Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
1288
 

Entel dantel oğlum:)

Entel dantel oğlum:)
 

Benim oğlum 10 yaşını yeni bitirdi ama hareketleriyle sanki büyük bir adam. Yalnız söz konusu annesi olunca ona sürtünüp, öpülüp okşanmayı seven bir bebek, ancak bunu da kabul etmiyor. Büyümeye çalışan her çocuk gibi, hem bağımsız olmak istiyor, hem de bağlarını koparamıyor.

Bu yaz çok rahat bir tatil geçiriyorum. Oğlum tatil kitabını bensiz yaptı, testleri bensiz çözdü, bazen takılınca sordu, kitaplarını kendi başına program yaparak okudu. Tatil sonunda 15 kitap bitirmiş olmayı hedefliyor. Bir kere bile oğluma test veya kitap konusunu hatırlatma gereği duymadım. Tamamen serbest bıraktım. Bu arada ben de bütün boş zamanlarımı okuyarak geçiriyorum. Günde iki gazete ve kitabım her an yakınımda. Akşamları bazen yapacak bir şey bulamayıp eşimle kitap okuyoruz. Bunları neden anlatıyorum, çünkü anne- baba örnek olduğu zaman bazı davranışlar otomatik olarak çocukta yer ediniyor.

Yazları yüzme havuzu olan bir yazlık sitede kalıyoruz. Oğlum geçenlerde havuza kitabını götüreceğini söyledi. İtiraf edeyim ben bile şaşırdım, hani çocuklar havuzda yüzer, atlar, çıkar eğlenir. Daha bu yaşıma kadar havuz kenarında kitap okuyan çocuk görmedim. Oğlum kitabını alıp gitti havuza. Biraz yüzdükten ve arkadaşlarıyla oynadıktan sonra kitabını okumaya başladı. Bütün çocuklar merakla gelip kitabının ismine baktılar. Bu arada ben balkondan izliyorum. Arkadaşları çok sık yanına gitmeye başladılar ki, ben oğlumun sorulardan sıkıldığına eminim.

Eve dönünce ona “Aferin, diğer çocuklara da örnek oldun” dedim. “Aman anne çok rahatsız ettiler beni, kaç sayfa okudun, bitirdin mi len?” deyip durdular demez mi? Fakat ikinci gidişinde çocuklar alışmıştı sanırım bu kez yanına giden pek olmadı.

Atalarımız boşuna dememişler "ağaç yaşken eğilir" diye, okumayı sevecek besbelli ve bununla gurur duyuyorum. Demek ki sabırlı olmak gerekiyormuş. Şimdiye kadar anne baba sürekli bir şeyler okuyoruz, neden bu çocuk kitap okumak istemiyor diye endişelenirdim. Umarım bu okuma isteği devamlı olur. Ama biliyorum ki okul açılınca yığın halinde verilen ödevlerden okumaya bu kadar zaman bulamayacak. Biz öğretmenler kitap okumanın yapılan ödevlerden daha faydalı olduğunu bir anlasak . Bugün havuz başında oğlumun arkadaşları öğretmenlerini şikayet ettiler. Hepsi de çok ödev verilmesinden şikayetçi. Onlara kulak verelim. Bırakalım kitap okusunlar, eğlenecek zamanları da kalsın. O zaman derslerden bıkmayacak daha çok çalışacaklar. Öyle değil mi?


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba... "Bir öğretmen çocuğu ancak böyle olur" diyeceğim ama, bazı öğretmen çocuklarının sizin çocuğunuz gibi olmadığını ve bazı öğretmen olmayan ailelerin çocuklarının da sizin çocuğunuz gibi olduğunu biliyorum. Demek istediğim,iyi bir çocuk yetiştirmek için öğretmen olmanın gerekmediğini vurgulamak. Çocuğu okuma alışkanlığı kazandırmak, onun pek çok zararlı şeylerden uzak kalmasına neden olur. "Okumanın yaşamak" olduğunu çocuğa öğretmeliyiz. Eğitimi ve ekonomik düzeyi ne olursa olsun sorunsuz ve mutlu bir ailenin çocuklarının da iyi olacağını düşünüyorum.Topluma yararlı olacağı şimdiden belli bir çocuk yetiştirdiğiniz içinsizi kutlarım. Bu arada, bloğumu önerdiğiniz için de size teşekkür ederim.Selamlar.

cdenizkent 
 14.08.2008 14:19
Cevap :
Teşekkür ederim. Okumakla, öğretmen olmakla direk ilgisi yok belki, biraz da çocukta olacak. Benim annem babam kitap okumazdı, eğitimli insanlar değildi, ancak ağabeyim ve ben sürekli okurduk. Sevgiyle kalın...  14.08.2008 14:27
 

oğlan çocuklarının kendi aralarındaki konuşmalarına bitiyorum. dün bizim appartmanın çocukları aşağıda kızlara erkekler voleybol maçı yaptılar. kızlar oğlanları çok fena yendi. aralarında şöyle konuşmalar geçiyor oğlanların; "naaptın lan egemen, mıçtın ağzımıza" "abi böle mi vuruyoruz, yeni mi bu" gülmemek lazım ama koptum resmen. :))

Mehtap Erel 
 14.08.2008 10:29
Cevap :
Ya seninki de konuşmaya başlayınca göreceğiz bakalım bayılıyor musun? Öpüyorum sevgiyle...  14.08.2008 14:24
 

Benimkine bir haller oldu bu sene. Ben de karışmam pek. Geçen yıl en az otuz kitap okumuştu fakat bu yıl internet canavarı oldu. Seninkinden bir yaş büyük. Napcez bilmem. Arada kızıyorum ama ben senin gibi kitap okuyarak değilde blog ve internetten gazete okuyarak örnek oluyorum..:) Ya da yazarak. Bu da onun işine gelmiyo tabii. Her neyse. Ne demişler anasına bak oğlunu al..:) Fakat bişey söyliyim mi? Sen oğlundan daha şeker görünüyorsun burada... Sakın bu yorumun sonunu okutma ama ona..:)

Ayrıntıda gezinmek 
 14.08.2008 0:58
Cevap :
İnanın sırf örnek olsun diye interneti sınırladım kendime. İkimizde sınırlı saatlerde giriyoruz. Biraz daha büyüyünce ne olur bilmem. Yorum için teşekkürler, öpüyorum oğlunuzu da. Sevgilerimle...  14.08.2008 14:23
 

Sizin gibi duyarlı eğitimcilere,gazete ve blog yazarlarına ihtiyacımız var...Toplumsal duyarlılığın kısırlaştığı günümüzde, aydın adayı üretken ve okuyan bir evlat yetiştirmenizden dolayı da sizi ve ailenizi tebrik ediyor selam ve sevgilerimi sunuyorum...

Mesut Selek 
 12.08.2008 12:41
Cevap :
Teşekkür ederim hocam, elimizden geleni yapıyoruz. Saygılarımla...  12.08.2008 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 741
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5187
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster