Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '08

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
369
 

Hayat tatlıdır

Hayat tatlıdır
 

en kısa ömür yaşayan güzel varlıklar


Kelebeklerin öyküleri çoktur.

Hem hepsi de hüzünlüdür, ömürleri çok kısa ya, ondan.

Ama Sakaryada ve diğer bir ilde haberlere manşet olan "kelebeklerin ölüm dansı" bu güne kadarki tüm öykülerinin en etkileyicisi oldu.

Binlerce kelebeğin gece vakti ışık direklerine toplaşarak adeta "veda partisi" verdikleri besbelli görünüyordu.

"Gece", edebi eserlerde hayatın sonu, keder ve hüzünün belirtisi olarak geçiyor ve kelebeklerin özellikle gece vakti ışık, aydınlık aramaları yaşamın son anlarında bile hayat aşkının, yaşamak sevgisinin ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne sermektedir.

Ve son nefesde dans etmek...

İnsanların ve demek ki, tüm canlıların bile dans edişleri en büyük neşe, en mutlu an meyarı ola bilecek kadar önemli imiş.

Ölüm anında dans etmek-mutlu olarak can vermek!

Keşke tüm varlıklara böyle bir mutluluk nasip olsa da hiç bir canlı acı, ızdırap, işgence, ölüm sancısı çekmeden hayata neşeli bir şekilde veda ede bilse.

Milyonların umursamadığı, belki çoğunun hiç sevmediği canlılar olan kelebekler de insanlığa örnek olacak olay yarata bilirlermiş.

İnsanların başları kavgaya, savaşlara, eylemlere karışınca demek ki, "bir şeyler yapalım" diye biz insanlar için bu ibret verici "son"larını sergilemişler.

Sizi bilmiyorum, ama ben bu hadiseyi böyle değerlediriyor, böyle yorumluyorum.
Benim anlayışıma göre "ali" varlılar olarak Tanrının yarattığı ve şeytanın secde etmediği "İnsan" artık asıl görevlerini unutup dünyayı savaşa sürükleyince "yangını söndürmek için gagasında su damlası getiren serçe" misali bu küçük varlıklar da belki bir ibret olur diye kendilerini bu şekilde ölüme verdiler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Sayfanızı ilk defa ziyaret ediyorum. Kelebeklerin ölüm anında ki dansından biz insanların payına düşen dersi güzel özetlemişsiniz. En son kelebeklerin dansı Ardahan ilimizde olmuştu. Yangında gagasıyla bir damla su taşıyan serçeye çıkışmışlar diğer canlılar;Bir damla yangını söndürmeye ne yapar? diye. Serçe;"Ben üzerime düşeni yapıyorum" demiş. İnsanoğlu çok kez bir kuş kadar olamıyor, maalesef. Saygılar, Sevgiler.

Murtaza Çiçek 
 26.08.2008 23:08
Cevap :
syfamı ziyaret ettiğiniz için ben size teşekkür ederim keşke her kes sizin gibi böyle olaylar karşısında düşüne bilseydi Saygılarımla  28.08.2008 17:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 18.02.08
 
 

1978 doğumluyum. Bakü'de doğdum. Ben Kayseri'de yaşayan Azerbaycanlıyım. Kayseri'de yaşıyorum. Be..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster