Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '12

 
Kategori
Projeler
 

hindi değil, Turkiye!

hindi değil, Turkiye!
 

www.hindidegilTurkiye.com


 

Amerika’nın Teksas eyaletinde yaşayan 3 Türk genci Bilal Bedük, Burak Bedük ve Yusuf Yıldız, dünyada yaklaşık 2 milyar insanın konuştuğu dil olan İngilizce’de Türkiye’nin ismi olan ve de hindi, saf, aptal, beceriksiz, dangalak, cahil, kuş beyinli gibi anlamlara gelen “turkey” isminin “Turkiye” olarak değiştirilmesi için internet üzerinden büyük çaplı bir proje başlattı. “hindi değil, Turkiye!” ismini taşıyan projenin internet sitesi www.hindidegilTurkiye.com . Facebook, Twitter, Youtube gibi paylaşım siteleri kullanılarak tanıtımına başlanan projenin Türkçe ve İngilizce dillerinde 2 ayrı internet sitesi bulunuyor. İngilizce websitesi www.Turkiyenotturkey.com adresinde yayınlanıyor.

Türkiye’ye verilen ismin hakaret ve küfür anlamlarına gelen bir isim olmasının küçümsenebilecek bir yanı olmadığını belirten proje kurucuları; Türkiye için yapılan hindi esprilerinin, yıllarca en komik dizi olarak seçilmiş televizyon dizilerinden, tv şovlarına, büyük firmaların reklamlarından, uluslararası büyük organizasyonlara, dünyanın en ünlü gazetelerinin ekonomi haberinden spor haberlerine kadar her yerde espri ve alay malzemesi olarak kullanıldığını ifade ediyorlar. Ayrıca yurtdışında yaşayan Türklerin her yerde bu tür seviyesiz esprilerle karşılaştıklarını ve bu durumun okul çağındaki diğer milletlerden olan çocukların Türk çocuklarına “hindi” lakabı takarak alay etmelerine kadar vardığını ve çocukların psikolojilerinde olumsuz etkiler yarattığını belirtiyorlar.

Projenin internet sitesinde bu proje için özel olarak hazırlanan videolar ve resimlerde, Türkiye ile hindi ismi üzerinden dalga geçilen görüntüler ve fotoğraflar paylaşılıyor. Ayrıca Amerikalıların “Turkiye” ve “I love Turkiye” dedikleri görüntüleri içeren özel bir klip hazırlanmış. Bu video, ana dili İngilizce olan Amerikalıların “Turkiye” ismini % 70 – 80 oranında doğru olarak telaffuz ettiklerini göstermesi açısından ilgi çekici. İnternet sitesinin Sıkça Sorulan Sorular sayfasında, bu değişiklikle ilgili insanların aklına gelebilecek tüm sorular teker teker cevaplandırılmış.

Projenin tüm Türkiye’yle birlikte gerçekleştirilecek bir Toplumsal Girşimcilik projesi olduğunu belirten proje kurucuları; öncelikle Facebook, Twitter, Youtube gibi paylaşım siteleri, e-postalar ve forumlar üzerinden tüm Türkiye’nin bu projeden haberdar edilmesini ve bundan sonra herkesin İngilizce konuşurken, yazarken “Turkiye” ismini kullanmasını hedefliyorlar. Türkiye’deki tüm özel şirket ve kamu kurumlarının İngilizce internet sitelerinde, Türk ürünlerinin ambalaj ve etiketlerinde, şirket ve kurumların tüm belgelerinde “turkey” yerine “Turkiye” ismini yerleştirmelerini sağlamayı amaçlıyorlar.

Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşımızı başlattığı gün olan 19 Mayıs tarihinden itibaren 100 gün boyunca başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdan başlayarak önce Türkiye’deki konuyla ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara, daha sonra Amerika Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı, BM Genel Sekreteri, NATO Genel Sekreteri başta olmak üzere ilgili kişilere ve dünyaca ünlü şirket ve kuruluşlara tüm Türkiye’nin desteğiyle milyonlarca e-posta gönderilmesini hedefliyor. 

Proje’nin amacının sadece ve sadece İngilizce’deki ismimizin “Turkiye” olarak değiştirilmesini sağlamak olduğunu ve projenin tüm masraflarını kendilerinin karşıladığını belirten proje kurucuları, internet sitesi ve projenin diğer sayfalarına hiçbir şekilde reklam kabul etmediklerini ve video paylaşım sitelerinde yayınlanan proje için hazırlanmış videoların gösterimi sırasında çıkan reklamlarla hiçbir ilgilerinin olmadığını belirtiyorlar.

Proje kurucuları, 7’den 77’ye internet kullanan herkesi projeyi duyurmaya ve e-posta gönderimlerine katılarak İngilizce’deki ismimizin “Turkiye” olarak değiştirilmesinin bir parçası olmaya çağırıyorlar.

 
Toplam blog
: 19
: 1175
Kayıt tarihi
: 19.11.06
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü,  Marmara Üniversitesi S..