Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '13

 
Kategori
Güncel
 

Fazla sorulara yol açıyorsun, Türkiye...

Fazla sorulara yol açıyorsun, Türkiye...
 

Devlet Nişanı`nın eski ve yeni hali ve Davud Yıldızı


Bir insan ne yapar, ne eder, çoğu zaman da soru sormaktan hoşlanır. Ben de öyleyimdir. Gündemi izler, kafama takılan soruları sormadan geçemem. Şimdi de bazı soruları sormak istiyorum yani.
 
Sırasıyla sorularım.
 
Bir zamanlar, hem de çok uzakta olmayan bir zamanlar “akil adamlar” denen birileri vardı. Neyse son zamanlar onlardan hiç haber yok. Gören, bilen var mı acaba, bize de onların ne yaptığını, nerde olduğunu söylesin? Peki, “akil adamlar” kimmiş, neymiş diye sorarsanız, bunlar Türkiye`de halk içinde ortaya çıkan anlaşmazlıkları çözmek için görevlendirilmiş kişilerdi. Bir ara çalışmaya başladılar, ortalık karıştı, ortadan kayboldular gibi geldi bana. O yüzden sorasım geldi yani.
 
Bir de diyorlar ki, bu “akil adamlar”dan bazıları Türklükten nefret edermiş falan. Ben demiyorum, diyorlar. Şimdi o yüzden kafama bir de şu soru takılıyor: “Acaba, Türklükten nefret eden kişiler nasıl halk içinde karşılıklı anlaşma, hoşgörü, dayanışma sağlayabilir ki?”
 
Tam da bir aydır kafamı karıştıran daha bir soru var: Türkiye Devlet Nişanlarının şekli değiştirildi. Devlet Nişanı ve Cumhuriyet Nişanı isimli 2 nişanın şekli değişebilir tabii. Aslında, normal bir şey. Ama normal olmayan bir şey de var ortada.
 
Nişanların ikisinin de şekli 6 köşeli yıldız haline getirildi. Artı, Atatürk resmi v? T.C. yazısı kaldırıldı. Şimdi şu nişandan bir tane, diyelim, ABD başkanına vereceksin, gazeteler yazar çizer, zaman geçer unutulur gider. Ama birkaç yıl sonra birileri o nişana rastlar, bakar ki, üzerinde yazı falan yok, “hangi devlete ait, acaba” diye bir soru da onların kafasına takılır. Benim gibi yani. Bakarlar ki, nişan 6 köşeli yıldız şeklinde. O zaman anlarlar ve nişanın bir Yahudi devletine ait olduğunu düşünürler.
 
Ben düşünmem tabii. Çünkü bir Türküm ben. Ne diye Türk Devleti`nin nişanının Yahudilere ait olduğunu düşüneyim ki? Birileri düşünebilir diye düşünüyorum yani. Şimdi sen devletinin nişanını 6 köşeli Davud Yıldızı halinde yaparsan, tabii ki, onun Yahudilere ait olduğunu düşünecek kişiler haksız sayılmazlar.
 
Bir de kafamı çok karıştıran bir soru var: şu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sürekli Filistin, Araplar yüzünden Yahudi Devleti İsrail`le kavga içinde. Yani öyle gözüküyor da. En azından yurt dışından bana öyle geliyor. Ama koskoca Türkiye Devleti`nin nişanlarının şeklini değiştirip de Yahudi simgesi haline getirmesi de akıl almaz bir olay. Bak, gerçekten kafam karıştı bu kez. Şimdi bu adam Yahudi dostu mu, düşmanı mı? Bilen varsa, bana da söylesin lütfen.
 
He, bir de benim Yahudiler`e yaklaşımımı soran olursa, düşman değilim tabii. Her millete olduğu gibi onlara da saygı duyarım. Yani Türkiye Devleti kendi nişanlarını Davud Yıldızı haline getirdiyse, şuna Yahudiler ne yapsın?
 
Şu da bir soru aslında…
 
Toplam blog
: 39
: 1723
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..