Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '14

 
Kategori
Dünya
 

Eskişehir Türk Dünyası etkinlikleri ve Türk basını

Eskişehir Türk Dünyası etkinlikleri ve Türk basını
 

Şemseddin Küzeci. Fotoğraf: Azer Hasret


19-23 Mart 2014 günlerinde Türk Dünyası Gazeteciler Şurası`na katılmak için Türk Dünyası Kültür Başkenti – 2013 Eskişehir`deydik. Azerbaycan`dan da 7 kişilik bir heyetle etkinliklere zevkle katıldık. Çünkü her ne kadarsa, Türk dünyasından toplam 350 gazetecinin bir araya gelmesi, tanışması, meslek ve Türk dünyası üzerine tartışmalara katılması güzel fırsattı. Biz de bize verilen fırsatı iyi değerlendirdik ve davetten sonadek yararlandık.
 
Organizasyon mükemmeldi. Konukların karşılanması, ağırlanması, şehir turları, gezme görme, hepsi en yüksek düzeydeydi. Yani anlaşılan, organizatörler yeterince ve belki de yeterinden daha fazla çaba harcayarak konukları ağırlamayı başardılar.
 
Program çerçevesinde Türk Dünyası Medya ve İletişim Sergisi, Türk Dünyası Gazeteciler Şurası, Türk Dünyasında Küreselleşme ve İletişim Gelişmeleri Sempozyumu, Türk Dünyası Kadın Gazeteciler Zirve Toplantısı,  Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı gibi etkinlikler düzenlendi ve büyük ilgi gördü.
 
Bir de organizatörler sırasında olan Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği`nin 10. Yıldönümü büyük coşkuyla ayrıca kutlandı.
 
Etkinlikler boyunca Eskişehir valisi Güngör Azim Tuna, TükrSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de konuklarla ilgilendi, açılış törenine katıldı. Bir de TürkSOY Basın Ödülleri de Türk Dünyası Gazeteciler Şurası`nın açılış töreninin hemen ardından dağıtıldı. Yani çok yoğun ve faydalı bir program çerçevesinde unutulmaz 5 gün yaşayabildik.
 
Bizi ağırlayan, tüm kaygılarımıza kucak açan, her sorunumuzu hemen çözmeyi başarabilen organizatörlere – Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Dünya Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Şemseddin Küzeci, İbrahim bey, İsmail bey, Menderes bey gibi gazetecilik liderleri, Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği çalışanları, her türlü zorluğun üstesinden kolayca gelebilen genç gönüllüler Aybeniz, Nigar, Sabina ve daha nice gençlere teşekkürü kendime borç biliyorum. Onlar kendi ekipleriyle birlikte konukları o kadar güzel ağırladılar ki, en küçük sorunla bile karşılaşmadık. Gerçekten güzel bir organizasyon, güzel bir sonuç oldu. Sonda Türk Dünyası Gazeteciler Şurası Eskişehir Deklarasyonu da kabul edildi ve dünyaya duyuruldu.
 
Tüm bu güzelliklerin yanısıra dikkatimizi çeken bazı esef verici haller de yaşanmamış değil. Türk Dünyası Gazeteciler Şurası çerçevesinde düzenlenen etkinlikler, maalesef, Türkiye`nin ulusal basınının ilgisini hiç çekmedi veya çok az çekti. Evet, 30 kadar ülkeden 350 kadar gazetecinin katıldığı etkinlikler ulusal basının önde gidenlerinin ilgisini hiç çekmedi.
 
Ulusal basının ilgisini çekmeyen bir de aynı günlere tesadüf eden Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir – 2013 çerçevesinde düzenlenmiş Nevruz şölenleri idi. 21 Mart günü sabahtan ta akşam geç saatlere kadar şehir Nevruz şenlikleriyle coştu. Ama Türkiye ulusal basınının dikkatini böyle bir güzellik de hiç çekmedi.
 
Ulusal basının en önde gelenleri Eskişehir Nevruz kutlamalarına hiç yer vermediler. Ama aynı günde Diyarbakırda PKK bayrağı altında düzenlenmiş Nevruz kutlamaları ulusal dediğimiz basında en az yarım sayfa kadar yer ala bildi. Yani tüm Türk dünyasından toplaşarak Eskişehir`de Nevruz kutlayan Türkler Türkiye ulusal basınının dikkatini hiç çekmedi. Bölücü PKK bayrağı altındaki kutlamalar hemen hemen dikkat çekti ve basında yer alabildi... Burada yorumu okurlara bırakıyorum.
 
Tüm bunlara bakmaksızın Türk Dünyası Gazeteciler Şurası ilk adımını attı. Biz bir araya geldik, tanıştık, mesleğimiz, Türk dünyası üzerine fikirlerimizi paylaştık. Yani çok gerekli bir yapılanmanın temelini birlikte atmış olduk. Tabii ki, durmak yok. Biz birlikte yola devam edeceğiz. Yapacağımız çalışmaları ulusal basın görmezden gelebilir, ama biz yılmadan hedefimize doğru hareket edeceğiz. Önemli olan, Eskişehir`in etkinliklere en yüksek seviyede ev sahipliğini yapmayı başarması, aynı zamanda organizatörlerin tüm programı hiç eksiksiz yerine getirebilmesidir.
 
twitter.com/azerhasret
 
Toplam blog
: 39
: 1723
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..