Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '12

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
236
 

İletişim Çağında On-Line Aşk

İletişim Çağında On-Line Aşk
 

Büyüklerimizin bize anlattıklarına göre, eski aşklar daha emiz ve tutkulu yaşanırmış. Yaşadıklarımızı göz önüne getirdiğimizde zaman zaman biz bile buna inanıyoruz. İletişim çağında kendi kafamıza uygun bir sevgili bulamaz, hala yalnız dolaşırken; dedelerimizin, ninelerimizin aşık oldukları kişilerle bir ömür geçirmiş oldukları gerçeği suratımıza tokat gibi çarpıyor. Bu durumda nerede hata yaptığımızı sürekli kendimize sormaktan kaçamıyoruz.

Âşık olma isteği, insanın en temel dürtülerinden biridir. Temelinde yalnız kalmama ve güvenme isteğinin yattığı bu dürtü, bizi yeni birisini bulmak, bir aşka yelken atmak konusunda zorluyor. Büyüklerimizin gençlik yıllarıyla kıyaslandığında çağımızın çok daha farklı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu hızlı ve tuhaf çağda aşık olacak birini bulmak ise çok zor!

Televizyonun, cep telefonlarının ve internetin hayatımızda olmadığı zamanlarda insanlar yüz yüze iletişim kurarlardı. Sevinçlerini, kederlerini, beklentilerini, kısaca yaşadıkları her şeyi yakın arkadaşlarıyla, komşularıyla paylaşırlardı. Bu paylaşımlar dostlukların daha da sağlam olmasını sağlamak bir yana, aşkların da sıcak ve derinden yaşamasını sağlardı. Günümüzde ise pek çok şey daha yüzeysel yaşanıyor, hatta geçiştiriliyor. Üzüntülerimizi, sevinçlerimizi, hatta aşklarımızı bile geçiştiriyoruz. Sanki ayaküstü bir şey atıştırmak için bir yemek salonuna girmiş gibi, aşkımızı da kısa sürede yaşamaya çalışıyoruz. Giderek yalnızlaşan modern çağ insanları, otobüs, banka kuyruklarında beklerken bırakın birileriyle konuşmayı, en yakınındaki insanlarla bile konuşmuyorlar. Dolayısıyla bu duvar örülmüş hayatlarda birileriyle tanışmak artık gerçekten imkânsız hale geldi.

Peki, bunları göz önüne aldığınızda içine itildiğiniz yalnızlık sizi çok mu korkutuyor? O halde çağa gerçekten ayak uydurmanızın zamanı gelmiş demektir. Gelin, eski usullerin eskide kaldığı gerçeğinden yola çıkarak, modern çağın tanışma biçimiyle el sıkışın: İnternet… Günümüzde pek çok insan birbirleriyle tanışmak için bu sihirli iletişim aracından yararlanmakta sakınca görmüyor. Arkadaş sitelerine üye olup, kendi kafasına göre kişiler arayan ve bulduğu kişiyle yine internet aracılığıyla uzun süre sohbet edip aşk yaşamaya başlayan öyle çok insan var ki!

İlişkiye ve aşka bakışları sizinkiyle aynı olan pek çok sevgili adayına arkadaşlık siteleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bunu bilmiyor ya da korkuyor olabilirsiniz fakat yeni bir aşka yelken açmanın farklı bir yolunu denemek size zor geliyorsa, bu siteler aracılığıyla tanışan binlerce kişinin mutlu aşklar yaşadığını, hatta çoğu internet arkadaşlığının nikâh masasında sonuçlandığını bilmenizde yarar var.

Fakat günlük yaşamda olduğu gibi, sanal dünyanın da kendine has kuralları olduğunu unutmamalısınız. İnternette tanıştığınız biriyle mailleşirken bu kurallar daha sağlam ilişkiler kurmanızda size yardımcı olacaktır.

En önemli kural, bir arkadaşlık sitesinde resmini görüp beğendiğiniz biriyle konuşmaya başladığınızda, mutlaka kamera açmasını sağlamak ve onun gerçekliğinden emin olmaktır. Bu sayede hem zaman kaybını önlemiş olursunuz, hem de kötü niyetli insanlarla karşılaşma riskinizi azaltırsınız.

Mizah yeteneğiniz en fazla işinize yarayacak silahınızdır. Beğendiğiniz kişiye ne kadar esprili bir karakteriniz olduğunu gösterin. Fakat espri ve laubalilik arasındaki ince çizgiyi mutlaka ayırt edebilmelisiniz. Ancak bu ayrımı başarabilirseniz ilk randevuyu ayarlayabilirsiniz.

Gülümsemek (J) oldukça etkili bir yöntemdir. Beğendiğiniz kişiyle on-line konuşurken sık sık bu sihre başvurmaktan çekinmeyin. Sorularınız kolay ve kısa cevaplar verilebilecek tarzda olursa, karşınızdakini sıkmamış ve ürkütmemiş olursunuz.

 

 

http://alibolat.blogspot.com adresimi de ziyaret edebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2093
Kayıt tarihi
: 12.03.12
 
 

Başkalarının hayatlarını, kişiliklerini anlatmak kolay da, söz konusu kendim olunca yazacak çok a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster