Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '09

 
Kategori
Eğitim
 

eğitim ve öğretime hazırlık

eğitim ve öğretime hazırlık
 

Okulların açılmasına az bir zaman kaldı.Unutmayalım ki başarabilen öğrenciler deneyen, tekrar eden tercih hakları olan, düşünmek, çözüm bulmak için koşul bulunduran çocuklardır.Çocuklarımızı okula gönderirken evdeki tutumlarımızın okulda yansıması oluşacaktır bunu ön planda tutarak çocukların evde devamlı yönetilen ve yönlendirilen bireyler olarak yetiştirilmemesine önemle dikkat edilmelidir.Bu tür çocuklar okulda kendi hakimiyetlerini oluşturamamaktadırlar. Bu yüzden okul onlar için işkence oluşturmaktadır.
Çocuklarınızın evde sorumlulukları olmalıdır, kendi kendilerine odalarının eşyalarını değiştirebilmeleri sağlanmalıdır, kendi zevklerini evin içinde gösterebilmelidirler, odalarının veya odaları yoksa kenidlerine adit çalışma masalarının düzenli bir şekilde tutulmasının sorumluluğu çocuğa ait olmalıdır, Çocuklarınız yaz tatilinde dedelerinde, amcalarında, yakın akrabalarında kalmaları sağlanmalıdır.Böylece çocuk sadece aile ile kalmamış dünyasının aileye bağlanarak okula ısınamama veya okulda devamlı aileyi düşündükçe dersi anlayamamaktatırlar.Çocuğun tatilde gezebileceği, gidebileceği ortamı arttırın.
Çocuklarınızın arkadaşlarını, oyunlarınıkendilerinin oluşturmalarını sağlayın .Arkadaşlarını kontrol edin ancak siz oluşturmayın.Okul kendisine saygısı, insanlara saygısı olan, sosyalleşebilen, sorumluluklarını bilen kişilerin başarılı olabileceği ve mutlu olmasını sağlayabileceği yerdir.
Çocuklarınızı okula ne kadar temiz, bakımlı gönderirseniz kendilerine olan güvenleri o kadar artacaktır.Okula hazırlık aslında topluma giren, toplumda bulunan, sorumluluğunu bilen, sorumluluğunu yerine getiren, tercihlerini kullanabilen öğrencilerin mutlu ve huzurlu olarak geleceği yerdir.
Öğretmenlerle diyaloğunuzu ne kadar sıkı tutarsanız çocuğunuzu tanıma, eksikleri öğrenme şansınız o kadar artacaktır.
Evde okuldan bahsederken kullandığınız kelimeler, okula olan ilgi ve sevginiz çocuğa yansıyacaktır.Bu yüzden okuldan bahsederken okula olan sevginiziön planda tutun, ilginizi ön planda tutun.Okulun sizin ve ailenizin için önemli olduğunu hissettirerek gösterin.Unuymayın ki çocuklarınız için sizin duygularınız çok önemlidir.
Çocuk anne babanın davranışlarını, sevgilerini, nefretlerini söylemedende olsa içselleştirirler.Anne ve baba için okul önemli değilse bunu çocuk söylemedende olsa anlar ve o davranışı benimser yani içselleştirir.Bu yüzden çocuğun yanında kullanılan kelimeler, davranışlar, hisler iyi ifade edilmelidir.
Çocuğunuzun ayrı bir birey olduğunu kabullenin.Okulda seçeceği ders, bölüm çocuğunuzun isteği olmalıdır.Kendi tercihlerinizi önerebilirsiniz ama yönetme ve yönlendirme yanlıştır.Anne baba çocuğuna bizim için sen önemlisin, okul önemli, arkadaşların önemli, derslerin önemli, aldığın karar önemli duygusunu hissttirerek okula göndermeleri en doğru davranış olacaktır.

 
Toplam blog
: 285
: 4026
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..