Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '07

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
1252
 

Hastanın hakları var da sağlık çalışanının hakkı nerede?

Hastanın hakları var da sağlık çalışanının hakkı nerede?
 

Hasta hakları uygulamaları Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı yoğun çalışmalar neticesinde şu anda ülkemizde yoğun şekilde uygulanıyor.

Bakanlık hastanelerinde acil servisi gösteren tabelalardan ziyade "Hasta Hakları Birimini" gösteren tabelalar var. Sağlık çalışanlarının hakları ilgili birim olmayınca, bu durum elbette sağlık çalışanlarının ciddi tepkilerine neden oldu.

Bir hasta, sağlık çalışanının birinden şikayetçi olduğu zaman, hemen orada hazır bulunan görevliye şikayetini yazdırıp gidiyor. Haksız yere suçlanmışsa, sağlık çalışanı kendini mahkemede savunmak zorunda, mahkeme dilekçe yazmanın da bir usulü olduğu için bir de avukat tutmak zorunda. Hekimse, tabip odasında yardım istemeye giderse de her yıl 170 milyon üyelik parası verdiği o da ona ancak "Sana ancak iyi bir avukat tavsiye edebiliriz, " diyor. Tabii ki parası da sağlık çalışanından çıkıyor.

Hasta hakları yapılanması ve işleyişi açısından öncelikle sağlık hizmeti alan hasta ve hasta yakınları için bir başvuru sistemidir. Sağlık çalışanlarının memnuniyetlerinin dikkate alınmadan tamamı ile hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetinin ön plana alındığı hasta hakları birimi kalitenin artmasına katkı sağlayabilir mi?

Sağlık çalışanının da birtakım hakları vardır. Peki onların hakkını kim savunacak?

Bakanlık sağlık çalışanı hakları ile uygulamalar yapması gerekmez mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben bir kasabada ebeyim.ve bir sağlık çalışanı olarak mağduriyetimi anlatıyorum.bir aile tarafından dayak yedim ve en ağır hakaretleri işittim.ve sözleşmeli olduğum için burdan alınamıyorum.çalışanın psikolojisini düşünmüyorlarmıııııı

derya deniz 
 24.03.2010 21:59
Cevap :
Geçmiş olsun, hasta hakları hastanın elini kuvetlendirdi. Bu olaydan dolayı davacı olabilirsiniz, mahkeme 1-2 yıl sürer sonunda da büyük ihtimalle bir şey çıkmaz  24.03.2010 23:45
 

Ne kadar sağlıkçı olursak olalım nitekim bizlerde bir insanız. Bizlerde hasta olabiliriz.Hasta hakları birimi tüm hastaları kapsamaktadır.Kaldi ki demokratik bir ülkede çalışma barışının sağlana bilmesi için sivil toplum örgütleri mevcuttur.Çalışan kesim de bu sivil toplum örgütlerine üye olmalıdır.Çalışılan ortamda en güçlü ve hak arayan hangi sivil örgütü var ise ona mürecaat edilerek tabi ki üyesi olmak kaydı ile hakların aranması sağlana bilir saygılarımla.

Şakir Hakan GÖKŞEN 
 30.07.2007 17:31
Cevap :
önce çalışanların durumuı düzeltilse, herşey düzelir, günde 20-22 hasta bakması gerekn doktor 150 hasta bakarsa, ortada hak huk kalmaz  30.07.2007 20:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 715
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2652
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster