinde, sorunun enerji bedende yarattığı blokajı ortadan kaldırırken, onaylamalar sayesinde de zihinsel olarak sorunu bırakmış oluyoruz. Israrla yapılan çalışmalar ve sorun başka yönleriyle tekrar alıp EFT yi uygulamak sonuç getirecektir. Seans sırasında şarkı söylemek kişinin o anda aklına gelen şarkı sözleri ya da göz çalışmaları da kullanılabilir.

Yazı ile bu teknik öğrenilemeyeceği için, istek duyuyorsanız, eğitim alınması gerekmekte. Verilen olumlamalar ve vuruş noktaları bu eğitimin birinci kısmını kapsıyor.


Kaynakça: Enerji Tıbbı Uygulamaları Derneği

EFT – 1 Kursu, Master: Dr. İnci Erkin, http://www.drincierkin.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gary H. Craig'in söylediği gibi, tüm olumsuz duyguların temel nedeni vücudun enerji dengesinin bozulmasında yatar. Ve bu duruma yüzlerce örnek verilebilir. Her ne kadar artık sitede yazmıyor da olsa, Mehmet Sağlam'ın Mayıs 2011'de yaptığı şu değerli yoruma katılmamak mümkün değil. Ve siz..! Gerçekten çok güzel yazmışsınız. Kaleminize sağlık değerli yazarım. Sevgiler, saygılar, selamlar benden.

Emine Supçin 
 30.01.2012 18:13
Cevap :
İlgi duyup okuduğunuz için teşekkür ederim. Konuyla ilgili kafanızdaki soru işaretlerine biraz da olsa cevap olabildiyse yazı, ne mutlu bana Emine Hanım'cığım. Mehmet Bey'in de kulaklarını çınlattık, ne iyi odu. Tekrar teşekkürler güzel yorumunuz, içtenliğiniz ve nezaketiniz için. Güzel bir akşam dilerim. Sevgiler, saygılar, selamlar.  30.01.2012 18:28
 

Kendine doğru yürümek ve kendinle barışmak da böylesi bir enerji düzeltmedir bence... EEG ve EKG'ye ben de EMEG cihazını ekleyeyim izninizle. Bu, MRI, Tomografi, Sonografi, Röntgen, EEG ve EKG'nin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkarılmış ve hepsinin birleşik yeteneklerinden daha üstün yeteneklere sahip olmuş bir cihaz. Henüz özel araştırmalarda kullanılıyor ve sinir sistemi bir yana, hücredeki elektriksel yük değişimlerini dahi algılayan bir duyarlığa sahip. Hatta genlerin çalışmasını ve hangi genin hangi hücrede aktif olduğunu dahi algılayıp tercüme edecek yeteneğe ulaşması mümkün olacak, deniyor. Bence gelecek 10 yıl içinde bedenimizle ilgili bilinmedik hiçbir şey kalmayacak; ama bu bilgi bizlere kadar ulaşır mı; ulaşırsa kaç onyıl sonra ulaşır, bundan emin değilim. Esin verdiniz Nilgün Hanım. Teşekkürle, selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 24.05.2011 20:46
Cevap :
EMEG... ilk kez duydum Mehmet Bey. Aydınlattığınız ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Teknoloji her geçen gün hızla ilerliyor ve sevindirici haberler duyuyoruz. Ancak insanın içindeki bilgelik ve ruhun tüm teknolojilerden daha hızlı ve pratik çalıştığına inanıyorum. Vücut yaşadığı / yaşayacağı her sıkıntıyı haber veriyor. Mesela ben grip olmadan 3-4 gün önce -hiç bir fizyolojik belirti olmaksızın- mutlaka hissederim. Keza diğer hastalıklar için de geçerli bu. Ameliyat olmadan ve önce, karnımda bir kitle olduğunu hissettmiştim mesela. Bu yüzden bedenimin bilgeliğine teknolojiden daha fazla güveniyorum desem daha doğru sanırım :) Çok teşekkür ederim yorumunuz ve ilginiz için Mehmet Bey. Saygı ve sevgilerimi sunarım.  25.05.2011 8:47
 

Kişisel gelişimi uzman kanallardan bizimle paylaştığın vekaynaklarıyla yol gösterdiğin için bir kez daha teşekkür ederim. İşin bilimsel boyutunu bir kenara bırakırsak, benimce:), insanoğlunun içine öyle bir güç yerleştirmiş ki Yaradan! İş ki, içimizdeki o gücün farkına varıp harekete geçirmek önemli olan. Hep söylerim, psikolojimizi etkilyen, mutsuzluğumuzu tetikleyen sorunların kaynağı biz ve beynimiz. Öyleyse çzöüzmü de orada yatıyor değil mi? Canım arkadaşım, ruhunu olgunlaştırmayı başarmış, iç çatışmalarından kurtulmuş senin bir dosta sahip olduğum için inan çok mutluyum. Varlığına ve güzel yüreğine sağlık:) Mutlu ve sağlıklı kal...

Dilek Yaka 
 24.05.2011 11:44
Cevap :
Canım arkadaşım benim :) ruhunu olgunlaştırmaya çalışan, iç mücadelesi ve çatışmaları bitmemiş - ömür boyuda bitmeyecek / herkes gibi - biriyim. Öncelikle bunu belirtmek isterim. Sadece farkındalığım yüksek ve ört bas etmiyorum, hemen farkına varıp dönüştürmeye çalışıyorum Dilek'ciğim. Ben de senin gibi pozitif, güzel yürekli, tatlı ve sevecen bir dostum olduğu için hem seninle hem de kendimle gurur duyuyorum :) Seni seviyorum canım, görümek üzere, sağlıkla, mutlulukla ve sevgiyle kal.  24.05.2011 13:58
 

Sevgili Nilgün, babamda kulak çınlaması var çok uzun yıllardır. EFT yöntemini İnci hanımın notlarını okuyarak uygulamıştı bir dönem. Tamamen geçmediyse de faydasını gördü. Belki de süreklilik konusunda istikrarlı olsaydı tamamen geçirebilirdi çınlamasını. Geçen ay genç bir doktor bu tür yöntemler sayesinde bedenimize hükmedebileceğimizi ve hastalıklarımızı kendi kendimize iyileştirebileceğimizi söyledi televizyonda. Ki, kişisel fikrim de odur. İnsan içine bakmayı öğrenirse neleri düzeltemez ki:) Sevgilerimle...

Tülin Aksoy 
 24.05.2011 11:08
Cevap :
Merhaba Tülin Abla. EFT uygulaması çok basit, buna rağmen çok etkili bir bilinçaltı dönüştürme tekniği. Bir kaç yıldır panik bozukluklarımı ve ruhsal korkularımı dönüştürmek için sıkça kullanıyorum. Çok etkin, hızlı ve pratik. Herkese öneririm. Babanız sizin de söylediğiniz gibi, istikrarlı olsaydı kulağı ile ilgili problemi kökten çözebilirdi. Her konuda hızlı pratik ve kalıcı çözümler sunuyor EFT. Aynen öyle ne güzel söylemişsiniz "içimize bakmayı" öğrenirsek eğer herşeyi düzeltebiliriz. Teşekkür ederim yorumunuz için Tülin Ablacığım, sevgilerimi gönderiyorum Ankara'dan.  24.05.2011 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 563
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8529
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster