Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

07 Aralık '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3634
 

Facebook ve ''van minüt''

Facebook ve ''van minüt''
 

Facebook


Başbakan Erdoğan Facebook'da iklime ''van minüt'' dedi! (!)

İklim değişikliğiyle mücadelede Kyoto Protokolü’nden sonraki dönemin anlaşma zeminini oluşturacak Kopenhag Zirvesi öncesinde Greenpeace Akdeniz Başbakan Erdoğan’ı zirvede aktif bir rol oynamaya çağırdı. Kopenhag havaalanında dünya liderlerinin 2020 yılındaki hallerini billboardlara taşıyan Greenpeace aynı tasarımı Başbakan Erdoğan için de hazırladı.

Başbakan Erdoğan'ı Kopenhag’da 18 Aralık’ta bir araya gelecek yüzün üzerinde devlet başkanının arasında görmek istediklerini söyleyen Greenpeace Akdeniz Enerji ve İklim Kampanyası Sorumlusu Hilal Atıcı, Başbakan'ın iklim değişikliğiyle mücadelede üzerine düşen sorumluluğu almak zorunda olduğunu ve gelişmiş ülkelere Kopenhag’dan yasal anlamda bağlayıcı bir anlaşma çıkması için baskı yapması gerektiğini belirtti: "Geleceğimizin karara bağlanacağı bu tarihi dönemeçte dünyanın en büyük 17. ekonomisi olarak Türkiye’nin de oynayacağı büyük bir rol olmalı”.

Kopenhag’dan başarılı bir anlaşma çıkması için gelişmiş ülkelerin iklimi değiştiren gazların salımlarını 1990 seviyesine oranla en az yüzde 30 azaltma taahhüdünü vermeleri gerekiyor. Türkiye ise Kyoto Protokolü dahil bu konuda şimdiye kadar hiçbir sorumluluk almadı ve seragazı salımları 1990’dan bu yana iki kattan daha fazla artış gösterdi. Bu tehlikeli artışın durdurulması, gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye’nin 2020 yılında beklenen salımlarının en az yüzde 30 altına düşmeyi taahhüt etmesine bağlı.

Özür dilerim

İklim için, geleceğimiz için “van minüt”

Atıcı gelinen noktada hiçbir şey yapmadan bekleme lüksümüzün olmadığını söyledi: "İklim değişikliği gibi ciddi bir meselede Erdoğan, sessizce oturmaya devam edip on yıl sonra bizlerden özür mü dileyecek, yoksa bu kez iklim değişikliğinden en büyük zararı görecek dünyanın fakir halkları ve kendi ülkesinin geleceği için güçlü bir “van minüt” mesajı mı verecek?”

Greenpeace’in üç aydan uzun bir süredir yürüttüğü “iklim için van minüt” kampanyasına karşılık Erdoğan hala Kopenhag’ın seyrine yönelik hiçbir açıklama yapmayan birkaç liderden biri olma kararlılığını sürdürüyor.

Greenpeace bugüne dek “iklimicinvanminüt.org” sitesi üzerinden ve sokak çalışmalarıyla 30 binden fazla imza toplamış ve Başbakan Erdoğan’ı Kopenhag’a gönderecek dev bir uçak bileti hazırlamıştı. Ayrıca, kendisine de bu talepleri dile getiren bir mektup göndermiş ve görüşme talebinde bulunmuştu.

Harekete Geçin!

Birleşmiş Milletler Kopenhag İklim Zirvesi'nde alınacak kararlar gezegenimizin geleceğini belirleyecek. Tüm dünya iklim felaketinin önünü kesebilecek kadar cesur liderlere ihtiyaç duyuyor. Liderlerden bu cesur adımları atmalarını istemek ise bizlere düşüyor. Türkiye’nin de Kopenhag’da bulunması ve etkin bir rol oynaması çok önemli. Bu nedenle siz de Başbakan Erdoğan'dan, Kopenhag’da “van minüt” diyerek, diğer ülke liderlerine bu mücadelede liderlik örneği göstermesini isteyin.

Destek Ver!

Greenpeace devletlerden ve şirketlerden para yardımı almadan sadece bireysel desteklerle nükleer konusunda kampanya yürütüyor. Kampanyamızı güçlendirmek için şimdi destek verin.

Facebook http://www.facebook.com/sabiha.rana?ref=name#/Greenpeace.Akdeniz.Turkiye?ref=ts

''Melekler yüreğinizden öpsün'' Ölüm insanları önüne katmış götürüyor... http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=217430

Greenpeace Akdeniz Gönüllüsü Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

resmi çok beğendim ,kim yaptıysa ellerine sağlık.fakat sanki birşeyler eksik kalmış resimde.şu resmin tam orasına bir haç işareti oturtsaydınız daha güzel dururdu sanırım.çünkü bu adam müslümanım diye geçinen ama aslında hristiyan orjinli biri.

aydin furuncu 
 10.12.2009 20:10
Cevap :
Sizin benim onun hatta dünyadaki bütün başbakanların kim olduğunu nereden gelip nereye gittiklerini hepimizden en iyi bilen biri var. Oda Allah efendim. Saygılarımla.  11.12.2009 14:51
 

Sn,Sabiha Rana, Tam bilgisayarımın başına oturup, birkaç gündür derlediğim Küresel ısınma ile ilgili bilgileri yorumlamayı, bu konunun önemini vurgulamayı, daha onceki ISINIYORUZ AMA NASIL başlıklı Blog yazımıda pekiştirecek bir yazı yazmayı düşünürken, sizin yazınızı okudum. Teşekkürler, ben de Greenpace örgütünün, Dünyamızı, insanlığı,doğayı,hayvanları korumak adına daha doğrusu geleceğimizi korumak adına, birçok önemli konuya tepki verme başarısını alkışlayanlardanım. Tekrar teşekkürler.

oldmenone 
 08.12.2009 11:11
Cevap :
''Greenpeace Akdeniz'' adına, değerbilir yorumunuz için teşekkür ederim efendim. Dünya bizim için var. Ama bizler, bedavaya bulduğumuz dünyanın hiç kıymetini bilmeden her türlü pisliğimiz ve bilinçsizliğimizle yaşamaya devam ediyoruz. Bu yaşamak bakalım nereye kadar? Dünya bizi çoktan terketmeye başladı bile. Bir yerlerden başlamalıyız. Greenpeace pişmanlıklarımızı bitireceğimiz yerin başlangıcı olabilir. Vakit kaybetmeden daha çok destek vermeliyiz. Sağlık ve sevgiyle.  08.12.2009 23:01
 

Greenpeace üyesi olarak baştan bu yana desteğim tamdır.Umarım geleceği olumlu yönde etkileyecek bir adım atılır.Saygı,sevgimle yüreğine sağlık.

zirve özden özpınar 
 07.12.2009 13:07
Cevap :
Greenpeace iklimi insanlık adına kurtarma mücadelesi veriyor. Bizler insan olarak Greenpeace duyarsız kalmamalıyız. Çoğalmalıyız. Teşekkür ederim.  08.12.2009 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4975
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster