Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
223
 

İnsanın insan olduğunu bilen insan dışında canlı yok

İnsanın insan olduğunu bilen insan dışında canlı yok
 

Nedir insan? Tdk, insanı şu şekilde tanımlıyor, "Toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı..."

Buna rağmen düşündüğünü, insan dışında bilen bir canlı yokken, biz kendi içimizde düşündüğümüzü, konuştuğumuzu kabul etmişiz. Bunu insan dışında bilen ve anlayan bir türün eksikliğini çekmiyor musunuz? Gerçek anlamda düşünebilen bir başka tür tarafından kabul görmeden onaylanmadan, bizim düşündüğümüzü kim bilecek? Düşünce adını verip yücelttiğimiz bilinç kavramının sadece insanların farkında olması ve düşünce sandığımız her şeyin aslında insanın kendi türü içinde söylediği, inandığı bir şey olması sizi rahatsız etmiyor mu? Maymunlar, kendi aralarında düşündüklerini kabul ediyor olabilirler. Milyarlarca bakteri, kendi arasında ne kadar zeki olduklarını tartışıyor olabilirler, ve onların aslında öyle olmadıklarını biz insan türü olarak, daha zeki olduğumuz için onların düşünmediklerini söylüyoruz belki de onları anlamadığımız için ve o halde eğer biz bu yargıyı ortaya koyabiliyorsak bizim düşündüğümüzü, akıllı canlılar olduğumuz ya da olmadığımızın ispatlanması bir başka akıllı canlı tarafından onaylanmasıyla mümkündür. 

Düşünme, sadece insanın kendi türü içinde kabul gördüğü bir kavramdır. Düşündüğünü ve konuştuğunu iddia eden insanın bunu ispatlaması ancak kendi türü dışında akıllı varlıklar tarafından onayı ile kurulacak iletişim sonrasında kabul edilebilir, aksi halde bizi, yani insanı onaylayacak herhangi zeki bir canlı ortaya çıkmadığı sürece insanın düşünce dediği şey, bir ailenin kendi çocuklarını yakışıklı, zeki, güzel bulmasından öteye gitmeyen sevecen, müşfik bir temenni, ve sır olarak kalacaktır insan nesli arasında...

O halde nedir insan? Düşünebildiği sadece kendi türü tarafından kabul gören bir canlı mı? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 121
Kayıt tarihi
: 25.04.12
 
 

İnsan ve hayvanı bir severim. Saygıdan hoşlanmam. Zımparalanmış köreltilmiş sevgiden de.. Kib..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster