Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '13

 
Kategori
Çevre Hukuku
Okunma Sayısı
1378
 

Huzur Sokağı huzursuzluk vermeye başladı

Huzur Sokağı huzursuzluk vermeye başladı
 

internetten alıntı


İnsan yaşamının bir alanında haksızlık yaparken diğer bir alanında haklı olamaz'; yaşam bölünmez bir bütündür.

Mahatma Gandhi

*****

Sarıyer  Büyükdere beldesinde yerleşim dar sokaklar ve tarihi dokusuyla eski İstanbul’un havasını görebileceğiniz bir yer. Evimizi gürültüden kaçmak ve bahçeyle uğraşmak istediğimizden buraya taşıdık. Sokaklar dar olduğu için araba ile iniş ve çıkışlar düzensiz olup aynı yerlerden yapılmakta idi. Yerleştikten sonra bu zor durumu belediyeye bildirme düşüncesinde idik. Çok geçmeden iniş çıkış tabelâları kondu, ancak gelin görün ki denetleme olmadığından kimse kurallara riayet etmiyor. Siz kurallara riayet etmeye ihtimam gösterirken, örneğin yukarı çıkana çıkılmaz olduğunu söylediğinizde tepki alıyorsunuz. Kural koymak iş değildir, ancak kuralların işlemesini sağladığınızda iş yapmış sayılırsınız. Yoksa kural tabelâ koymaktan ibâret kalır.

*****

Sarıyer Belediyesi  kısa sürede trafik denetlemelerini başlatır da insanlar kurallara riayete mecbur kalırlar!!!

*****

ANCAK, bizim bunlardan daha büyük SORUNUMUZ oluştu ; HUZUR SOKAĞI dizisi bu beldede çekiliyor ve çekim ekibi, oyuncular ve dizinin aksesuar kamyonu, taşıma araçları gelip arabalarını sokak aralarına bırakıyorlar. Kapımızın önüne arabamızı koyamadığımız gibi, evimize girerken dahi zorlanıyoruz.

Bundan başka dizinin çekimi sırasında sokaklar işgal ediliyor; devamlı çekim yapılan karşılıklı iki evin bulunduğu Mektep sokak ve karşısındaki  Asmalı Yalı sokak başına kadar olan bölüm, paralelinde bulunan sokak ve de Gülmez Hasan sokak(burası daha az kullanılıyor sanırım, ancak arabalar yine işgalde.)

*****

Dün arabayla dışarıya çıktım ve evimin devamındaki sokaktan aşağı inerken çekim ekibinin ortada olduğunu gördüğümde ekipten birine bu rahatsızlığımızı ilettim. Aşağıda park yeri olduğunu sokakları işgal etmeye hakları olmadığını söyledim. Yetkililere ileteceğini söyledi. Dönerken, eskiden yukarı çıktığımız yolun (şimdi dönülmez işareti konan) bir paralelinden yukarı çıktım ve dönmem gereken sokakta çekimin yapıldığını ve karşı sokağa taştığını gördüm.

Bırakın oradan dönmeyi, yukarıya devam eden ve çok dik olan yokuşun başını bile işgalde idiler.Yukarıdan iki araba geliyordu ve geri gitmem gerekiyordu. Arabaların biri biraz yana kıvırmış, diğeri tam karşımda duruyordu, karşımda duran çaresizce, abla biraz aşağı bırakırsan hiç değilse sol taraftaki yan sokağa vereyim burnumu dedi ve arabayı sinirle geriye aşağı doğru aldım. Yokuş aşırı dik, mecburen el freniyle kalkmak gerekiyor; abartmıyorum, inanın balataların kokusunu hisseden kişi lâstikler yanıyor zanneder.

Bu badireyi de atlattıktan sonra parkeden arabaların yanından kaldırıma çıkarak zar zor geçtikten sonra sokağıma girdim. Gelin görün ki, evimin önünde dizi dizi arabalar. Aşağıya inmeye başladım tekrar bir alt sokağa döndüm , döner dönmez arabamın önünde dizi ekibini buldum.Bu sefer bu sokağa taşmışlar. O sinirle “kardeşim sizden kurtulamayacak mıyız ? diye bağırdım. Birkaç dakika beklerseniz sahne çekimi bitiyor dedi sadece. LÂ HAVLE çekerek bekledim ve caddeye inerek park yeri aradım,dönüp durarak bir park yeri buldum.

Eşim geldi bir yerlere gidip vakit geçirelim dağılsınlar diye bekledik. Gece saat 22.45 te evimize dönüyoruz ve aynı şekilde Mektep sokak işgalde; sokağın başına arabaları koymuşlar giriş yok. Yokuş yukarı tırmandık bir paralele, ne görelim, burada da dizi ekibi araçları, yetmezmiş gibi çekim ekibi kalabalığıyla yollara yayılmış.

Ağzımızdan, birlikte  “YOK ARTIK”  çıkıverdi. Evimize nasıl gideceğiz, bu iş ne kadar sürecek kardeşim? diye sorduk kendilerine. Haklısınız ama Haziran ayına kadar çekim var cevabını aldık. Geçersiniz geçersiniz diyerek bizi  sokağa soktular. Girdik girmesine de ancak kaldırıma ine çıka kaç dakika cambazlık yaparak çıkabildik sokaktan.

)-Şimdi sizlere soruyorum; bu işgal hakkı nasıl, kimin izniyle olmaktadır?

)-Bir dizi bu kadar uzun sürecekse neden bir plato kurulmaz?

)-Belediye kapımızın önüne arabamızı koymak için bize " park edilmez " işaretini yerleştirmemize izin vermiyor ise bu ekip sokakları nasıl kapatabiliyor?

)-Bizim özgürlüğümüzün bittiği yer, başkalarının özgürlüğünün başladığı yer değil midir?

*****

Umarım bu yazım Sarıyer belediyesinin de dikkatini çeker!!!

Hâdiye Kaptan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hakikaten can sıkıcı bir durum. Belediyenizin hatalı olduğu kesin. Zira herhalde Belediye'den "izin alınarak" o sokaklar bu kadar uzun süre işgal ediliyor durumdadır. Tamam, dizi ekibine de yardımcı olunmalı ama bunu mahalle sakinlerinin yaşam düzeni ve hakları gaspedilmeden yapmak gerekli. Önce ve asıl sizlerin hakları, huzurunuz, düzeniniz düşünülerek ancak yapılırsa da yapılmalı. Hele de 4-5 ay daha da sürecekse bu iş, önümüz kış, yağmuru çamuru var kardı kıştı, o zaman ne olacak? Bence "mahallece" şimdiden bunlar düşünülüp gerekli tedbir ve düzenlemenin yapılmasını teminen, şikayet ve itirazlarınız "resmen" iletilmeli, bir prosedür başlatılmalı derim. Yoksa bizim memlekette "vatandaş kendi hakkını" aramayıp ses çıkarmadıkça herkes "ben yaptım olduya" yatırır işi, eziyeti de-haksızlığı da hep vatandaş çeker malum. Geçmiş olsun, bir an önce sağlıklı bir çözüm sağlanır dilerim. Selamlar..

Filiz Alev 
 29.10.2013 23:53
Cevap :
Yazıyı paylaşıp,vakit ayırarak yorumunuzla katkıda bulunmanıza çokça teşekkürlerimle. Sevgi ve selamlar ile sağlıcakla  31.10.2013 8:26
 

HOŞ GELDİNİZ SEVGİLİ KARDEŞİM, O GÜZEL YAZILARINIZA HASRET KALMIŞTIK.SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM, ÖPÜYORUM.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.10.2013 16:17
Cevap :
Sizin güzel yüreğinizden çıkanla hoşbuldum. Yazmayacaktım, uzun süre yazmak istemedim de ancak sağolsunlar sizin gibi dostların isteğiyle yeniden başladım. Sevgi ve selamlar gönderdim çok. Sağlıcakla olasınız  23.10.2013 17:21
 
 
Toplam blog
: 467
Toplam yorum
: 1657
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 142
Kayıt tarihi
: 16.05.11
 
 

Güzel Sanatlara tutkulu, Türk sanat müziği hayranı,  deniz ve İstanbul âşığı şiiryazar bir fâni....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster