Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
373
 

Giorgio Vasari'den Sanatçıların Hayat Hikayeleri

Giorgio Vasari'den Sanatçıların Hayat Hikayeleri
 

Sanat Tarihi için muazzam öneme sahip bir kitaptan bahsedeceğim şimdi. Ben kendisi ile iki yıl önce katıldığım bir sanat seminerinde tanıştım, şimdiye kadar nasıl haberim olmamış diye baya hayıflandığım için sizi hemen tanıştırmak istiyorum.

Kitabın yazarı Giorgio Vasari, 1511’de doğmuş, İtalyan bir ressam, mimardır ve ilk sanat tarihçisi olarak nitelendirilir. Floransa gezilerinde “mutlaka görülmeli listesi”nde yer alan Uffizi Galerisi’nin tasarımını Vasari yapmıştır.

“Sanatçıların Hayat Hikayeleri” olarak Türkçe’ye çevrilen kitabı, ilk sanat tarihi kitabı olarak geçiyor. Kitap ilk kez 1550’de basılmış, sonraki düzenlemelerle 1572’de bugünkü hali basılmış. Giorgio Vasari, kitapta 20 İtalyan ressam ve mimarın hayat hikayelerine yer veriyor. Bu sanatçılar arasında bizim çok duyduğumuz Leonardo da Vinci, Raffaello, Michelangelo da var daha az duyduğumuz veya hiç duymadığımız diğerleri.

Ben kitabı elime aldığımda inanılmaz heyecanlandım. Tarihten, hele ki görece uzak tarihten elime bir kaynak geçtiğinde uzayın göremediğim bir noktasından elime bir cisim düşmüş gibi hissediyorum. 1550 yılında yazılmış bir kitap, Osmanlı’da Kanuni Sultan Süleyman dönemi. Dolayısıyla kitapta satır aralarında Osmanlı, Türkler gibi laflar geçtiğini görünce de bir heyecanlanıyorsunuz. Kitapta hayat hikayesinden bahsedilen son sanatçı Tiziano, Kanuni’nin portre resmini yapan sanatçı.

Vasari, tam olarak “Rönesans” demese bile “yeniden doğuş” diyerek ilk kez kitabında Rönesans kavramının temellerini atmış oluyor. Antik dünya ile o dönemin sanat ve bilim merkezi olan İtalya arasındaki bağlantıyı sanatçıların hayat hikayeleri, hikayelerdeki anekdotlar üzerinden veriyor. Michelangelo ile yakın arkadaşmış mesela, bunu bilerek okumak çok keyifli. Bize şu an çok sıradan gelen Perspektif’in o dönem nasıl devrim niteliğinde olduğunu da bu kitabı okurken içselleştiriyorsunuz.

Kitap, kolay okunur bir kitap diyemem. Sanatçıların eserlerini, sanatçı bakış açısı ile anlattığı için terimler havada uçuşuyor. Bir de kültürel olarak aşina olmadığımız konular, metinler yabancı ve soğuk gelebiliyor kimi zaman. Ama sabredip kitabı tamamlayınca gerçekten çok bilgi ve aydınlanma katıyor, bunu söylemeliyim. Kitabı okuduktan sonra Floransa’ya tekrar gitmek için can atıyorum şu an. İtalya gezisinden önce okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

#haydiuretelim #altidansonrakitap

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 211
Kayıt tarihi
: 10.05.14
 
 

Amatör bir matematikçi (lisans), amatör bir ekonomist (yüksek lisans), amatör bir tarihçi (doktor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster