Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '08

 
Kategori
Eğitim
 

İlköğretimde Proje Ödevlerinde Değişiklikler,

İlköğretimde Proje Ödevlerinde Değişiklikler,
 

microsoft office


Geçen eğitim-öğretim yılında performans ve proje ödevleri ile ilgili bir blog yazmıştım ve çok ta ilgi görmüştü. O bloğu ölçme değerlendirme yönetmeliğine göre hazırlamış, pratik uygulamalardan bahsetmiştim.

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=103866

Bu yazıda sadece proje ödevlerinden bahsedeceğim ama bir yönetmelik ya da resmi yazı yok elimde. Haziran ayı sonunda ve eylül ayı başında öğretmenlerin yaptığı seminer çalışmalarındaki notlarımdan yararlanacağım.

Her iki seminerlerde de bir gün boyunca civar okul öğretmenleri bir okulda toplanıp, ilköğretim müfettişleri tarafından mesleki çalışma adı altında bilgilendirme ve paylaşım toplantıları yapıldı. Hem yılsonunda, hem başında müfettişlerin en çok üstünde durdukları konu projelerdi.

Yeni programın uygulamaya konduğu 2005–2006 eğitim-öğretim yılından beri projeleri öğrencilere biz veriyorduk. Her dersten bir konu belirleyip, bunları öğrencilere sunarak, içlerinden bir tane seçip yapmalarını istiyorduk.

Müfettişler bu uygulamanın değişeceğini söylediler. Israrla yanlış olmadığını ancak değişmesi gerektiğini belirttiler. Buna göre 15 Eylülden sonra öğrencilere proje konularını bulmaları konusunda bir duyuru yapılacak. Öğrenciler, hangi dersten istiyorlarsa, o dersten bir proje konusu belirleyip öğretmene gelecekler. Tek başına proje aldıkları gibi, anlaşarak grup halinde de proje alabilecekler. Burada dikkate alınan, proje konusunun grup çalışmasına uygunluğu olacak.

Konu belirlemede ders kitaplarındaki temalardan yararlanılacağı gibi, çevrelerinde yaşanan herhangi bir sorunu da konu olarak alıp, bu soruna çözüm önerileri geliştirme şeklinde proje yapılabilecek.

Öğretmen, şayet konuyu proje hazırlamaya uygun bulur ise, projelerini alacaklar ve belirlenen takvim içinde yapmaya başlayacaklar. Projeler, en geç mayıs ayı sonunda teslim edilecek ve notları da ikinci dönemde değerlendirilecek. Bu zaman zarfında, belirlenen aralıklarla projeler okula getirilerek öğretmene gösterilecek, birlikte kontrol edilecek. Proje boyunca öğretmen öğrencilere rehberlik yapacak, yön çizecek.

Alınan projenin sonuca ulaşmaması durumunda da değerlendirmeye alınacak ve sonuca değil, çalışma sürecine bakılarak değerlendirilecek.

Yani proje ödevi hazırlanıp öğrenciye sunulmayacak. Değerlendirme ölçeği yapılıp verilebilir ki, öğrencinin değerlendirme kriterlerini bilmesi için bu gereklidir.

Ben bu konuyla ilgili bir form hazırladım. Projesini belirleyen öğrenciyi forma kayıt ediyorum. Proje aldığı tarihi de baz alarak, kontrol tarihlerini ve teslim tarihini forma yazıyorum, bunu da sonunda çoğaltıp sınıf panosuna asacağım. Böylece hem öğrencinin kendini, hem benim öğrenciyi takip etmemiz kolaylaşacak. Kendi hazırladığım formu aşağıya örnek olarak koyuyorum.

Sınıf öğretmenleri için takip etmek daha kolay, ancak branş öğretmenleri bu forma bir de şube ekleyerek sanırım takip edebilirler.

NO

ADI-SOYADI

DERS

KONU

ALDIĞI TARİH

KASIM

OCAK

MART

NİSAN

TESLİM TARİHİ

NOT: Bu formu excelde hazırlamıştım, ayların üstüne "kontrol tarihleri" diye bir başlık açmıştım. Form burada çok güzel görünmüyor ama aslı daha güzel…

 
Toplam blog
: 111
: 5210
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..