Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '16

 
Kategori
Anne-Babalar
 

Hey Ebeveyn! Ehliyetin var mı?

ÖZETLE;

“Hiçbir şey boş bir tesadüf değil, hayatta her şeyin gerçekten her şey ile ilişkisi ve bir sebebi var.”

Hikaye şöyle…

Birkaç hafta önce yolumuz ani bir fren sesi ile kesildi ve ardından gelen çarpma sesi ile standart  bir şehir içi kazanın ortasında bulduk kendimizi.

Ancak bu çarpma belki de; aslında… benim ve Serdar’ın farkındalığımıza yapılmış bir “DUR, BAK, GÖR, ÖĞREN, UYGULA” uyarısıydı.

Söz konusu kazanın diğer kahramanı anne babalara, anne baba adaylarına EBEVEYN EHLİYETİ vermeyi, çocukların birer donanımlı yetişkine dönüşmelerini görev edinmiş, bunun için kolları sıvamış güzel insan Gülce Erhan’dı.

İşte Gülce ile tanışmamız ve çocuklarımızın hayatında belki de çok önemli noktalara dokunmamız konusunda bizi bilinçlendirmesi için kolları sıvama şansını bulmamız böyle oldu…

Trafik kazamız için gelen polis memurları bizden ehliyetlerimizi istedi… İki tarafta rahatlıkla uzattı.

Peki ya otomobil kullanmaktan çok daha önemli  görevimiz olan ebeveynlik için uzmanlığımız ne durumda?

Hangimizin EBEVEYN EHLİYETİ VAR?

Ebeveynlik adına bir çok kitap okuduğunuzu biliyorum. Sağ olsun pedagoglarımız biz anneleri ve babaları oldukça bilinçli birer ebeveyn hale getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Ancak önemli bir gerçeği belirtmeden geçemeyeceğim ki;

-Öğütleri içselleştirmediğimiz,

-Konuya hakimiyetimizi arttırmadığımız,

-Pedagoglar ile görüşmelerimizi sadece çocuğumuzu oyun terapisi vs randevulara götürüp uzmanımıza “ideal ebeveyn” –miş gibi görünmeye çalışan klişeleşmiş cümleleri/ soruları sarf edip uygulamadığımız  sürece….. faydaları 3 cm’den 5 cm’e uzamıyor.

Gülce ile kahve içip gerekli evrak alışverişini halletmek (malum trafik kazasından sebep) için buluştuk, bu sırada bana EBEVEYN EHLİYETİ Programı’nda neler yaptıkları, çocuklarda ne gibi değişimlere sebep olduğu gibi detayları anlattı. Hatta Bulut, Peri ve Baran ile ilgili sohbetlerimizde bazı önerilerde bulundu.

Yıllarını uzmanları dinleyip okuyan biri olarak söylemeliyim ki, bu kadar hızlı olumlu dönüşler beklemiyordum…

EBEVEYN EHLİYETİ Programı kısaca;

0-23 Yaş arası çocuklar ve ebeveynleri arasındaki iletişim engellerini ortadan kaldıran, aile içi iletişimi güçlendiren 18 saatlik bir program. Yani benim gibi ergen ve ön ergen annesi iseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız da yalnız değilsiniz. Sadece küçük çocuğu olanlara değil, yetişkin çocukları olanların da asla “geç mi kaldım?” dememesi gereken bir sistemden bahsediyorum.

1996 ayılında Mag. Maria Neuberger – Schmidt tarafından Avusturya’da geliştirilen ABC-EBEVEYN Programı Carl Rogers, Thomas Gordon gibi psikologların öncülük ettiği HÜMANİSTİK PSİKOLOJİ yaklaşımını ve ŞİDDETSİZ İLETİŞİM’i temel alıyormuş.

Klişe öneriler ve uygulayamadığımız taktikler konusunda neler düşündüğünüzü ve hissettiğinizi biliyorum.
EBEVEYN EHLİYETİ’nin bu zamana kadar duyduğumuz, denediğimiz programlardan çok farklı yaklaşımda oluşu dikkatimi çektiği için hem sizlerle paylaşmak hem de derinlemesine öğrenmek istedim.

Önümüzdeki hafta EBEVEYNLİK EHLİYETİ Programı’nı ülkemize getiren sevgili Gülce ile yapacağımız röportajda sistemi derinlemesine öğreneceğiz. Bu konuda sormak istediğiniz sorular varsa lütfen bana gönderin…

Çocuklarımız ile sağlıklı iletişim kurabilmek, sağlıklı birer birey olmaları için ilk tohumları atmak, sağlam temellerinin olması için doğru mesajları vermek için asla geç değil….

Ebeveyn Ehliyeti Programı’na aşağıdaki adreslerden ulaşabilir, bana dilediğiniz soruyu gönderebilirsiniz…

http://renkliakademi.com/Giris/AnaSayfa

https://www.facebook.com/renkliakademi

 

Papatya Somer

papatya.somer@milliyet.com.tr

 

 
Toplam blog
: 104
: 199
Kayıt tarihi
: 09.04.15
 
 

Papatya Somer ..