Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '13

 
Kategori
Siyaset
 

Gezipark direnişi Türkiye'de neleri ve kimleri değiştirdi

Gezipark direnişi Türkiye'de neleri ve kimleri değiştirdi
 

Taksim Gezipark


Tarihi günler yaşadığımız bu günler, şühhesiz ki yediden yetmişe  hepimizin bir numaralı gündemi oldu. 31 Mayıs olarak yazacak tarih başlangıç gününü.

Öyle hızlı gelişmeler oldu ki, insanlar an’ı yakalamak için olayların arkasından koşmaya başladı. Örneğin twitter kullanmayan bir çok bilgisayar kullanıcısı, hesap açtı. Çünkü daha hızlı haber alabileceği hiçbir haber alma aracı yoktu. Daha hızlı değil haber alamıyorlardı. Facebook yine aynı şekilde…

Direniş Türkiye’yi değiştirdi desek yalan olmaz. Başlangıcı zaten çok hoştu… parkta kitap okuyan gençler, sabahlara kadar nöbet tuttu, orada uyudu. Ta ki polis müdahelesine kadar. Polisler ile ilgili konulara değinmeyeceğim, onları herkes yeteri kadar yorumladı zaten.

Ama destekçilerin ve direnişçilerin twitter da ki paylaşımları, ince göndermeleri, esprileri hepimizin lugatlarına bir çok yeni kelimeler ekledi. Tabii belden aşağı olanları geçiyorum.

Aklımda kalan değişenler ve değişikliklere şöyle bir gözattığımda bir çırpıda şunları söyleyebilirim.

Levent Üzümcü’nün, olaylara yaklaşımları ve yorumları bir çok insanın gönlünde taht kurmasını sağladı… Bir çok TV kanalı onunla röportaj yaptı, telefonla bağlanıp görüşlerini ve izlenimlerini aldı.

Çarşı grubunun, Beşiktaş, Fener ve Galatasaray taraftarının tarihte hiç bir dönemde birlikte olamayacağı şekilde birlikte olmasını sağladı…

İzmir’de daha dün büyük kavgalar eden Karşıyaka ve Göztepe taraftarı, elele, kolkola, yürüdü, polisin gaz bombalarını birlikte yedi.

Ahmet Hakan 4 Haziran 2013 günü Hürriyet gazetesindeki köşesinde “Kimse anlatamıyor, bari ben anlatayım” başlıklı öyle bir yazı yazdı ki, bütün okuyucularının gönlünde taht kurdu. Ayşe Arman’da öyle…

Siyasi tarafta, durumun ciddiyetini anlayan birçok siyasetçi, ortamı yumuşatma adına yumuşak açıklamalar yapmaya çalıştılar. Özellikle, Kadir Topbaş, Bülent Arınç, Abullah Gül iyi bir ayar çektiler. Başbakan giderken bir basın toplantısı yaptı. Bütün çabalar boşa gitti.

Yiğit Bulut, nefret edenlerin gözünde beş kat daha fazla nefret kazandı. Fatih Altaylı ile aynı tastan çorba içtikleri için, başbakanla yaptığı röportajdan sonra bir tık geçti Yiğit Bulut’u…

Taksim’de ortalık toz dumanken NTV’de penguenlerin yaşamları ile ilgili belgesel Gezi Park direnişleri döneminin en akılda kalacak olaylarından biri olarak tarihe not düşecektir.

Bu olayın ertesi günü, NTV’nin önünde toplanan binlerce kişi ceplerinden topladıkları paraları NTV binasının önüne bırakıp “Parasını verelim bizi de haber yapın” şeklinde slogan attılar…  Daha ilginci NTV Televizyonu, göstericilerin binasının dışında kendileri için gerçekleştirdiği eylemi canlı olarak ekrana getirmiş olması. Haberi sunan Erhan Ertürk, 'Medyanın tavrı eylemlerin başından beri bolca eleştirilmişti. Şu anda NTV'nin önünde toplanan kalabalık bir grup, medyanın tutumunu protesto ediyor' diyerek haberi sundu.

Ayrıca Taksim Gezi Parkı için başlayan ve ülke geneline yayılan protestolardan sonra ünlü fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, NTV'deki programına son verdiğini açıkladı. Mehmet Turgut açıklamasında, "Hepimizin bildiği nedenlerden ötürü duyduğum rahatsızlık nedeniyle NTV'de yayınlanan 'Mehmet Turgut'la Falan Filan' programına son veriyorum" dedi. Birçok kanaldan birçok spiker ve programcı istifa etti.

Başbakan uçağa biner binmez hem CNN, hem de NTV neredeyse 24 saat kameralarını Gezi Parka çevirdi. Tabii insan ister istemez  acaba o saate kadar reyting rekoru kıran Halk TV’ye reklamları kaptırmamak için midir bilemeyiz. Bu yazıyı yazdığımda başbakan geri dönüp uçaktan inmemişti. İnince ne yaparlar bilemiyorum.

En büyük protestoyu İhsan Varol yaptı Bloomberg HT ekranlarında yayınlanan Kelime Oyunu yarışmasının da yayınlanan yarışma programında tüm sorular Gezi Parkı eylemlerinde kullanılan gaz bombası ve medyanın sansürüydü.

Sevilen yarışmanın sevilen sunucusu İhsan Varol, bu soruları ve cevapları ile Twitter da en çok konuşulan gündemler arasına girdi. Yazılan yorumlarda ünlü sunucuya büyük destek verilirken Ciner grubuna ait olan Bloomberg kanalında çalışan İhsan Varol'un yakın zamanda işsiz kalacağı yönündeydi. Ve bu geceki programı banttan yayınlandı. Sanırım iş kaybetme pahasına bu eylemi yaptı.

Sorular neydi biliyor musunuz?

Bir televizyon kanalına yakışan en güzel ad: HALK

Baş Belası olarak tanınan bir sosyolog ağ ve mikroblog sitesi: TWITTER

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 28. maddesi 'Hürdür, sansür edilemez" ifadesi ile yer alan olgu: BASIN

Bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kişi: DİKTATÖR

Başbakanın demokratikleşme çabaları adına yaptıklarının samimi olmadığını anlayan Cengiz Çandar, Mehmet Altan, Ahmet Altan gibi ikinci cumhuriyetçi yazarlar zaten uzun süredir aaları açılmıştı, bugünlerde tamamen karşısına geçtiler.

Okan Bayülgen, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Ozan Güven, Mehmet Günsur, Mustafa Alabora, Beyazıt Öztürk, Rıza Kocaoğlu ve  adını sayamacağım birçok sanatçı göstericilerin yanında oldu. Hatta hatta Nihat Doğan bile Halk TV ye bağlanıp inanılmaz eleştiriler yaptı.

Her fırsatta başbakanı destekleyen Şenay Düdek bir anda dönüverdi, halkından, göstericilerden yana oluverdi.

İlginç olaylardan biri de Karşıyaka Açıkhava tiyatrosunda konseri olan Fazıl Say tiyatronun önünden yürüyüş yaparak geçenlerin çaldıkları tencere tava seslerinden sonra, piyanoyu bırakıyorum bende enstrüman olarak tencere tava çalacağım demesi

Yine Doğuş grubu NTV’den sonra Garanti Bankasından da nasibni aldı. Bir günde hisseleri %20’ye yakın düştü. Binlerce insan kredi kartlarını iptal etti. 100 milyon TL’ye yakın parsını çekti. POS cihazları birçok esnaf tarafından iade edildi. Üstüne üstlük genel müdür Ergün Özen, ben de vatandaşı destekliyorum, ben de çapulcuyum diye açıklama yaptı. Belki de o da işten atılmayı göze aldı.

O kadar çok not var ki bugünlere dair…. Destanlar çıkacaktır mutlaka. Umarım sonu hayırlı olur.

 
Toplam blog
: 61
: 1072
Kayıt tarihi
: 08.02.13
 
 

Cengiz Ülkü 1966 yılı Manisa-Salihli doğumluyum. İlk, Orta ve Liseyi Salihli’de... Üniversite..