Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
753
 

Eviniz -hala- Bahçeli Mi

Eviniz -hala- Bahçeli Mi
 

“Yüzyıl önce, İngiliz reformcu Ebenezer Howard, yeşil kuşaklarla çevrilmiş 405 hektarlık bir alanda yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı kendi kendine yaten kasabalar olan “bahçe kentleri” savunuyordu. Bu yeni kasabaların imar planlarında esas; evlerle bahçeleri, fabrika ve çiftliklerden ayırmaktı. İlk bahçe kent olan Letchwort, 1902 yılında Londraya 60 km. uzaklıkta kurulmuştu. “

Litaratür böyle diyor.

Hepimiz hatırlayacağız, son 30 - 40 yıl öncesine kadar bizim evlerimizde bahçeli idi. Sonra ne oldu, nasıl oldu, neden oldu?.. Ne bahçe kaldı, ne imar. Yamuk yumuk yollar, çarpık çurpuk binalar … sanki herşey özellikle bahçelerin aleyhine işledi. Bir evim olsun, şöle maydonuz-soğan ekecek, üç beş tavuk, bir köpek kulübesi falan … Kimin burnunda tütmüyor ki?

Biraz daha hayallerinizi ve hevesinizi azdıralım ve de imrendirelim …

Dünyanın en kirli 30 şehrinden 20'sine sahip Çin, ilk "yeşil kentini" kuracak. “Dünyanın ilk sürdürülebilir kenti” iddiasıyla Dongtan Projesi, 2010 yılında 50 bin, 2040 yılında 500 bin olması planlanan kent nüfüsuna ulaşacak.

Dongtan’ın Ekolojik Kent Planı'nın Özellikleri
- Kentin enerjisi tümüyle yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak.
- Rüzgâr türbinlerine ve güneş panellerine ek olarak, atıkların dönüştürüldüğü ya da yok edildiği fabrikalarda elde edilen biyogaz da önemli bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek.
- Yarım milyon Dongtan sakini, birbirlerinden parklar, çiftlikler, göller ve turistik etkinlik alanlarıyla ayrılan üç ayrı ve yoğun bölgede yaşayacak.
- Çin’in kalabalık ve hareketli kentlerinin aksine, bu kent oldukça sakin olacak. İşyerleri ve diğer hizmet alanlarına evden yürüyerek gidilecek kadar yoğun, ancak kentin ısısını yükseltecek “sıcak adalar” oluşumuna yol açan yüksek yapılanmaya gerek kalmayacak kadar da rahat olacak”.
- İnsanların çoğu 6–8 katlı, havalandırmanın doğal olarak sağlanabildiği ve böylece klima kullanımının en aza indirgendiği apartman dairelerinde oturacak.
- Biri içme suyu, diğeri geri dönüştürülmüş ve tuvaletlerle bahçe sulama gibi işlerde kullanılacak olan “gri su” olamak üzere iki ayrı su sisteminden yararlanılacak (Bunun temiz su tüketimini üçte iki oranında düşüreceği söyleniyor).
- Otomobil kullanımı yasaklanmayacak ama şimdiki kadar da kolay olmayacak. Kent merkezine ulaşabilmek için kat edilecek yollara kurulacak trafik işaretleri sistemi, her zaman önceliği hidrojen yakıtlı toplu taşıma araçlarına verecek
- Şanghay’dan gelen köprüyü kullanan araç sahipleri, köprü çıkışında arabalarını park edip Dongtan içinde gitmek istedikleri yere bisiklet ya da otobüsle gidecekler.

Evinizi hala ve hala bahçeli mi? Keyfini çıkar dostum, keyfini çıkar…Bilim ve Teknik Dergisi, Elif Yılmaz, “Doğaya Dönüş İçin Fırsat: Ekokentler, Ekim 2006

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazar yazınızı ve yorumunuzu beğendim.Böyle bir konuya dikkat çekmeniz hoş.Bende buna benzer bir yazı yazmıştım.Saygılarımla

Alper Çitil 
 06.01.2008 19:07
Cevap :
E öledir bu işler, önce kaybederiz , sonra özleriz. Edinebilirizseniz yazıda adı geçen kitabı okumanızı tavsiye ederim.kolay gelsin.  07.01.2008 21:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 272
Toplam yorum
: 141
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 728
Kayıt tarihi
: 13.10.07
 
 

1959 Sinop Bektaşağa Köyü doğumluyum. Yaşamda, anlaşılacak bir şeyi olanlara ve bunu öğreti yapan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster