Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '07

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
9579
 

Eski evlerin küçük banyosu: hamamlık

Eski evlerin küçük banyosu: hamamlık
 

Evlerin hemen hemen her odasında bir dolabın içinde küçük banyolar olurdu. Bu banyolar "hamamlık" olarak adlandırılırdı. Köydeki evimizdekilerin aynısından İnebolu’daki evimizde de vardı.

Hamamlık dışarıdan bakınca bir dolap gibi görünürdü. Odanın tavan yüksekliğine göre iki ya da üç katlı olurlardı. Alt kat yeri taş veya beton olan banyo bölümü, orta kat yatak yorgan koymak için dolap, üst kat ise ıvır-zıvır koymak için raf olarak kullanılırdı. İki taraflı kapılar açıldığında alt bölümün üzerinde duran kapak görünürdü. Menteşelerle arka duvara bağlanmış olan kapak açıldığında banyo yapılacak bölüm ortaya çıkardı.

Eski evlerde birkaç kuşak aile birlikte yaşadıkları için her oda bir aile için planlanmış olurdu. Aile içinde birçok şeyin konuşulmadığı, tabuların çok bol olduğu zamanlarda odaların olmazsa olmaz bölümlerinden biriydi bu hamamlıklar.

Eve banyolar yapıldıktan sonra bu hamamlıklardan bazıları yıkıldı, bazıları da yalnızca dolap olarak kullanılmaya başlandı.

Şimdi yeni evlerde pek moda olan "ebeveyn banyoları" bu eski geleneğin yeni bir şekilde ortaya çıkmasından başka bir şey değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim cocuklugumda da vardı bu tip banyolar, hala kullananlar var Anadoluda, Karadeniz Ordu'da. Her odada bir banyo vardı. Bir kazan suyu ısıtıp gotururduk, yanına da ılıtmak icin soguk su alırdık ve onunla yıkanır, odamıza girerdik. O gunlerimi ozluyorum. Ismail Hakkı Aksu

Ismail Hakki Aksu 
 05.02.2007 19:37
 

Turla gezerken bir yörük köyünde bu banyolara rastlamıştım. Çok ilgimi çekmişti. Bence gayet akllıca ve işlevsel...

pınar chan 
 04.02.2007 20:05
 

Bizim de evimizin her odasında banyo dolaplar vardı. Bir tanede sedirin altında olanı. Kış günü soba yakılan odada olurdu bu sedir altı banyosu. sobanın üstünde su güğümünde ısınırdı su, oradan kovaya alırdı annem, suyu ılıştırırdı yeşil sabunla saçımızı yıkardı. Şampuanlar yoktu ki o zamanlar. Bir de İnebolu Çeşme'de halamın eşinin Aye'nin hamamı vardı gittiğimiz. Halamın evi de İnebolu'nun tam tepesinde kuş bakışı bakardı Karadeniz'e. Ne eşsiz güzellikti o... Çocukluğumdan kalan...

Müyesser Saka 
 04.02.2007 9:58
Cevap :
Merhaba, İnebolu Çeşme benim fotoğraf mekanlarımdan biridir. Bir tarafa bakınca Karadeniz görünür, diğer tarafta liman, başka bir yana bakınca İnebolu. Hoşçakalın.  04.02.2007 14:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2405
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster