Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '15

 
Kategori
Eğitim
 

Eğitim ve başarı

Eğitim ve başarı
 

 Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi eğitim. İyi yetiştirilmiş, iyi eğitim almış çocuklar, gençler geleceğimizin teminatı. Milli eğitime bütçeden büyük pay ayrılmaktadır. Milli eğitim bakanlığı bütçesinin büyük bir kısmı personel giderlerine gitmektedir. (2014 ‘de yüzde 78 )

Eğitim sorunlarının çözülmesi için bakanlık tarafından düzenleme ve yenilikler yapılmaktadır.  Milli eğitim bakanlığının 2013-2014 eğitim öğretim yılına ilişkin istatistiklerine göre öğrenci, öğretmen, okul ve derslik sayıları: örgün eğitimde 61 bin 936 okulda,  17 milyon 533 bin öğrenci, 873 bin 747 öğretmen, 562 bin 882 derslik var. Yeni atanan öğretmenler, yeni kayıt öğrenciler, yeni yapılan okullarla öğretmen, öğrenci, okul ve derslik sayısı her sene artmaktadır.

18 milyon öğrenci, 900 bin den fazla öğretmen. Milli eğitim bakanlığındaki genel müdürler, daire başkanları, şube müdürleri, müfettişler, il, ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürleri, memur, yardımcı personeli de eklediğimizde en çok personel milli eğitim bakanlığında.

Dünyada uluslararası tanınan 194 ülke var. Ülkemizdeki öğrenci sayısı dünyadaki 135 ülkenin nüfus sayısından çok, örnek Yunanistan nüfusu 11 milyon 800 bin, Belçika’nın 11 milyon 200 bin, İsveç’in 9 milyon 50 bin kişi.

Milli eğitim bakanlığını yönetmek diğer bakanlıkları yönetmekten daha zor. Binlerce öğretmen, okul, milyonlarca öğrenci var.

Eğitim ve öğretimde ihtiyaç olan reformların yapılması çok önemli. Bu dünyadaki eğitim sistemlerinin incelenmesi ile olur. Okullarımızda istenilen eğitim ve öğretim düzeyine erişebilmek için öğretmenlere değer vermeliyiz.

Okullarda öğretmenler ve yöneticiler okula geldiklerinde siyasi görüşlerini unutmalı. Objektif ve tarafsız davranmalı. Eğitim kurumları siyasetin dışında tutulmalı. Öğrenci ve veliler eğitimcilerden etkilenmektedir.

Eğitimciler farklı görüşlere sahip olabilir, ama birbirlerine karşı ön yargılı olursa,  saygı ve nezaket kurallarının dışına çıkılırsa öğretmenin okulda saygınlığı azalır, öğrenciler üzerinde etkinliği kalmaz, eğitimde istenilen sonuç alınmaz.

Okullarımızda genç beyinlere, çocuklarımıza davranışlarımızla, çalışmalarımızla, konuşmalarımızla daima örnek olmalı, dürüstlüğü öğretmeli, ülkemizi ve Atatürk’ü sevdirmeliyiz.

 Çocuklarımız, gençlerimiz toplumun temelini oluşturmaktadır.

 Atatürk ün eğitimle ilgili düşünce ve sözleri:

“Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin becerinizin ve fedakârlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet: fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli, bu özellik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir.” 

“Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz. Yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor, demektir. Bir taraftan genel olan cahilliği yok etmeye çalışmakla beraber, diğer taraftan toplumsal yaşamda bizzat faal ve faydalı, verimli elemanlar yetiştirmek lazımdır. Bu da ilk ve orta öğretimin uygulamalı bir şekilde olmasıyla mümkündür.”

“Milli Eğitimin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir.”

“Hayatın her çalışma safhasında olduğu gibi özellikle öğretim hayatında sıkı disiplin başarının esasıdır. Müdürler ve öğretim kadroları disiplini sağlamaya, öğrenci ise disipline uymaya mecburdur.”

“Milli Eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur. Bu zafere ulaşılması için hepimizin tek vücut ve tek düşünce olarak esaslı bir program üzerinde çalışması lazımdır. Bence bu programın iki önemli noktası vardır: Sosyal hayatımızın ihtiyaçlarına uyumlu olması, çağın gereklerine uygun olmasıdır.”

Büyük önder Atatürk ün dediği gibi eğitimde zafere, başarıya ulaşmak için hepimiz birlik ve beraberlik içinde olmalıyız, verilen eğitimin “Sosyal hayatımızın ihtiyaçlarına uyumlu, çağın gereklerine uygun olması, hayatın her çalışma safhasında olduğu gibi özellikle öğretim hayatında disiplin başarının esasıdır.”

Ne dersiniz sevgili okurlar?...

Günlerinizin sağlıklı ve mutlu geçmesi dileğiyle hoşcakalın!... 

 

 

 

 
Toplam blog
: 58
: 809
Kayıt tarihi
: 09.10.10
 
 

Şiir ve makaleler yazıyorum. Yazılarım Salihli Sektör Gazetesinde yayınlanıyor. ..