Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '09

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
794
 

Farklı bir gençlik geliyor, Hazır olun !...

Farklı bir gençlik geliyor, Hazır olun !...
 

Sevgili Benjamin...


Tanımaktan çok keyif aldığım bu gençler Benjamin 18 ve Rodrigo 29 yaşında; herikisi de Şili'li ve Santiago'da aileleri ile yaşıyorlar. Bana göre bizim geleneklerimize çok yakın yetiştirilmişler. Hani biz birbirimizi konuşmadan dahi anlarız ya toplum olarak, onlarda öyle... Tanıştığımız ilk an bunu hissettim. Onlara kendimizi ve geleneklerimizi anlatmaya gerek yok, doğalarında mevcut sanki. Farklar yok mu, tabii var. Fakat aynı farkları kendi ülkemizdeki kendi gençlerimizde de görmek mümkün.

Şili'ye gittiğim bir dönemde tanıdım onları. Birçok ülkede farklı yaşlarda insanlarla iletişim kurar, onları tanımaya çalışırım. Benzerliklerimizi anlamaya gayret ederim. Daha çok farklılıklarımızı keşfeder bu farklılıkların nedenlerini arar dururum. Onun için Benjamin ve Rodrigo akılda kalıcı oldu benim için. Örnek alınacak güzel özelliklere sahipler... Gurur duyulacak evlatlar... İki binli yılların gençliğine güzel bir özet sanki onların kişilikleri : geçmişteki gençlikten daha bilgi birikimli, meraklı, araştıran ve okuyan, çok akıllı, ahlaklı ve yetenekli, üreten, verimli gençlerden Benjamin ve Rodrigo. Soran, sorgulayan, bilgi birikimi yüksek, teknolojiyi kullanan kişiler.

Bu duyguyu ülkemden binlerce km uzakta yaşamak bana inanılmaz bir güven verdi geleceğimize ait. Üniversiteliler şehri olarak anılan başkent Santiago'da gençleri izledim. Bugünkü gençlik, dünkünden daha becerikli, birikimli ve donanımlı, toplumun tamamında daha iyiye, daha güzele ve doğruya doğru bir gidişat var. Nüfus artışı, teknolojinin yaygınlaşması, iletişim ve ulaşımın hızlanması ve kolaylaşması gibi etkenler nedeniyle bazı olumsuzluklar yaşansa da karamsar olmaya, kötümser olmaya gerek yok bence. Merak eden ve öğrenen, öğrendiğini hayatına uygulayan gençler, öğrendiklerini kendi hayatında test etmekle kalmıyor elde ettikleri bilgi birikimini bir alt kuşaktan gelen gençlere de aktarıyor, öğretiyor, öncülük ediyorlar. Gençler her alanda kendilerini yetiştiriyorlar, geliştiriyorlar.

Gençlik, her toplumsal sınıf içinde bulunan ve geçen zamana koşut olarak değişkenlik gösteren bir toplumsal kategori. Bu kesim içindeki insanlar da zaman içinde sürekli değişmekte ve yenilenmekte. Gençliğin doğasından gelen ve değişmeyen en belirgin özelliği toplumun en güçlü, en dinamik ve en heyecanlı bölümünü oluşturması.

Bence, ulusların umudu, aydınlık geleceğin güvencesi gençler, her türlü bilgiyi aklın ve bilimin süzgecinden geçirerek tartışmalı, gelişmelere açık, yönlendirmelerden uzak, eleştirel bir bakış açısına sahip olabilmelidir. Onları çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla yetiştirerek geleceğe en iyi biçimde hazırlamak ise bizlerin temel amaçlarımızdandır. Bilgi toplumunun üreten, araştıran, sorgulayan bireyleri olabilmek için gençler de, teknolojinin sunduğu her türlü bilgi kaynağını en iyi biçimde kullanabilmelidirler. Bir ülkenin gençleri, kendi kültürünü iyi bilen ve özümseyen, bu kültürü koruyarak evrensel değerleri benimseyen, bilgiye, düşünceye saygılı ve hoşgörülü olan, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, insanı her türlü değerin üzerinde tutan bir yaklaşımda olmalıdır. Ben bu değerleri ülkemden uzak olduğum zamalar daha fazla hissediyorum. Özellikle genç toplumu daha dikkatle izliyorum.

Şili'yi özel olarak incelemeli ve anlamaya çalışmalıyız. Şili'li gençlerde farklı olan ve asıl öne çıkan dinamik; "yeni" ve daha üst düzey taleplerin, yükseltiliyor oluşudur. Şili gençliğinin yükselen bilinç düzeyi takdir edilecek kadar fazla. Haklarını düzeyli olarak savunma çabaları...Bu gençler zaman içinde kendi iletişim dünyalarını ve yetişkinlerin giremediği ama muhalefet edildiği alanları yaratıyorlar. Bu alanlarda gençlik olarak karakterlerini, yaşadıkları adaletsizlikleri, haklarını ve sorunlarının çözümlerini tartışıyorlar. Ve seslerini duyurmaya gayret ediyorlar... Darısı bizim gençlere ...Onları kendi adıma kutluyorum... Bana bu değerleri tekrar hatırlamama neden olan sevgili Benjamin'e, sevgili Rodrigo'ya da...

Dilek Perçin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 920
Kayıt tarihi
: 27.05.07
 
 

1967 İstanbul doğumluyum. Bir kamu kuruluşunda görev yapıyorum. Mesleğim gereği sanatla, insanla ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster