Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '11

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
363
 

Fenerbahçe, Şampiyonluk Değil, Onur Mücadelesi Veriyor!

Fenerbahçe, Şampiyonluk Değil, Onur Mücadelesi Veriyor!
 Fenerbahçe Kulübü'nün Olağanüstü Genel Kurul toplantısına damgasını vuran, Nihat Özdemir’in ağzından çıkan cümle oldu:

"Bizler, bu yıl, aslında bir şampiyonluk değil, onur mücadelesi vermekteyiz."

Olanları/ olacakları bundan daha güzel anlatacak bir cümle olur mu?

Diyelim ki, Fenerbahçe, sezon sonunda yine şampiyon oldu. TFF’nin bu şampiyonluğu Fenerbahçe’nin elinden almayacağı güvencesini kim ya da ne verecek?

Geçen yılki şampiyonlukla elde edilen Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkının “sipariş”le kime gittiği anımsanınca, geleceğin “belirsiz” olduğunu da düşünmeyip ne yapacaksınız? Onun için Nihat Özdemir dediği gibi, mücadele, bir “onur" mücadelesi.

Fenerbahçe, şampiyon olsun, sen onu da bir başkasına ihale edersen et!

Unutulmasın ki, “onur” her şeyin üstündedir. İnsanları/ kurumları yücelten  “onur”dur, “onur”la elde edilendir. Elde edileni, elden alabilirsiniz, ama “onur”u asla!

“Onurlu” ile “on urlu” arasında farkının bilinmesinde yarar vardır.

*****

3 Temmuz’dan bu yana iddialar muhtelif. “İddianame” hazırlandığında kim bilir, medyaya yansımayan daha neler göreceğiz neler.

Adı üstünde: İddianame!

İddialar, ya kanıtlanacak ya da çürütülecek. Bunu mahkeme sürecinde göreceğiz. Şimdiden “yargısız infaz” yapmak, art niyetle örtüşür ancak. Ama suçlananların “suçsuz” olduklarını, yargı sürecinin beklenmesi gerektiğini söylemelerini de öz ardı edip onlara, eleştiri adı altında saldırmak, saldıranları haklı çıkarmaz!

3 Temmuz’dan bu yana öyle şeyler yaşandı ki... Bunu Nihat Özdemir de dile getirdi:

"Gizlilik kararına rağmen nereden ve nasıl çıktığı belli olmayan, parça parça aktarıldığı için neyi anlattığı anlaşılamayan bazı telefon kayıtlarıyla kafa karışıklığı yaratılmaya çalışıldı. Düne kadar statların adını bile bilmeyen bazı kişiler, ekranlarda otorite edasıyla yorumlar yapmakta. Bu kişiler sadece istedikleri bölümü okuyarak, kendilerini hakimlerin, savcıların yerine koymakta, kamuoyunda yanlış algılar oluşturarak, masumiyet karinesini yok saymaktadır. Bu kulübümüz ve yöneticilerine karşı açıkça yargısız infazdır. Daha soruşturmaya dair iddianame hazırlanmıştır. Dava açılıp açılmayacağı ya da kimler hakkında açılacağı henüz belli değil. Türkiye'de açılan davaların yüzde 56'sı beraatla sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla yargısız infaz kabul edilemez.”

Bu parçada geçen “Düne kadar statların adını bile bilmeyen bazı kişiler, ekranlarda otorite edasıyla yorumlar yapmakta” cümlesine takılananlar, “Ama spor adamları, yorumcuları da var...” diyenler olabilir. Ama onların da “kendilerini hakimlerin, savcıların yerine koyma” gibi bir kazanımları olamaz.

Fenerbahçe’nin şampiyon olup olmamasının, başka takımların “hususi muamele” görmesinin Fenerbahçe’yi küçültmeyeceği, aksine büyüteceği anlaşıldı. Fenerbahçe taraftarı, “camiası”, Fenerbahçe’yi “kâğıt mendil” gibi görmediğini bir kez daha gösterdi.

*****

Olumsuz durumlarda, “Kurt dumanlı havayı sever” misali, içeriden ve dışarıdan “fırsatçı”lar çıkacaktır. Fenerbahçe’de de böylelerini görmek, kimseyi şaşırtmasın. Önemli olan, onların gücüdür. "Meyda"nın pazarlaması, güçsüze güç katmaz; "fırsatçılık"ı tesciller.

Gerçek Fenerbahçeli’ye, zor günlerde birlikten yana olmak yakışır. Nihat Özdemir’in deyişiyle, “fırsatçılık yaparak kulübüne zarar verecek eylem ve söylemlerde bulunmak yakışmaz".

Fenerbahçe futbol takımı yener, yenilir; iyi oynar, kötü oynar. Futbolun doğal akışı içinde yaşananlar, doğal akışın dışına çıktığı zaman tat vermez.

Güç gösterisi, oyun kuralları, futbolun görselliğine uygun, yeşil alanlarda, tribünlerde sürmeli. Sürmeli ki, “yarıkotları”, “fırsatçı”lar, iyot gibi ortaya çıksın!

“Onur” mücadelesi sürdüren Fenerbahçe’yi taraftarının yalnız bırakmayacağı anlaşılmıştır.

TURGUT ÇELİK/ Mersin


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu işin hukuki boyutunn altı istenildiği gibi doldurulabilir. Hüküm verilmeden suçlu ilan edilemez denebilir. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz da denebilir, durduğunuz yere göre söylem değişir. Size göre Fenerbahçe yönetimi suçsuzdur çünkü Fenerbahçelisiniz ve Fenerbahçe Türkiye futbolunda zaten mevcut olmayan bir iş yapmış değildir, bundan doğal birşey yok. Bize göre Suçludur çünkü Fenerbahçeli değiliz ve Aziz Yıldırım'ın klüp yönetme tarzı bellidir, bu da gayet doğal. Taraftarlık böyle birşeydir. Taraftarlık hastalıklı bir ruh halidir. Ama ne olur hasta olduğumuzu kabul edelim, Atatürk'ü falan hastalıklı işlerimize alet etmeyelim. Saygılar.

Buz Adam 
 26.09.2011 16:44
Cevap :
Değerli Blogdaş. Teşekkür ederim. Bir kulübün, onu yönetenlerin Atatürk'e bağlılıklarını dile getirmelerde bir sakınma görmüyorum. Fenerbahçe'nin bağlılığın da sözde olmadığına inanıyorum. Saygılar, selamlar.  28.09.2011 7:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2387
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster