Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '15

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
14333
 

Evli karı koca neden beraber yatmak zorunda?

Evli karı koca neden beraber yatmak zorunda?
 

Her şeyden önce böyle bir zorunluluk var. Belki de hiçbirimiz mecburi haller dışında bugüne kadar eşimizden ayrı, ayrı odada ya da ayrı yatak serip yatmamışızdır.

Birlikte yatmak evliliğin gereği gibi bir şey. Çok zengin entelektüel kişilerde istisnai durumlar olsa da normal evlilikte karı koca birlikte yatar.  İmkânlar nedeniyle (ev dardır, yatak yoktur, fakirlik falan) böyle olsa da maddiyattan ziyade bu konu kültürel daha da önemlisi nikâh kültürü nedeniyle böyle. Allah huzurunda karı koca ömür boyu bir yastığa baş koyma sözü vermişlerdir. Eşinden ayrı yatamazsın. Başta eşin olmak üzere herkesin aklına neler neler gelir.

Ya bunlar tamam da konuya Allah kanunu gibi bakmamak lazım. Ayrı yatarsam eşim artık kendisini sevmediğimi düşünecekmiş. Ne cehalet! Sağlık ve rahatlık için eşler medeni bir şekilde anlaşarak iki ayrı yatakta yatabilirler.

Sanki beraber yatınca her gün beraber mi oluyoruz? Daha sağlıklı ve daha rahat olur. İmkânlar müsaitse odalar bile ayrı olabilir. Birbirlerini arzuladıkları zaman yine beraber yatarlar. Bu, medeniyettir. Kocan dahi olsa bazen yalnız yatmak istersin. Onunla rahat edemezsin. Serbest olmak istersin.

Kim icat etmişse geri görüşlü birisiymiş. Biz kültürlü medeni insanlarız. Eski zamanlardan kalma böyle saçma mecburiyetlere uymamalıyız. Ne demek ömür boyu bir yastıkta kocamak. Sanki matah bir şey. İnsan bıkar ya! Yine berabersin. O da bir yastığa baş koymak sayılır. Biraz ayrı yat. Birbirini özle. Adamı yatak odanın kapısında yalvart. Kapıyı aralık bırak. Aşk oyunları oyna!

Bir yastığa baş koymak evlilikte bağlılık ve aşkı anlatıyorsa tamam da böyle ölünceye kadar aynı yatakta horul horul… Çok ilkel bir şey! İnsanlar evliliğe böyle saçma sapan eski zaman alışkanlıkları yüzünden karşı. 60-70 yıl kocamla beraber yatmak zorundaymışım. İnsan bunca zaman kendinden bile rahatsız olur. Sadakatin birlikte yatmayla ilgisi yok. Aynı yatakta birlikte yatarken bile sadakatsizlik yapabilirsin.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:)) Çok ilginç bir yazı olmuş.. Yorumlar daha ilginç ve eğlenceli:) Katılıyorum ayrı yataklarda yatılsın bencede.

Selda Çakmak 
 16.11.2015 16:54
Cevap :
Teşekkür ederim efendim. Selamlar.  17.11.2015 19:37
 

Bence de evliliğin en çekilmez yanı bir yatakta aynı yorgan altında yatıp uyumayı zorunlu gören yaşam kültürüdür. Horlarım, ağzım kokar, kıçım kokar; sağ dönerim sol dönerim... Acaba rahatsız mı ediyorum endişesiyle iyi uyku çekilmiyor doğrusu. Köydeki evi yapınca ben tek kişilik yataklar almak istedim de benim hanım kıyameti kopartmıştı. Vay efendim bir gören olsa ne dermiş! Eşler arası en az yarım metre açık ayrı yataklarda uyumalıdır. İmkânı olanlar ayrı odalarda uyumalıdır. En iyi uyku yalnızlığın koynundadır. Canı sevişmek isteyene her yer yatak...

Muharrem Soyek 
 12.11.2015 19:30
Cevap :
Birebir aynı görüşteyiz...  13.11.2015 15:12
 

Kerim Bey, bir yastıkta kocamak, birlikte huzur içinde olmayı anlatıyor; ama bu evlilik kurumu olunca yatağa bağlamışlar, siyaset kurumunda da koltuklara. Bu iki örnek yeterlidir; ama bir yastıkta kocayanlar da, oturduğu koltuğun hakkını verenler de oldukça nadir. Buna dair örnekler bir şeyler söylüyor, ne var ki insanoğlu giderek kanıksadığı için, bir yastıkta kocasın ifadeleri de sürüyor, koltuğunuz hayırlı olsun tebrikleri de. Birlikte ve huzur içinde yaşamaksa ruhsal olgunlukta, bu ifadeye biraz mesafeli yaklaştığını, ya da yazılarında mesafeli yaklaşanların cümlelerine de yer verdiğini biliyorum; ama ne yapayım bu da bencileyin bir düşünce. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 12.11.2015 15:13
Cevap :
Sizin yorumlarınızı okum ak gerçekten büyük keyif.Çok içerikli ve anlamlı  13.11.2015 15:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6285
Toplam yorum
: 15345
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster