Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
458
 

Hırsızlar

Hırsızlar
 

Herkesin hirsiz oldugu bir ülke varmis" diye baslar Italo Calvino'nun "Kara Koyun" adli öyküsü. Ama istisnasiz herkesin... Gece olunca, insanlar maymuncuklarini ve fenerlerini yanina alir ve komsusunun evini soymaya gider. Gün dogarken geri döndüklerinde yüklerini almislardir. Ama her seferinde kendi evlerini de soyulmus bulurlar.

Italo Calvino'nun, defalarca okumaktan bikmadigim, "Numbers in Darkness" adli eserinde geçer bu öykü. Ülkede herkes çok mutludur, kimse kaybetmez, çünkü herkes birbirinden çalar ve bu dolasim, son kisi ilk kisiden çalana kadar sürer. Bir gün, nasil olmussa, dürüst bir adam ortaya çikar. Gece oldugunda, çanta ve fenerle disari çikmaktansa evinde kalip roman okumayi tercih eder.

Hirsizlar geldiginde ise evde isik yandigini görüp soymak için içeri girmezler. Ve bu durum bir süre devam edince, ahali bir konunun açikliga kavusmasini ister: "Çalismadan yasamak senin tercihin, ama baskalarini bir sey yapmaktan alikoymaya hakkin yok." Bunun üzerine dürüst adam, geceleri evinden çikar, fakat hiçbir sey çalmaz. Döndügü zaman evini hep soyulmus bulur. Ve bir haftadan daha az bir sürede, yiyecek tek bir seyi kalmaz. Dürüst adam soygun yapmadigi için soyulmayanlar digerlerine göre daha zenginlesmekte ve artik çalmak istememektedir. Dahasi, dürüst adamin evi de artik bombos oldugu için o evi soymaya gidenler de yoksullasmaktadir. Zenginler, kendileri için soygun yapmak üzere maasli hirsizlar tutmaya baslar. Zengin fakir ayrimi giderek çogalir. Zenginler mallarini korumak için polis teskilati ve hapishane de kurarlar. Birkaç yil geçtikten sonra, artik kimse soymaktan ve soyulmaktan söz etmemektedir, sadece zengin ve yoksul vardir; ama hâlâ hirsizlik yapmaktadirlar. Tek dürüst adam ise daha isin basinda açliktan ölmüstür.

(Deniz kabugunu yaklastirdiginizda kulaginiza, sularin sesi çaglar. Umudun sesi güzeldir, uzak da olsa.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan, düşünürse konuşabilen, Çalışırsa üretebilen bir varlıktır. Eğer bu eylemleri yapabilirse, birer canlı varlık olarak 'İnsan' etiketini hak edebilmektedir. Bizler, yüzyıllardır Vakıf geleneği ile ihtiyaç sahiplerine en azından aç yatmamaları için aşevleri kurmuş, komşusu aç iken tok yatmayı onurlu bir insana yakıştıramamışızdır. Bugün bile Anadolu’da birçok şehirde yoğun olarak vatandaş ve belediyelerin katkıları ile aşevlerinde dileyenler günde iki veya üç kez sıcak yemek alabilmektedirler. Bununla beraber, hırsızlık, kişinin açlığından daha çok ahlaksız olmasından dolayı yaptığı bilinmektedir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 19.03.2007 10:54
Cevap :
Yorumunuza yürekten katılıyorum...Duygularınız ve aç olan insanlara yardımınız gerçekten imrenecek bir durum... Ama mağlesef günümüzde insanlar işin hep kolayına kaçma yolunda... Eli ekmek tutan çalışa bilecek insanlar kolay yolldan kazanç sağlamak amacı ile ya hırsızlık yapmaktalar veya sizinde dediğiniz gibi vakıfları kullanmaktalar... Gerçek ihtiyacı olan insanlar şeferli insanlar aç kalır ama kimseye muhtaç olmak istemezler... Aç olsalar bile tokuz derler aldıkları bir kurusun bile işte alın teri olduğunu gösterirler... AMA MAĞLESEF GÜNÜMÜZDE BU TÜR ŞEREFLİ İNSANLAR KALMADI.. nE ACI Sevgiler...  19.03.2007 20:23
 

Paranin tedavülü dedikleri sey bu olsa gerek:-))) Sevgiler

pirmete 
 17.03.2007 14:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1688
Kayıt tarihi
: 22.10.06
 
 

Bursa'da özel bir hastanede hemşire olarak çalışmaktayım.. Spor yapmayı, müzik dinlemeyi, gezmeyi ço..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster