Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '17

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
218
 

Futuristanbul2017'den Zihnimde Kalanlar

Futuristanbul2017'den Zihnimde Kalanlar
 

Afiş


Futuristanbul2017 başlığındaki programda küresel değişim ve gelecek konuşuldu.

Çok cazip ve enteresan programın odağında hız ve belirsizlik kavramları hakimdi. 

Gelecek gençlerinken salonun çoğunluğu olgunlardan oluşmaktaydı.

Sosyal ortamlarda kadınlar çoğunlukta olmasına karşın salonda çok azınlıktaydılar.

Gelecek gençlerinken konuşmacılar 50 hatta 60 yaş üstüydü…

------------------------------------

İnsan doğarken var olanlar mevcutlar ve imkânlardır, insanın doğumundan sonra gelişenler teknolojidir yani bugüne kadar üretilenler kaynaktır, bugünden itibaren üretilecekler teknolojidir. 

Kısa aralıklarla yeni değişiminlerin yaşandığı teknolojik gelişimin ulaştığı hız geleceğe dair öngörü süresini beş yıldan kısaya indirirken sonraya dair tahminler kâhinlik sınırındadır.  

İletişim, ulaşım, taşıma için gelişen teknolojik araçların ve sürücüsüz otomobillerin hayatın akışında oluşturacakları değişim tahmin edilemediği gibi teknolojiye uygun yeni kentler gelişebilir.   

Teknolojik gelişimin tüketeceği binlerce mesleğe karşın oluşacak yeni meslekler henüz belirsizdir.

Teknolojik gelişimin sonucu oluşacak işsizliğin, üreteceği sosyal ve siyasi sorunları öngörmek çok zordur, çünkü siyasilerin sosyal sorunlara yaklaşımı karmaşıktır.

Yakın gelecekte insanlık teknolojiye hakim olan ve teknoloji dışında kalanlar olarak iki kategoriye ayrışma sürecindedir, teknolojiye hakim olmayanların aktif yaşamın dışında kalmaları kaçınılmazdır.

Teknolojik gelişimin ekonomiyi, bölüşümü ve refahı nasıl etkileyeceğini öngörmek mümkün olmadığı gibi sıfırdan zirveye çıkılabilecekken zirveden sıfıra inmekte giderek belirsizleşen şartlara bağlıdır.   

Metal para, banknot para, kaydi paranın ardından kontör paraya geçiş olabilir ama takasın neye göre olacağını öngörmek te karmaşıktır.

Üreyen ‘küresel gayri safi hâsıla’ artmakta ancak bölüşümündeki adaletsizlik önlenemiyor. 

Küresel değişimde ülkelerin ekonomik gücü ve hâkimiyeti de değişirken küresel güç ABD, Çin ve Hindistan üçlüsünde toplanacak akılcı yönetmesi halinde Türkiye durumunda daha iyi olabilir ancak mevcut şartlar da durum belirsizdir. 

Yaşamın ve yönetmenin kuralları süratle değişirken, değişimi algılama ve uyum hızı, toplumsal ve bireysel şartların belirleyicisi olacaktır.

Bugünün şartlarına göre oluşturulan vizyonların ve misyonların geçerlilik süresi belirsizdir.

Bireylerin öncülerin ve her düzeyde liderlerin vizyonlarını misyonlarını pozisyonlarını sil baştan gözden geçirip düzenlemeleri gerekir. Aksi takdirde doğru sandıkları çok şey yanlışlar ve zararlar üretebilir.      

100 yıl önce bugüne dair öngörülerde bulunmuşlar ancak şimdi 10 yıl sonrası belirsiz…

Kurallar yıkılırken yaşama kuralsızlık hâkim olmakta…

Zihnimde kalanların özeti en kalıcı işin insanlığın ilk işi olan ‘tarım ve hayvancılık’ olduğunu düşündürdü…

Kadri KANPAK 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çünkü 60 yaş üstü "genç", gençler "çocuk"

Kerim Korkut 
 15.10.2017 19:24
Cevap :
12 yaşa kadar çocuk devamında 18 e kadar ergen devamında 23 e kadar nitelik kazanma sonrasında 46 ya kadar çabalama sonrasında 69 a kadar çalışma yaşamı ve 70 ten itibaren sağlıklı olunduğu sürece keyfine yaşama AŞAMALARIMA göre düşünürsen nasıl yorumlarsın...   16.10.2017 8:04
 

