Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '19

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
72
 

Ergenlik Dönemi Aile Tutumları

Ergenlik dönemi çoğu aile için zorlu bir süreçtir. Bu süreçte ergenliğe giren bireyler kendilerini özgür, rahat ve meraklı hissederken, aileler çocuklarının kendilerinden uzaklaştığı korkusunu yaşamaya başlarlar. Ergenlik dönemine kadar çocuklar ebeveynlerinin her zaman en doğru şekilde davrandıklarını, doğru kararlar aldıklarını düşünürken ergenlikle birlikte ailelerinin kararlarını eleştirmeye ve karşı çıkmaya başlarlar. Bu süreçte en büyük destekçilerinin akranları olduğunu düşünürler akranlarının düşüncelerini daha çok önemserler.

Ebeveyn olarak bu süreçte;

Çocuğunuza karşı sınırlar koyun. Bu dönemde ebeveynlerin en sık yaptığı hata “şu dönemi atlana kadar suyuna gidelim “ tavrıdır. Çocuğunuzun her isteğini gerçekleştirmeye çalışmayın fakat aşırı derecede baskı da uygulamayın. Bu tavrın tam tersi bir anlayışa da çokça rastlanılmaktadır ki bu da ergenle güç yarıştırmaktır. Ergenlik döneminde ergen her ne kadar ebeveynlerine karşı sürekli bir karşı çıkma eğiliminde olsa da ergenle güç yarıştırmak onun sınırlarını daha da zorlamakta ve onu daha asi olmaya itmektedir. Ergene karşı ne baskıcı ne de sürekli suyuna giden bir ebeveyn olmalısınız. Yapmanız gereken onun çocuğunuz olmasının dışında ayrı birey olduğu kabul etmek ve bunu ona hissettirmektir. Sağlıklı bir ebeveyn- çocuk ilişkisinin temeli budur.

Ergenin odasına girerken kapısını çalın. Ergenin özel alanına ve mahremiyetine karşı saygı duyulması onu rahat hissettirecektir. Çok önemsiz gibi görünen bu küçük detay ergenin de ebeveynlerine saygı duymasını sağlar.

Ergen, akranlarıyla daha fazla zaman geçirmeye başlar. Bu süreçte ebeveynler ergenin kendilerinden uzaklaştıklarını düşünürler ve arkadaş grubuna müdahale yoluna giderler. Bu sıklıkla yapılan bir hatadır. Fakat unutulmamalıdır ki bu dönemde ergenler için ebeveynlerinin değil akranlarının düşünceleri önemlidir. Bu nedenle arkadaş grubuna müdahale, ergenin ebeveynlerinden daha da uzaklaşmasına hatta içten içe onlara öfkelenmesine neden olacağından ergenin arkadaşlarının ebeveynleriyle tanışıp arkadaşlık ilişkilerinin takip edilmesi daha yararlı olacaktır.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 107
Kayıt tarihi
: 04.11.18
 
 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul'da özel bir kurumda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster