Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '12

 
Kategori
Antalya
Okunma Sayısı
930
 

Ev kadınları, "evde balık" nasıl pişer

Ev kadınları, "evde  balık" nasıl pişer
 

Deniz balığı


Evde balık yemekleri yapmanın kolay yolu

İki yıl olacak nerdeyse, Antalya da yaşıyorum. Burada tanıştığım ve arkadaş olduğum Antalya  da uzun zamanlardan beri yaşayan ev hanımları ile yemeklerden konuşuyoruz.

Haliyle yemeklerden konuşacağız yani. Ev kadınları olsun, emekli bayanlar olsun bir araya gelince neden bahsedebilirler ki?

Televizyon gündeminde siyaset, spor' dan başka bir şey yok. Ha işte bir de diziler var.

Yemeklerden konuşurken tabiki balık yemeklerinin konusunu açan ve şu balık nasıl yapılır gibi abuk sorulara  işaret eden kişi her zaman ben oluyorum. Devamlı aldığım cevap aynı olmasına rağmen alışkanlık işte yinede soruyorum.

Cevap olarak, her seferinde farklı farklı restoran veyahutta lokantaların isimlerini veriyorlar bana.

İşte şu lokanta hamsi tavaya çok un vuruyor. Dolayısıyla hamsiler çok yağlı oluyor.  Deniyor ortaya. Ha evet  orası çok un vuruyor. Ben falanca  ev yemekleri yapan bir yer buldum. Valla sıcak sıcak folyoya sarıp eve yolluyorlar. Valla diyorum, hani yani kılçıklarını da ayıklamalarını söyleyeceğim ama çocuklarım dişardan getirttiğimi anlar diye bir şey demiyorum.

Evet yani kılçıklarını ayıklayıp, kızartan bir yer var ama bize çok uzak. Servis çok gecikiyor. Birde soğuyor. Mikro dalga fırına koyarım ama mutfağım kokar diye, oradan alamıyorum.

Ben sebzeli Palamut  yapan bir yer keşfettim canım. Harika yapıyorlar.  Ama biraz pahallı .  Neden pahallı olsun canım. Şimdi palamut zamanı. Valla pazarda  tanesi üç liraydı bu hafta. Evet ama lokantalar  porsiyon olarak fiyatlandırıyor ya onun için baya pahallı oluyor. Olsun canım, olsun. Evimi kokutmaya o paraya değmez valla. kaç lira olursa olsun ben alıyorum .

Valla öyle güzel oluyor ki. Folyosu ile tabaklara koyuyorum, yendikden sonra da, yumuşturup atıyorum. Evde kaba kacağa değmiyor. Evden hiç kimsede dışardan aldığımı anlamıyor mu? bilmiyorum. Bu zamana kadar hiç kimse bu konuda bana bir şey sormadı.

Valla mı? Acaba benimkilerde anlamaz mı? Bu hafta bende alayım da deneyeyim bakalım.

İşte bizim balık yemeği tariflerimiz böyle geçiyor. Ya sizinkiler nasıl oluyor. Balığı dışardan pişmiş almak iyi fikir değil mi ama.?

 

Hamiye Alkış

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tembelliğin adı evim balık kokuyor olmuş. E işte zaman değişti diyorlar ya .değişen buymuş.

Hamiye Alkış 
 14.10.2012 11:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 659
Kayıt tarihi
: 24.02.08
 
 

Emekli, 19 mayıs ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster