Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1269
 

Geyiklerin tac'ı boynuzları...

Geyiklerin tac'ı boynuzları...
 

geyikler ve boynuzları...


Gençlik ve güzellik uğruna yapılan yüzlerce çalışmalara bir yenisi daha eklendi.

Geyiklerin boynuzları!

Geyik boynuzları kesiliyor, kurutulup un haline getirildikten sonra "anti-aging" ilaç hazırlanıyor. Bu ilaç gençliğini ve güzelliğini kaybetmekte olan kişilere ümit oluyor.

Rusya'nın kuzeyindeki Salba köyü'nde, bir çiftlikte yaşayan yüzlerce Sibirya geyiğinin sahipleri, girdikleri pazarlık sonucunda geyiklerin boynuzlarını kestirdi.

Hayvanseverleri isyan ettiren bu ayıp, "güzellik ve gençlik" ilacı olacak yaşlanmayı durduracakmış...

Rusya, Çin ve Kore'deki ilaç şirketlerinin kıyasıya rekabete girdiği "boynuz" ticaretinde neredeyse başı çekiyor. Gözünü kırpmadan, kılını bile kıpırdatmadan geyiklerin boynuzlarını kesiyor.

Boynuzları kesilen geyikler, gençlik ve güzelliğe hizmet ettiklerini (!) bilseler eminim kan revan içindeki kendi fotoğraflarını gördüklerinde utançlarından yerin dibine geçerler... Çektikleri! acılar yok olur, akıttıkları kan ve gözyaşları inci seline döner. Yeter ki insanoğlu gençliğini kaybetmesin güzelliğinden taviz vermesin. Geyiklerin kanı akmış, canı yanmış kimin umurunda.

İnternetten aldığım bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim. İzninizle...

*Hayvanlar aleminin en ilgi çekici özelliklerinden biri olan geyiğin "dallı" boynuzlarıdır. Bu boynuzlar genellikle yalnız geyiklerde vardır. Fakat "misk geyiği" ve "Çin geyiği" gibi tek tük bazı türlerde, erkekler de dişi gibi dallı boynuzlardan yoksundur. (Bu tür geyiklere şanslı olanlar diyebiliriz.)

Diğerleri, yani şanssız olan geyiklerdeki dallı boynuzlar, kafatasının alın kemiklerinin üzerindeki kaidelerden çıkan sağlam kemik çıkıntılarıdır. Bu dallı boynuzlar, kış ortasında ya da ilkbahar başında düşer ve iki hafta sonra yeniden oluşmaya başlar. Yeni oluşan boynuzcuklar ilk evrede süngerimsi olup yoğun bir kan akımıyla beslenir, sonra geyiğin başını kavisli bir taç gibi çevreleyerek dallı yapılar oluşturup, onu süslerler.*

Geyiklerin doğal süsü dallı boynuzlarının, birilerine "gençlik ve güzellik" ilacı olacağı hiç aklıma gelmemişti ama...

Şimdi, düşündüklerimi de yazmadan edemeyeceğim. Tanrı'nın verdiği öm're ve herkese vermediği gerçek güzelliklere başkaldırı olmasın bu vahşet...?

Not: Anti-Aging terimi; Tıbbi olarak, "aktif tedbir alma" ve koruyucu olarak nitelendirilebilir. Anti-Aging; yaşlanmayı mümkün olabildiğince yavaşlatmak ve vücudun bir bütün olarak orantılı ve sağlıklı yaşlanmasını sağlamak amacıyla kullanılır.

Geyiklerin tacı boynuzlarıdır. Bırakalım da o güzellik geyiklerde kalsın...

Haber ve resimler internet kaynaklıdır.


Gülriz Yiğit

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 701
Toplam mesaj
: 109
Ort. okunma sayısı
: 1027
Kayıt tarihi
: 10.08.08
 
 

Ankara'da doğdum. Balıkesir'in  ilçesi Ayvalık'ta yaşıyorum. TSM ve  tiyatronun biraz da olsa toz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster