Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '11

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
520
 

Ferrarisini satan aktör

Ferrarisini satan aktör
 

STEPHEN DORFF VE ELLE FANING


Sofia Coppola babadan geçen sinema ruhunu dördüncü filminde de ilkinde olduğu kadar bağımsız, özgün sinema dili içinde yaşatan bir yönetmen. Büyük kitlelere seslenmeyen “Virgine Suicide “, “Lost In Translation”, ”Marie Antoinette” ten sonra “Her Hangi Bir Yerde-Somewhere” ile Venedik’te bu yıl Altın Aslan ödülünü kazandı. Bu güne dek festivallerden kazandığı 43 ödül, onun ne denli takdir edilen bir yönetmen olduğunun güzel bir kanıtı. Kazandıkları arasında 2004’de en iyi özgün senaryo Oscar’ı da var. Bir kez daha şöhretin yarattığı boşluğu Johnny Marco adında bir aktörün yaşamından anlatıyor. Artık boşalmış bir ruhu şarj edemeyen, tepkisiz, heyecansız ortalarda dolaşan bir bedene dönüşmüştür genç aktör. Boşluğa bakarak sigaralarını arka arkaya tüttürür, elinden düşmeyen bira şişesi ile kaldığı Chateau Marmot otelinde günlerini adeta tüketmeye programlanmıştır. Çevresindeki tüm şatafat, kendisine gösterilen ilgi kadınlar, hayranlar umurunda değildir. Şöhretin ve paranın genç yaşta sunduğu tüm nimetler sıradanlaşmış, değersizleşmiştir. Günün birinde on bir yaşındaki kızı Cleo’nun yaşamına girmesi yaşam ritmini biraz olsun değiştirir. Stephen Dorff canlandırdığı Johnny karakterinin sahiciliğinde, sanki kendinden yola çıkarak bazı mesajlar veriyor. 

Coppola yaşamı Johnny’nin gözünden izlettiriyor. Onun bakışları kadar sabit ve heyecansız bir yaşam. Daha filmin ilk kareleri bu durağanlığın habercisi olur, bozkır bir alanda dönüp duran siyah bir Ferrari, sabit bir kameranın önünden geçtikçe görünür. Kamera arabayı izleme zahmetine katlanmaz. Sanki boşluğun ve sessizliğin yönetmeni Antonioni’nin filmlerinden eklenmiş bir sahne gibidir. Yüzünün kalıbını almak için yapılan alçının altında sadece nefes alışını birkaç dakika boyunca izleriz. Sanki seyirci onun düşüncelerini keşfetmeye zorlanır. Coppola yalnızlığın vurgusunu en yalın şekilde yapan yönetmenlerin başında geliyor, örneğin “Bir Konuşabilse-Lost In Translation” de Tokyo’da otel odasında, hiç konuşmadan yatakta uzanan Bill Murrray ve Scarlett Johanssen yalnızlıklarını boşluğa yansıtırlar. Oteller yalnızlığın en yoğun hissedilen mekanlarıdır Sofia için. Johnny’de Los Angeles’da genelde film sektöründe olanların kaldığı, dışarıya kapalı otel Chateau Marmot’da kalır. Özel anahtarlar ile girilen, sürekli partilerin olduğu bu mekanda, Johnny çoğunlukla içindeki sessizliği dinlemeyi tercih eder. Francis Ford Coppola’nın kızı olarak şöhreti yaşamının küçük yaşlarından itibaren yaşayan Sofia yarattığı bu karakterlere kendisinden bir şeyler eklediği muhakkak. Yoksa şöhretin yan etkilerine bu denli odaklanmazdı. Johnny’nin içindeki boşluğun neden ve nasıl doğduğu hiç açıklanmaz. Ne şöhrete ulaşma hikayesinden, geçmişteki ilişkilerinden, filmlerinden, ne de alışkanlıklarından, canını acıtan şeylerden bahsedilir. Marie Antoinette’in 18. yüzyıl sarayında hissettiği yalnızlık gibi Coppola, sadece o an içinde yaşanılan yalnızlık ile ilgilenir. 

Kızı Cleo ile olan ilişkisi karşılıklı diyaloglar ile derinlikli bir seviyeye ulaşmaz. Birliktelik, gezme tozma, Playstation oynamak onlar için yeterlidir. Babasını tanımak için eline geçen bu fırsat küçük Cleo’yu umutlandırır. Johnny içinde bulunduğu ruh durumu içinde Cleo ile olan baba-kız ilişkisini, nereye taşıyacağı konusunda kararlı değildir. 

Sofia Coppola’yı tanımayanlar için iyi bir fırsat. Tanıyanlar için değişen bir şey yok. Şöhretin ve iktidarın arka yüzünü anlatmaya devam ediyor. 

HER HANGİ BİR YERDE- SOMEWHERE 

YÖNETMEN:SOFİA COPPOLA 

OYUNCULAR:STEPHEN DORFF, ELLE FANING, CHRIS PONTIUS 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1085
Kayıt tarihi
: 12.01.11
 
 

İzmir’de doğdu. Viyana Tıp fakültesini bitirip doktor ünvanını aldıktan sonra Genel Cerrahi ihtis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster