Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
548
 

Hayatınızın son döneminde olsanız ne yapardınız

Hayatınızın son döneminde olsanız ne yapardınız
 

"Yaşamın son dönemi" terimi, ister terminal yani son dönem bir hastalık, ister ani başlangıçlı (akut) veya süreğen (kronik) bir hastalık ya da doğrudan yaşlanma sonucunda olabilir. Kısaca ölümün haftalar veya aylar içinde beklendiği zaman dilimi olarak tanımlanabilir. Ne yazık ki, ne yapılırsa yapılsın, tıbbi girişimler, ameliyatlar bu dönemi daha fazla uzatamayacaklardır. Mehmet Ağar’ın 19 yaşındaki kızını düşünün, teknolojinin en ileri olduğu ABD de beyin tümörü nedeniyle üç defa ameliyat oldu, 9 ay yaşayabildi. Başka bir beyin tümörlü, CHP milletvekilimizin oğlu, ABD’den dünyaca ünlü Dr.Gazi Yaşargil hoca geldi. Ankara’da ameliyatı yaptı, ama sonuç yine aynı idi. Bazen insan ölüme bu şekilde çok yaklaşıyor.

Kanser hastalığı kötü bir hastalık. İnsan kanser olduğunu öğreniyor, adım adım sona yaklaştığını da görüyor. Bu halde de, bazıları yine de gülüp eğlenebiliyor. Çünkü başka yapacak bir şey yok. Elinden gelen sadece, hayatta kalan süresini sakin ve huzurlu geçirmek istiyor. Sevdikleri ile yakınları ile hayatın içinde kalarak, geleceği düşünmeden mutlu bir o kadar da umutlu yaşayabiliyor. Son günlerinde İsmail Cem, yazmakta olduğu kitabı bitirmeye çalışıyormuş. Bitirip bitirmeyeceğini bilmeden. Umut etmek sonun başlangıcı olabilir. Her şeyin bitiği yaşamın sona yaklaştığını düşündüğünüz anda ve yerde bile ümit etmek hayal kurmak ve destek almak hayatı yeniden başlatabilir.

Bir de kendimizi düşünelim, Allah göstermesin ama, hayal etmesi bile kötü, ilaç tedavisi ya da cerrahi tedaviyle iyileşemeyen artık yaşamının son dönemine gelmiş bir hasta olabilirdik. O zaman ne yapardık, eminim ki, o zaman herkese şefkatle yaklaşır, kimseyi kırmazdınız. Daha önce gitmediğiniz tatil yerlerine gitmek, okumadığınız kitapları okumak isterdiniz. Yani ne isterseniz onu yapardınız. Peki şimdi neden yapmıyoruz? Tüm bu iyilikleri yapmak için neden son dönemini beklemek zorunda mıyız?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sonuçları ilk aldığımda ağlamaktan şişmiş gözlerimle, deliler gibi içki içip eğlenmeye bir bara gitmiştim.. ve 3 yıldır yaşadığım halde alışamadığım şehir, bana dünyanın en güzel mekanı gibi gelmişti...cıvıl cıvıl insanlar, rengarenk uçan balonlar, deniz üzerinde uçuşan martılar, mis gibi çiçeklerin kokusu....... :) yaşam maalesef pek uzun değil, o yüzden hayatı ertelemek yerine tadını çıkarmak gerekiyor..

la sera 
 17.07.2007 17:00
Cevap :
aynen katılıyorum  18.07.2007 0:15
 

Haklısınız hep birileri bişeyler bizi itecekde ondan sonra hareket edeceğiz..zaman akıp giderken ve biz sağlıklıyken neden içinmizdekileri yaşamıyoruz çünkü korkuyoruz kendimiz olmaktan.Mutlu kalın.

roji 
 12.07.2007 9:47
Cevap :
ne yazık ki herşey korkudan oluyor, sizinde yazılarınıza baktım, itinalı yazıyorsunuz, elinize sağlık  13.07.2007 0:10
 

İnsanlar, elindekilerini kaybedince değerini bilir ve anlarlar. Şu aralar en çok kullandığım söz: 'Yaşım küçük, evlenmek için erken' Bunu diyorum sanki hiç ölmeyecekmişim gibi. İnsan ne kadar yaşayacağını bilmiyor. Barış Akarsu , gencecik yaşına rağmen öldü. Zaman su gibi akıyor. Kimseyi üzmeden ve kimsenin de beni üzmesine izin vermeden hayatı dolu dolu yaşamaya çalışıyorum. Sizelere de tavsiye ederim...

kumrusu 
 11.07.2007 23:26
Cevap :
tesekkurler, bende oyle yapmaya calisiyorum, elimden geldigince tabiki  11.07.2007 23:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 715
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2651
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster