Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1975
 

Hak ve Eşitlik Partisi merkezdeki boşluğu doldurur mu?

Hak ve Eşitlik Partisi merkezdeki boşluğu doldurur mu?
 

Fotoğraf:benden


Çevremde birçok kişi Hak ve Eşitlik Partisi(HEPAR) için ,genel başkanı Osman Pamukoğlu için birşeyler konuşuyor.Ortak eğilim ilk genel seçimde oyların HEPAR’a verileceği yönünde.Tabiki şimdiden verilen sözlerin,konuşulanların sandık başına gidildiğinde tutulacağını kimse garanti edemez.Ancak genel olarak bir kıpırtı,bir kıvılcım olduğu dikkatimi çekiyor.En iyi reklam insandan insana yapılanıdır gerçeğinden yola çıkarsak “efsane komutan” lâkaplı emekli bir asker olan Osman Pamukoğlu ve partisi şimdiden birçok kişinin umutla baktığı bir adres gibi.

Ben de Osman Pamukoğlu’nu yakından görmek ve birçok merakımı gidermek için Tüyap’daydım haftasonu.9 Kasım Cumartesi günü Tüyap Kitap Fuarında Osman Pamukoğlu’nun imza günü ve son kitabı “İnsan ve Devlet”üzerine bir konferansı vardı.Tahminimin aksine salon dolmuş ve insanlar ayakta kalmıştı.Oldukça etkileyici bir hatip Osman Pamukoğlu.”İnsan ve devlet”kitabındaki detayları seri ve yalın olarak aktardı.Aklımda en çok kalanı aktarayım;” insanların ve devletlerin bir ömürleri vardır.Devletlerde tıpkı insanlar gibi doğum hastalıkları ile büyürler,yaşarlar.Eğer bu hastalıkları atlatamazsa yok olur ,giderler.Türkiye Cumhuriyeti de fakirlik ve cehalet hastalığı ile doğmuş ve hâlâ bu hastalıkları atlatamamıştır.Bu hastalıkları atlatamadığı için de siz,biz hepimiz doğuştan dışarı borçlu doğuyor,torunlarımıza da borç bırakıyoruz.Bunun önüne hep beraber geçeceğiz”

Hazırlıksız olduğum ve not alma imkanım olmadığım için aklımda kalan,salonu dolduran insanları heyecanlarından diğer satırbaşları:

-İktidarımızda saçına ak düşmüş hiç kimse hamallık yapmayacak.

-Dicle’nin doğusu da, batısı da kardeş olacak.

-Hazineden siyasi partilere yapılan yardım kaldırılacak.Halktan alınan vergilerle parti yöneticilerinin lüks yaşam sürmesine izin verilmeyecek.

-Devletin bürokratının karşısındaki vatandaş ,kuyruğa girip yaka iliklemek durumundan çıkarılacak.

-Anadolu’da onlarca,yüzlerce dönüm arazisi olupda işleyemeyen,büyük kentlerde geçinmek için kapıcılık yapmak zorunda olan çiftçilerin,köylülerin toprağını rahatça işlemesi sağlanacak.

-Terör başladığından bu yana çürük raporu alan herkes tekrar muayeneden geçirilecek.Gerçekten hastalığı olanlar başımızın üzerinde.Ama sahte rapor alan herkes yaşı ve mevkisi ne olursa olsun askere alınacak.Hem de geri hizmette değil hudut karakolunda(en çok alkışı alan cümlelerden biriydi).

-1925 yılında Milletler Cemiyeti tarafından oynanan masabaşı oyunları ile Musul bizden koparıldı,tarihten gelen haklırımızla Musul’u geri alacağız,hedeflerimizden biri de Musul’dur.

Konferansının sonuna doğru interaktif olarak devam eden Pamukoğlu bir üniversite öğrencisinin “neden yanınızda halkın bildiği,tanıdığı bürokratlar,büyükelçiler gibi insanlar yok?”sorusuna “senin neyin eksik,genç adam”diye cevap verdi ve devam etti”1950’lerden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanındaki politikalarına AB ve ABD yön vermedimi?Tanıdık,bildik dediğiniz bu isimlerin bu politikalarda sorumlulukları yok mu?Ben o zaman ne yapayım bu insanları,siz ne yapasınız?Ben sana daha çok güvenirim genç adam”

Salondan birkaç soru daha alan Pamukoğlu,bir bayandan soru istedi.İşaret ettiği yerden yaşlıca bir bayan,nasıl bağış yapabileceğini soruyor ve böyle bir oluşum içine girdiği için teşekkür ediyordu.O yaşlı bayan Muazzez İlmiye Çığ’idi.

Osman Pamukoğlu,Hak ve Eşitlik Partisi ile siyaset hayatımıza yeni bir soluk ve yeni bir renk getireceğe benziyor.40 il ve 70 ilçede örgütlenmesini tamamlamış.22 bin kayıtlı üyesi varmış.Eğer bu hızla giderse iktidar alternatifi olması muhtemel görünüyor.Hele ki merkezde bulunan partilerden insanlar umudunu kesmişken,kararsızların çoğunluk olduğu bir seçmen kitlesi varken neden olmasın?

Kıbrıs,Güneydoğu,Ermeni sorunları başta olmak üzere, AB,ABD ilişkileri ,tarım,ekonomi, işsizlik ve istihdam konularında halka gerçekçi projelerini doğru olarak anlatması gerekiyor.Tabi bir de medya desteği gerekli.

Ben kendi adıma merkezdeki boşluğun Hak ve Eşitlik Partisi ile dolacağına inanıyorum.

* * * * * * * * * * * * *

Blognot1:Rüyaları gerçekleştirmenin en kestirme yolu uyanmaktır(J.M.Power)

Blognot2:Kurban bayramı yaklaşıyor.Kurbanlarınızı ve derilerinizi gönül rahatlığı ile Türk Hava Kurumu’na bağışlayabilirsiniz.

Ayrıca tüm cep telefonu operatörlerinden 3919 YANGIN yazarak Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçağı alım kampanyasına 6 YTL katkıda bulunalım.6 YTL ormanlarımız için umut olsun.

Ayrıntılı bilgi için :

http://www.thk.org.tr/2005/anasayfa.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

CUMHURİYETİ ve ATATÜRK’Ü ANLAMAK Kemal Atatürk.. Yüzyıllardan beri felaketten felakete sürüklenen Türk ulusunun içinden “Türkün makus talihi” ni yenen bir büyük insan çıktı. O, düşünceleriyle, eylemleriyle ve de devrimleriyle 20. yüzyılı derinden etkiledi. Çanakkale'den başlayan, Sakarya ve Dumlupınar ile devam eden askeri başarıları ve daha sonraları gelişen siyasal dehası ile yüzyılımızın tarihine yön verdi. Bir imparatorluktan ulusal bir devlet yarattı. Ümmetten ulus çıkardı. İnsanları teba olmaktan kurtarıp uygar yurttaşlar konumuna getirdi. Geri kalmış, geri bıraktırılmış ümmi bir toplumdan, laik bir cumhuriyet yaratarak Türkiye'de aydınlanma devrimini, Türk hümanizmini başlattı. Tarih sayfalarından Türk ulusunun egemen bir ulus olarak silinmesini önledi. İşte bu deha Kemal Atatürk 'tür. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, o günlerde millî kurtuluş konusundaki dağınık fikir ve hareketlerin örgütlenmesi çabası içinde şu kararı almıştı : “Anadolu’dan idare edilecek

hakan eken 
 16.11.2008 22:45
 

BEN ANADOLU KARTALI Ben halkın kendisiyim!.. Hani! “Anadolu insanı” var ya!. Taaaa..Kendisi! Hani vaadler verilmiş yıllaaa..rca!..Defalaaa..rca! Anahtarlar!..Kapıları açacaktı? Hani MİLLİ EGEMENLİĞİM!? Hani “imtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitle” olacaktık!? Fenerler, ampuller karanlığı mı aydınlattı!? Aydınlık güneş ve güpegündüz günışığı durupdururken! Benim üzerimden hesabı artık açıkça görünüz! Bu ne sis duman! Işık nerede? İçi boşaltılmış kavramlar arbedesind

ilke coskun 
 14.11.2008 22:34
 

Merhaba...12 Eylül Askeri yönetimi de, yönetimi sivillere terk etmeden önce, kendi ilkelerini(ama ne ilke) yürütecek bir parti kurdurmak istediler ve E.Orgeneral Turgut Sunalp'a amblemi "horoz" olan bir parti kurdurdular ama başka bir Turgut(Özal) çıktı ve horozun boğazını sıktı ve onu nefessiz bıraktı. Yani askerlerin siyasi parti kurup devam ettirmeleri çok zor ve hatta imkansızdır bence. Katıldıkları seçimde bir futbol sahasını dolduracak kadar insandan oy alırlarsa kendilerini başarılı sayabilirler. Bir de şu var; "Dicle" nehrini Pamukoğlu kullandıysa, önce bir haritaya baksın, kafasında geçen konuyla ilgili nehir "Dicle" değil, "Fırat" olması gerekir. İyi şanslar ve selamlar.

cdenizkent 
 13.11.2008 23:14
Cevap :
83 seçimlerinin ortamı ile şimdiki ortam farklılıklar gösteriyor.Turgut Sunalp'in Milliyetçi Demokrasi Partisi'nin seçimi 3.bitirmesinden çok,esamesi okunmayan Halkçı Partinin 2.olması sürpriz sayılmıştı.Merkezde sayacağımız CHP,MHP,DP gibi partilerin politik kısırlığını Osman Pamukoğlu ve partisi kullanabilir ve medya desteğini alırsa şansı olabilir düşüncesimdeyim.Pamukoğlu,Turgut Sunalp'e göre kamuoyunda daha çok tanınan biri.Dicle'nin doğusu vurgusunu konferansının birkaç yerinde yaptı.Şaşırmadığı yada yanlış söylemediği açık.Demek ki Dicle'nin batısından Fırat'a kadar kafasını meşgul eden birşey yok.Şans dilekleriniz sanırım HEPAR için,ben de iyi şanslar diliyorum.Selamlar ve saygılar.  14.11.2008 16:16
 

BEN ANADOLU KARTALI Ben halkın kendisiyim!.. Hani! “Anadolu insanı” var ya!. Taaaa..Kendisi! Hani vaadler verilmiş yıllaaa..rca!..Defalaaa..rca! Anahtarlar!..Kapıları açacaktı? Hani MİLLİ EGEMENLİĞİM!? Hani “imtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitle” olacaktık!? Fenerler, ampuller karanlığı mı aydınlattı!? Aydınlık güneş ve güpegündüz günışığı durupdururken! Benim üzerimden hesabı artık açıkça görünüz! Bu ne sis duman! Işık nerede? İçi boşaltılmış kavramlar arbedesinde!.. İçi boşaltılmış hazinem, hasarlanmış gönül serüvenim kaldı bana yadigar gene!.. Yelpaze ile sisin dağıldığı nerede görülmüş! Mürur-u zamana uğramış dosyalar, suçlar, suçlular ortalık yerde! Masumun hakkı samimi sorumlu adalet nerede!? Nerede "Hakkıdır, Hür Yaşamış Bayrağımın Hürriyeti"? Nerede "Hakkıdır, Hakka Tapan Milletimin İstiklali"? Dokunulmazlık zırhı neden kalkmaz bu ülkede!? Don Kişot misali yeldeğirmenlerine bahane bitmez!.. Zalimin zulmünden mazlumun ahını kim alacak!? Kanayan yü

ilke coskun 
 13.11.2008 21:45
Cevap :
Sn.İlke Coşkun,soyadınız gibi coşmussunuz.Heyecanınızı ve öfkenizi anlayabiliyorum.Sakin olmakta ve aklıselimde kalmaya gayret etmeliyiz.Aşırı heyecanlar istenmedik sonuçlarıda doğurabilir.Bekleyelim ve görelim Anadolu kartalı yükselecek ivmeyi bulabilecek mi?Saygılarımla.  13.11.2008 22:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1779
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster