Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
573
 

Galatasaray-Orduspor maçı öncesi Culio sorunu ve düşündükleri...

Galatasaray-Orduspor maçı öncesi Culio sorunu ve düşündükleri...
 

Önce bir soru:

Galatasaray’dan başka takımlara giden futbolcuların “ortak özelliği”nin farkında mısınız?

Yerli ya da yabancı fark etmiyor; aynı “tel”den çalıyorlar. Bunda yönetimin geleneksellik kazanmış tutumunun da payı olsa gerek. Yönetimin, rakip futbolcu konumunda olan eski futbolcusunun kendilerine karşı oynatılmaması isteği/ ricası yerine getirilir/di. O futbolcular da mutludur. Medya denen kesim de, bu durumu, o kadar olağan karşılar ki... Bir başka “Büyük” söz konusu olsa, ağzından “bal akan”lar, çıktıkları ekranda kendi kanallarını tam bir “kanal” yaparlar.

Galatasaray’dan giden futbolcuların bir gün geri dönecekleri umutları vardır. Çünkü “dönüş yolu” açıktır. Uzağa gitmeyelim, bugünlere bakalım:

Mehmet Batdal, sezon başında Karabükspor’a gitti, devre arasında geri döndü.

Yıllardır Galatasaray’dan uzak Necati Ateş, Galatasaray’a karşı oynamadığı maçtan sonra, hop Antalyaspor’dan Galatasaray’a...

Görüşme, sözleşmesi süren futbolcuyla değil, futbolcunun takımıyla olur. Yönetimden habersiz görüşmenin doğru olmayacağını herkes bilir. Ancak Galatasaray’ın buna uymadığını medyaya yansıyanlardan anlıyoruz. Galatasaray’ın bu sezon içinde görüştüklerinden Ambarat durumu, Kayserispor’un tepkisi ortada.

Galatasaray’ın görüşmesi, Ambarat’ın kadro dışında kalmasına yol açtı. Ambarat  transfer olamadı, Galatasaray’a karşı da oynayamadı.

Manisasporlu Yiğit Gökoğlan, Galatasaray karşı oynadı, sonra Galatasaraylı oldu.

Sözleşmesi süren futbolcuların aklını çelmek, kafasını karıştırmak doğru mu?

*****

Galatasaray'ınn tavrını sürdürdüğü bugünlerde de görüldü.

Rastlantıya bakın, bu hafta/ cumartesi günü TT Arena’da Orduspor maçı var, Culio sorunu ortalığı karıştırdı. Culio, Gençlerbirliği maçından sonrası LİGTV’ye “Sezon sonunda Galatasaray’a döneceğim” diyor. Ayrıca, “Aslında G.Saray'a karşı oynamak istemezdim ama mecburum” demesi, bardağı taşıyor. Bunun üzerine Orduspor Başkanı Nedim Türkmen, Culio'nun sözleşmesinin “tek taraflı" feshedildiğini açıklıyor.

Nedim Türkmen’in "Peki fesih gerekçesi olarak neyi gösterdiniz?" sorusuna verdiği yanıtta:

"Bu konuda birçok gerekçemiz oldu ve bunları fesih sözleşmesine yazdık. Örneğin Culio'nun hafta sonu oynadığımız maçtan sonra G.Saray'la ilgili 'Aslında G.Saray'a karşı oynamak istemezdim ama mecburum' açıklamasının futbol etiğine, fair play ruhuna, futbolun marka değerine aykırı olduğunu belirttik. Daha da önemlisi Culio'nun bu durumunun futbol disiplin talimatının 60. Maddesini ihlal ettiğini de belirttik. Talimatımız açık ve net. Bu çocuğun durup dururken hem de G.Saray maçı öncesi bu şekilde bir açıklama yapmış olması, öncesinde yapılan bazı açıklamalar filan bunlar futbol federasyonu tarafından incelenmeli, soruşturmalı.”

Orduspor, niye bu yolu seçmiş olabilir?

Sorunun yanıtını Nedim Türkmen’in şu cümlesinde bulabiliriz:

“3 Temmuz'dan bu yana yaşadığımız süreç göz önünde bulundurulursa hiç yapılmaması gereken bir açıklamaydı.”

3 Temmuz’dan bu yana “Futbolumuz temizleniyor” lafı, ısıtılıp ısıtılıp ortaya getirildiğine göre, “40 yıllık Kâni olur mu Yâni?” gibi deyişler, artık, futbolda geçerli olmamalı.


TURGUT ÇELİK/ Mersin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kemal Taşan’a... Bu kimlik arkasına sığınarak yorum yaptığınızı sanıyorsunuz. Size Milliyet Blog’un, adına öyle sosyal medya denen yerlerdeki üslupla yorum yazılacak yer olmadığını anımsatmak isterim. Size ancak, Yiğit Gokoğlan’la ilgili, onu da uyarı saymak istiyorum, hak veririm. Uyarı saydığım için teşekkürü hak ediyorsunuz. Ancak, Yiğit’le ilgili cümle, bilgi eksikliğinden değil, yüklemleri olumsuz kullanmanın getirdiği dalgınlıktan, “ma” olumsuz ekinizi fazladan yazmamdan.

TURGUT ÇELİK 
 30.03.2012 14:50
 

Güzel bir Türkçe, güzel bir anlatım ve genellense güzel bir konuya temas edilmiş olabilecekken, fanatizme yenik düşen talihsiz bir yazıya dönüşmüş hocam bence. Yıllardır Türkiye'de bu düzen hep vardır. Buna parmak bassaydınız hoş olurdu. Ama Galatasaray yapıyor demekten kendinizi alamayıp samimiyeti kaçırmışsınız bence. Aslında sorun istatistik olsaydı şu an buraya çok örneğini yazabilirdim Fb ve Bjk nin kiraladığı futbolculardan benzerlerini ama değil. Bence aydın insanların yön vermesi lazım topluma. bunu hep Gs yapıyor, Fb yapıyor diye toplumun cahil kesimi söylüyor zaten devamlı. Bence bize düşen madalyonun diğer yüzünü gösterebilmek. Ayrıca 3 Temmuzdan bu yana futbol temizleniyor bence de evet, cezalar verilebilirse ama Fb ceza alınca o gidecek ve futbol temizlenecek demek değil bu. Tüm hukuk devletlerinde olduğu gibi suçlu her kimse cezasını çekecek ve kanunun uygulanıyor olması bundan sonra benzer suç işleyenleri engelleyecek. Selamlar saygılar...

Pierre Pathelin 
 30.03.2012 13:28
Cevap :
Bülent Bey. Galatasaray'dan giden futbolcuların bir gün Galatasaray'a dönecekleri, Galatasaraylı olduklarını unutmadıkları gibi bir izlenim var bende. Öteki takımlarda bunu sezdiğimi söyleyemem. Rakip olacak futbolcunun aklını çelmenin daha çok, Galatasaray'da olduğunu düşünüyorum. Bunu da bu yılla örneklendirmek istedim. Yalnız, ilgili bölümdeki cümlelerin yüklemlerini olumsuz kullandığım için, Yiğit Gökoğlan’la ilgili “oynadı” yüklemini “oynamadı” biçimde yazmışım. Bunu da Blog’da yazan Kemal Taşan adlı blogdaşın yorum adı altında yazdıklarından anladım ve düzelttim. Futbolun, şike iddialarıyla temizleniyor olduğuna pek inanmıyorum. Kimi takımları kurtarmak, kimilerini cezalandırmak gibi bir izlenim ediniyorum. Bir de, gerekirse birkaç yıl, Avrupa’ya gitmeme gibi bir düşünceye kesinlikle karşıyım. Adil bir bir biçimde yargılama yapılsın... Cezalar keyfi olmasın, kanıtlar üzerinden gidilerek verilsin yeter. Üslubunuz ve değerlendirmeniz için teşekkürler. Saygılar, selamlar.  30.03.2012 14:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2387
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster