Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '19

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
114
 

Güç Zehirlenmesi

Bütün dinlerde Allah aklı kullanmayı emrettiği halde, ruhban sınıfının dini saptırıp tekeline aldıktan sonra paralel bir dini anlayışı ortaya koyduklarını gösteren açık deliller panoraması günümüzde hala devam ediyor. Kuran akla hitap edip düşünmeyi, okumayı okurken akletmeyi teklif ediyor ama bizler ısrarla düşünmüyoruz. 
 
Haktan, hukuktan yana olanlar ile adil ve adaletli düzenden yana olanlar yıllarca işkencelere maruz kalıp zindanlarda fişlendiler. Gerektiğinde ülkesinin özgürlük ve bağımsızlığı için idam sehpalarında canlarını verdiler. Tam tersi olanlar ise her şeyi kendi çıkarlarına göre kullandılar.
 
Zeki ve akıllı insanın en büyük hatası empati yapamaması. Çıkar ve menfaat uğruna her şeyi yapıyor insanoğlu. Makam, zeka, akıl, yetenek ne olursa olsun çıkarcı olan çoğunluk istediğine ulaşıyor.
 
Toplumlar kendilerinden olmayanları her zaman dışlayıp kendi içlerinde boğmuşlardır. Ama kişiler belli bir noktaya kadar direnirlerse toplum kişiyi ve fikri özümser. Daha az zeki olanlar zeki olanları yönetir. Yönetemediği yerde de ya engeller ya da öldürür.
 
Anlayamadığı şeyleri insanlar hayallerinde inanca çevirirler. Hiç bilmedikleri halde en güzel benimki derler, bunun nedeni ise büyüklerinden öyle görmeleri ve eğitimsizlik. İnsan akıl ve vicdan sahibi olup olayları analiz edip kendi kullanabilmelidir.
 
Doğru insan olmak için dine ihtiyaç yoktur. 
 
HÜLYA ÇAKICI
Matilla, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bana da "Teşekkür ederim, sevgiler, saygılar" diyebilirsiniz:) Ama asıl sormak istediğim şey şu; Kesinlikle "Doğru insan olmak için dine ihtiyaç yoktur" düşüncenize katılıyorum. Ama buradaki asıl sorun dine ihtiyaç olup olmaması değil, neye ihtiyaç olduğu sorunudur. Sakın ama "düşünmeye ihtiyaç vardır" şeklinde komik bir cevap vermeyin. Düşünmeyen kim var ki? Sizde düşünüyorsunuz, bende, sizi diğer okuyanlarda, hatta okumayanlar bile. Kendinize iyi bakın

Matilla 
 12.10.2019 15:16
Cevap :
İnsan olmak yeterli diye düşünüyorum.   13.10.2019 10:44
 

Selamlar Hülya hanım. Mevcutta var olan dinlerin karşıtı yazı yazıpta dini ve dindarları hicvetmeyen, hakaret içermeyen yazıları önemsiyorum zira geçmişten günümüze her iki grupta (grup kelimesini tanımlayabilmek adına kullanıyorum) karşıtlarını hakaretamiz cümlelerle ve tahkir ederek tanımlamayı tercih edegelmişler. Hatta yaşama hakkı bile tanımamaya gayret göstermişler.. Evet, "doğru insan olmak için dine gerek yoktur" bu sizin düşüncenizdir, dinler, okur, saygı duyarım... Fikirlerin konuşulamadığı zaman ve mekanlarda her daim kaos ve çatışma türemiştir. Keşke, kişiler özgün fikirlerini dile getirirken bu yazıdaki kadar hassas olabilseler. İnanan biri olarak kendi adıma bu hassasiyeti inanmayanlar için göstermeye çabalıyorum. Kullandığınız dil için ayrıca teşekkür ederim. Sağlıcakla Kalın..

Yorum Dükkanı 
 07.10.2019 19:48
Cevap :
Teşekkür ederim, saygılar.   08.10.2019 1:56
 

Son cümlen noktayı koymuş .. sevgiyle kalın

jale kasap 
 07.10.2019 19:21
Cevap :
Teşekkür ederim, sevgiler, saygılar.  08.10.2019 1:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 549
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster