Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '17

 
Kategori
Dostluk
 

İlişkide ''Dost''

İlişkide ''Dost''
 

''Biri her zaman çok fazla geliyor çevremde'' böyle düşünür tekbaşına yaşayan. ''Hep bir kez bir -bu, zamanla iki eder!''

Ben ve ben, sürekli konuşurlar birbiriyle: nasıl dayanılabilirdi buna eğer dost olmasaydı?

Tek başına yaşayan için dost hep üçüncü kişidir. Üçüncü kişi, ikisinin konuşmasının dibe vurmasını önleyen mantardır. Pek çok derinlikler vardır bütün tekbaşına yaşayanlar için. Bir dosta ve onun sadakatine böylesine özlem duymaları bu yüzdendir.

Başkalarına olan inancımız, kendimizde neye inanmak istediğimizi ele verir. Bir dosta duyduğumuz özlem bizi ele verendir. 

Ve insan sevgi aracılığıyla çoğu kez yalnızca hasetin üstesinden gelmek ister. Çoğu kez de kendisinin yaralanabilir olduğunu gizlemek için saldırıya geçer ve kendine düşman kazanır. ''En azından düşmanım ol!'' böyle konuşur dostluk için ricada bulunmaya cesaret edemeyen hakiki saygı.

İnsan bir dost isterse eğer, o zaman onun için savaşmayı da istemek zorundadır ve savaşabilmek için de düşman olmak zorundadır. İnsan, dostunda düşmanıda onurlandırmalıdır. Dostunun safına geçmeden ona yakınlaşabilir misin? 

''İnsan, dostunda en iyi düşmanına sahip olmalıdır. Ona karşı çıktığında, yüreğinle onun en yakınında olmak zorundasın...''

Olayların sırrına varmakta ve susmakta bir usta olmalıdır dostun: her şeyi görmek istememelisin. Dostun uyanıkken yapıp ettiklerinin sırrına rüyanda varabilmelisin. Acıman aynı zamanda bir işin sırrına varmak anlamına gelmeli: öyle ki, arkadaşının merhamet isteyip istemediğini önceden bilebilmelisin.

''Belki de onun sende sevdiği, gözlerinin kararlılığı ve sonsuzluğun bakışıdır...''

Dostuna duyduğun merhameti sert bir kabuğun altına saklamalı ve onu ısırırken dişini kırmalısın. Lezzeti ve tatlılığı burdan kaynaklanacaktır. 

Tertemiz bir hava, yalnızlık, ekmek ve ilaç olabiliyor musun dostuna? Kimisi kendi zincirlerini çözemez, ama buna rağmen dostunun kurtarıcısıdır. Sen bir köle misin? Öyle isen eğer, bir dost bulamazsın.

Ah şu sizin yoksulluğunuz, menfaat ve kanınızdaki cimriliğiniz! 

Sizin dostunuza verdiğiniz kadarını ben düşmanıma verebilirim ve bu yüzden daha yoksul olamam...

Yoldaşlık var: dilerim dostluk da olabilsin!

 

08.12.2017 

Konya - Türkiye Uğur Böcekleri

 
Toplam blog
: 3
: 121
Kayıt tarihi
: 28.10.17
 
 

Türk Kamu Diplomasisi ve Kamu Yönetimi Üzerine Sözler ..