Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

13 Kasım '19

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
 

Ilgaz Dağı Anadolu'nun Ağı

Yaş ilerlerledikçe, dünyada kalma süremin eksilmeye başladığını sezdikçe her anın kıymetini daha çok anlıyorum ve vaktimi mümkün olduğunca iyi değerlendirme çabasına sarılıyorum. Kalp sağlığımın bozulmuş olması yeme içmeme sınır getiriyor ama gezmeme mani olmuyor, aksine mennun kalıyor. İmkanım ölçüsünde daha önce görmediğim yerlere gitmeyi arzuluyorum. Arzularım gerçeğe dönüşünce,  mutlu oluyorum. Yine bir süreliğine bir yerlere ziyarete gittim. Henüz gideceğim yerlerde var. Tamamlanınca gezi proğramım, gördüklerimin değerlendirmesini gönlümce yaparım. Ama öncesinde gittiğim, anlatımı yarım kalmış bir Karadeniz gezim vardı, bugün yine ondan biraz bahsedeyim. 
(Yokluğumda nasıl ve nerede olduğumu merak eden, E Posta yoluyla tarafıma ulaşmaya çalışan okurlarıma öncelikle çok teşekkür ederim.)
 
Çankırı  sonrası, Kastamonu öncesi yolunuza boylu poslu bir dağ çıkıyor. Bu dağı aşmanız Kastamonu iline varmanızı kolaylaştırıyor. Dağı geçmemizi tünellerle kolaylaştırmışlar. Koca dağın bağrını oymuşlar, ortasına asfaltı doldurmuşlar. Upuzun bir tünellle uzun yolu kısaltmışlar. İnsanların huzuru için tabiatın güzelliğini bozmuşlar. 
 
Çankırı sonrası Kastamonu'ya kısa sürede ulaşmak için otobüsümüz bu uzun tünele giriyor. İnsan eliyle yapılmış, beton duvarları ışıklandırılmış, havalandırılması yapay tünel, hayal gücünüz oranında ürkütücü gelebiliyor. Devin ağzına girmiş ve az sonra öğütülecekmiş gibi hissediyorum kendimi. Sanki karanlık kuyuya gömülüyorum. Yol git git bitmiyor. Tünelin sonu bir türlü görünmüyor. Nefes alamadığımı düşünüyorum bir an, karanlıktan aydınlığa, darlıktan ferahlığa hiç çıkamayacağım hissine kapılıyorum. Dışarıdan dünyanın güzelliğini seyrederek gitmek varken, karanlığa dalmak niye diye düşünüyorum. Tünel yapımını doğanın doğurganlığını bozmak olarak nitelendiriyorum. İç sesimle "sabret Ayfer ışık gelince karanlık yiter" diyerek teselli buluyorum.
 
Tünel yolculuğumuz yaklaşık 6 bin metrelik yol sonrası  nihayete eriyor. Kastmonu havası hissediliyor. Ilgaz ilçesi ile Kastamonu ili arası daha öncesinde 40 dakikalık bir yolculukla ulaşılıyormuş, bu tünelin yapımıyla süre 8 dakikaya indirilmiş. Zamandan hayli kazanım, ancak neye göre, kime göre bu kazanım. Kişinin zamanı nasıl değerlendirmesiyle alakalı bir durum. Ilgaz dağları, Kastamonu Çankırı illeri arasında bulunuyor. Batı Karadeniz Bölgesi'nin 2 bin metrelik endamıyla en yüksek dağ kütleleri olarak tanımlanıyor.
 
Kastamonu'ya gidilen eski yol neresiydi bilmiyorum. Çünkü daha evvelden Kastamonu'ya gelmişliğim hiç olmadı. Merak etmişliğim de bulunmadı. Otobüs içindeki yolcu komşularımdan biri olan Kastamonulu vatandaşımızın anlatımına göre Kastamonu'ya varmak için daha önce dağın yamacına tırmanılıyormuş, sonrasında oval dağın çevresinden kıvrımlardan dönülerek aşağıya yani Kastamonu girişine iniliyormuş. Eski yol hayli meşakkatli bir mesafeymiş. Yaklaşık 45 dakikalık bir araba yolculuğu gerektiriyormuş. Bu uzun tünellerin yapımıyla yol dağın içinden hayli kısaltılmış, 8 dakikalık bir süreçte tüm dağ aşılmış oluyormuş. Buralarda yaşayanlar için iyi bir imkan, Ankara'ya günü birlik gidip geleceklere zaman tasarrufu, tabi işi gücü olana, para tasarrufu da sağlanmış oluyor. Tünellerden devlette kazanıyor olmalı ki buraya bu kadar yatırım yapmış. Bu bölge insanını memnun etmiş. Ülkem yararına verilen her emeği kutlamak gerek, bize düşen "vatana millete hayırlı olsun" demek.
 
Ecdat yıllar yılı dağın çevresini dolanmış, torunlar teknolojininde yardımıyla rahatlığı kapmış. Acaba doğru olanı mı yapmış. Bunu Kuran-ı Kerimden Rabbimizin buyruğu olan dağlarla ilgili ayetleri okuyup anlayabiliriz. Ömrümüz olduğunca dünya aleminde daha neler duyup göreceğiz Allah bilir. Her işin neticesinde Allah'ın dünyasında Allah'ın dediği olur... (konu devam Edecek)
 
Ayfer AYTAÇ 
ayferaytac.com
 
 
 
Toplam blog
: 622
: 205
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..