Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '14

 
Kategori
Faizler
 

Faizin ülkemizde ne kadar etkili olduğunu biliyor muyuz?

Faizin ülkemizde ne kadar etkili olduğunu biliyor muyuz?
 

FAİZ ORANIN SIFIR OLDUĞU GÜNLERİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ.


Faiz; bir mal veya eşyanın satışında ana para üzerine belirli bir yüzde olarak konulan ekstra miktardır. Faiz Türkiye ve dünyada çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Faizi genelde bankalar kullanırlar. Bir kişi bankadan ihtiyacı için bir para talep ederse, banka bu kişiye parayı, belirli faiz oranları karşılığında verir. Vatandaşta aldığı bu parayı zamanına göre faizi ile birlikte bankaya geri öder.

Faiz; yıllık, aylık ve günlük şekilde olur. Tabii ki bu arada bir kişi elinde bulunan parasını belirli faiz oranları karşılığında bankaya yatırabilir. Buna mevduat faizi denir. Bunlarında bankadan bankaya değişen faiz oranları vardır. Birde faizsiz parasını bankaya yatıranlar vardır. Bunlar paralarını hiç faiz almadan bankada bulundururlar. Bu faizsiz hizmet yapan bir çok Banka; Türkiye de son yıllarda oldukça artış göstermiştir. Bu bankalar kuruluş felsefelerine göre hareket ederek, vatandaşı kendi usul ve yöntemleriyle bankalarında tutmaya ve bankalarını, vatandaşa daha nasıl cazip hale getirebiliriz sevdasıyla hareket etmeye çalışırlar. Son yıllarda bu bankalarında kendine has bir çok müşterisi mevcuttur.

Faiz; aslında dinen bilindiği kadar haramdır. Ama bununda iyice irdelenmesi gerekir. Neye göre ve kime göre faiz haramdır. Bu konu üzerine çok çeşitli yorumlar mevcuttur. 

Günümüzde özellikle faiz; ev alımlarında, araç alımlarında ve ihtiyaç kredisi kullanmada çok ama çok caziptir. Burada dikkat edilmesi gereken faiz oranlarının en uygun duruma gelmesini beklemek olacaktır. Tabii bu durum ekonomi ve devlet politikaları ile de alakalıdır. Burada faizleri etkileyen bir diğer etkende döviz durumudur. Ayrıca faiz üzerinde etkili olan bir kurumda  Merkez Bankasıdır. Bu kurum faizin inip çıkmasında ve özellikle devlet para politikasında çok ama çok önemli rol oynamaktadır. Burada Merkez Bankası üzerinde biraz durulması gerekir. Bilindiği gibi Merkez Bankası ekonomi üzerinde çok etkili olması nedeniyle en uygun kişiler tarafından yönetilen sağlıklı bir kurum olmak durumundadır. Ayrıca bu kurumun tamamen bağımsız olması da önemli olan bir konudur. Devleti yönetenlerin  bu kurum üzerinde her hangi bir baskısı kesinlikle  olmamalıdır.

Globalleşen dünyada herhangi bir ekonomik krizin domino etkisi müthiş olmakla birlikte, dünyada ki diğer tüm ülke ekonomilerini de derinden etkilediği,önümüzde duran  çok acı bir gerçektir. İşte  tüm bu nedenlerle; Merkez Bankası Dünya üzerindeki herhangi bir olumsuz duruma karşı, her zaman hazırlıklı olmak ve gereken tüm tedbirleri  anında uygulamak zorundadır. Özellikle para politikası üzerinde derin analiz ve çalışmalar yapmalıdır. Bu yönde değişik çözüm yöntemleri ortaya koymalıdır.

Ülkemizde yaşayan insanların ekonomik güçlerinin ortada olduğu düşünüldüğünde, hükümetin veya siyasi aktörlerin çok dikkatli hareket ederek, yapacağı açıklamaları pozitif yönde yapmaya çalışmalıdırlar. Bu şekilde davranarak faiz üzerinde olumlu neticeler alınmasına yardımcı olurlar. Bu durumda ülke ekonomisi için olumlu bir havanın oluşmasına vesile olur. Özellikle ama özellikle  bu yönde;  Faiz üzerinde etkisi olan,  tüm siyasi ve ekonomik saiklerin çok ama çok dikkatli hareket etmeleri ve vatandaşın cebine, sofrasına ve evine  faydası olacak iş ve eylemlerde bulunmalıdırlar. Enflasyon ve işsizlik üzerine çok acil çalışmalar yapılmalıdır. Bunlar ekonominin en büyük silahlarıdır. Bunların aşağı yukarı hareketi, ekonominin gidişatını ortaya koyar.

HEDEF ! EN GÜÇLÜ EKONOMİYE SAHİP BİR ÜLKE OLMAKTIR.......      

 
Toplam blog
: 94
: 1680
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..