Kadri Bey Merhaba; güzel bir izlenim sonucu özetlemişsiniz. elinize sağlık.Uzaktan bir gözlemci olarak bende şunu ileve etmek isterim. Eskiden hangi tenolojinin gelişeceği az çok tahmin edilirken, şimndi biz tahmin ederken bir çok teknik icatlar dağıtıma girmiş olduğundan tanınmadan eskimektedir. Bu kadar hızlı bir teknoloji, insanlıkğın geleceği için pek hayırlı görünmemektedir. Selamlar

Cemal Zöngür 
 13.10.2017 22:41
Cevap :
Cemal bey merhaba, teknolojik hızın insanlığı nereye götüreceği belirsiz ve 2000 den sonra doğanlara 'Yeni İnsan' tanımının yapılması gerektiğini düşündürdünüz, çünkü elektronik teknolojinin hızına uyumla doğmaktadır. Teşekkürler.   14.10.2017 15:40
 

Kadri Abi, yapıcı ve samimîyet içeren olumsuz eleştirileri olgunlukla karşılayabilme birikimiyle mücehhez olduğunu bildiğimden bir eleştiri getirmek isterim. Yazın;kısa,anlaşılır,somut bulgu ve değerlendirmelerle taçlandırılmış. Ancak günlük hayat koşuşturmacası içinde bazen gündemi kaçırdığımız oluyor. Kardeşim senin de dünyadan haberin yok diyebilirsin ancak yazıyı okuduktan sonra merak ettim. Bu organizasyonu kim düzenlemiş, nerede yapılmış, geleneksel midir yoksa ilk kez bu sene mi düzenlenmiş, 50 yaş üstü katılımcıların profili nedir, akademisyen midir, sahadaki pratik bilgilerle donanmış katılımcılar mıdır v.s..Sorular çoğaltılabilir. Sadece bir kaç cümle ile vurgulasaydın çok daha doyurucu olurdu. Selamlar.

Baver Ergun 
 13.10.2017 10:31
Cevap :
Sevgili Baver merhaba, İTO nun Zorlu Performansta gerçekleştirdiği etkinliğin katılımcı profili organizatörlüğün eksiği olabilir ancak bu aktiviteye davetli olduğumu önerisi olanların yazmalarını duyurduğum blog ta, bu da 100 den fazla okunmadığına, Yılmaz beyle senden başka yorum, öneri ve sorunun olmaması sanırım çok şey anlatıyor. Üstelik MB nin fütürizm kategorisinde yazan ve tık sayısı da çok şey anlatmıyor mu? Özetle ikinci dünya devletlerinin geleceği olmadığı, üçüncü dünya devletlerinin iç veya komşu savaşlarla heder olacakları bir dünyanın devamını yaşayacağız. BENİ kökten şok eden bir programdı ve Yılmaz beyle bu konuyu enine boyuna konuşacağımız bir sohbette mutabık kaldık. YİNE kasım ayı başında katılacağım Türk Zeka Vakfı, Zeka ve Yetenek Kongresi ve Kendini Dönüştürebilen Zihinler Atölyesinde, nasıl bir ortamla karşılaşacağımı merakla bekliyorum ve yazacağım... Selamlar.   13.10.2017 22:09
 

Yazının konusu çok enteresan, ama son cümlede belirtildiği üzere, tarımın her zaman önemini muhafaza edecek olması daha enteresan.İnsanlık haplarla da beslenecek olsa, Genlerin yapısı çözümlense ve insan yapısı çok daha iyi analiz edilse bile, gıda her zaman ön planda olacak, gıdaya duyulan ihtiyaç ortadan kalkamayacak.Fütürist çağın ismini de ben önereyim : VİZYOPROJEKT ÇAĞI.

yılmaz çetingöz 
 12.10.2017 23:33
Cevap :
Ben isminden kaynaklı İstanbul'un geleceği düşüncesiyle gittim ve küresel gündemle karşılaşınca ve küresel ünlü üç konuşmacıyı dinleyince yaşamı yeniden düşündüm, yazdığım blog yayınlandıktan sonra ekrandan okurken yeni baştan özümsemeye çalışınca belirttiğiniz gibi toplumumuzu aşan enteresan enine boyuna konuşulacak bir durum VE maalesef diğer önemli bloglar gibi az okunacak :( Selamlar   13.10.2017 9:24
 
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1203
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster