Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '09

 
Kategori
Eğitim
 

kontenjanlar ve yüzdelik dilimleri

kontenjanlar ve yüzdelik dilimleri
 

Üniversitelerde seçeceğiniz bölümlerin bu yıl kı yüzdelik di limlerini muhakkak bulun ve ona göre t


Bu yil Üniversitelerde kontenjan sayılarında artış olduğu için alacakları öğrencilerin yüzdelik dilimleride geçen yıla uygun olmayacaktır. Bölümlerin yüzdelik dilimleri alacakları öğrenci sayıları ve talep olan öğrenci sayılarının yüzdelik denklemleri ile elde edilmektedir.
Bu yıl açılan Üniversite sayısı ve bölümlerin alacağı kontenjanlar geçen yıla göre daha fazladır .Ayrıca osym bu yıl öğrenci başarısında bir düşüş olduğunu belirtmiştir.Yani yüzdelik dilimlerinde de bulduğumuz rakamların %2 altına inebilme şansı vermektedir.
2008 Kontenjanlarına bakıldığında bu yıl içerisinde fen liselerinin bazıları mezun vermediğinden ve hazırlık liseleride dahil olduğunda lıselerin 4 yıla çıkması ile bu dönemde yaklaşık 500 bin öğrenci eksik sınava girmiştir.Bu yıl 1 milyon 400 bin öğrenci sınava girmış bunların 250 bini sınavı geçersız sayılmış 1milyon 150 bin kişi sınava gırmıştır.Bu yıl bölümlerin kontenjanlarında belirgin artış olmuştur.
İngilizce Öğretmenliği Artış-560
Almanca Öğretmenliği Artış-362
Mütercim Tercümanlık Artış-191
Arap dil ve Edebiyetı Artış-165
Fransızca Öğretmenliği Artış-150
Tüm bu artış ve azalışlar tercih edilecek bölümde hesaplanıp %2 altına inilebilir ve sonra tercih yapılmalıdır.Görünen şu geçen yıl ki koşullar bu yılkı koşullarla aynı değil.Bu yüzden yüzdelik dilimleride aynı olmayacaktır.
Yaklaşık 3 Ekimde Ek kontenjanla öğrenci alınacak yani Üniversiteyi kazanıpta kayıt yaptırmayan öğrencilerin yerlerine üniversiteye kayıt yapmamış öğrencilerden öğrenciler alınacak bu yüzden istemediğiniz yerleri yazmayın.Kayıt yapılmama yüzdelerini önceden öğrenin 2007 verilerine göre
Fars dili ve Edebiyatına Kayıt yapmayan %11,6
Urdu dili ve Edebiyatına Kayıt yapmayan %10,6
Arnavutça Kayıt yapmayan %7,7
Fransız dili ve Edebiyatı %5,5
Almanca Kayıt yapmayan %4,6
Arap dili ve Edebiyatı kayıt yapmayan %3
Arapça öğretmenliği kayıt yapmayan %3,2
TERCİHLERİNİZİN YAKLAŞIK KAYIT YAPMAMA SAYISINI BULABİLİRSİNİZ VE EK KONTENJAN ŞANSINIZI DÜŞÜNEREK TERCİHLERİNİZİ DAHA GERÇEKÇİ VE İSTENEN BİÇİMDE DOLDURMA İMKANINIZ SİZE KAZANMA ŞANSINI ARTIRACAK VE AÇILAN KONTENJANLARDAN DÜŞEN YÜZDELİK DİLİMİNDEN YARARLANMA AVANTAJI SAĞLAYACAKTIR.
Önlisans bölümlerinin yarıya yakınının ismi değişmiştir.ÖSYM isim değişikliğini yeni açılan bölüm olarak kabul ettiği için bu bölümlerin taban puanları yok düz çizgi görülmektedir.
Başarı sıranızı bulun ve tercih listenizi oluşturun.
 
Toplam blog
: 285
: 4026
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..