Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

DİYETİSYEN İREM ÖNCÜ

http://blog.milliyet.com.tr/iremmoncu

08 Mart '19

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Intermittend Fasting (Aralıklı Oruç)

Enerji alımının periyodik olarak kısıtlandığı, ana noktasının tüketilen yiyeceklerin içeriği değil tüketilme zamanı olan bir beslenme türüdür, diyet değildir. Özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan ve birçok insanın zayıflamak için alternatif bir çözüm olarak gördüğü bu davranış biçimi, hayvanlar üzerine yapılan çalışmaları da arttırmıştır.

Aralıklı oruç uygulamanın çeşitli yöntemleri vardır.

16/8 yöntemi: Uyku süresiyle beraber 16 saat boyunca aç kalmayı ve kalan 8 saatte yemek yeme zamanını kapsar. Kullanılan en yaygın yöntemdir. Kişiye göre açlık süresi 18 saate uzatılarak 6 saat yemek süresi konulabilir. Oruç zamanında kalorisi olmayan sıvılar tüketilebilir.

5/2 yöntemi: Haftanın ardışık olmayan iki günü, günlük enerji alımı 500-600 kcal ile sınırlandırılır. Kalan diğer günler serbesttir.

Eat-stop-eat (Alternatif gün yöntemi):  24 saat oruç tutmayı kapsayan yöntemdir. Bir gün boyunca hiçbir şey tüketmeyerek ertesi gün normal beslenme düzenine geçer.

   Her ne kadar aç kalmayı baz alan bir sistem olsa da kontrollü yapılan intermittend fasting’in sağlık açısında yararlı etkiler gösterdiği de belirtilmektedir.

Sağlığa Etkileri

Kalori alımı otomatikman azalacağından kilo vermeyi sağlar ve göbek-bel bölgesi yağlanmasını azaltabilmektedir.

Kalori kısıtlaması beyin kök hücrelerini uyarabilir ve daha kreatif, akılcı düşünmeyi sağlar.

LDL kolesterol ve trigliseritleri düşürür.

Beyin hormonu BDNF’ yi arttırarak yeni sinir hücrelerinin büyümesine yardımcı olur, özellikle Alzheimer hastalığına olumlu etkiler yarattığına dair çalışmalar mevcuttur.

Kalp hastalığı, diyabet ve kanser üzerine olumlu etkiler gösterebilmektedir.

Yapılan araştırmalar

   Aralıklı oruç, düşük serum glukoz ve insülin seviyeleri ve beyindeki nöronların strese karşı direncini içeren kalorik kısıtlamanın etkilerini karşılayan veya aşan faydalı etkilerle sonuçlandı.

   Yapılan bir çalışmada meme tümörlerinin gelişimi, açlık miktarına oranla geciktirilmiştir.

    IF (örneğin,  haftada 2 gün ve diğer günlerde % 60 enerji kısıtlaması ), PF çalışmaları (örneğin, 750–1100 sağlayan 5 günlük bir diyet) ve zaman kısıtlı besleme (TRF; normal ve fazla kilolu insan deneklerde günlük gıda alımının 8 saat veya daha azını sınırlama), insülin direnci ve risk faktörlerinde azalma gibi çoklu sağlık göstergelerinde iyileşme ve kilo kaybı için etkin olduğunu göstermiştir.

    Son raporlar, IF'in genellikle kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili metabolik bozukluklar üzerinde olumlu bir etki yaptığını ve çoğu birey için uygulanabilir ve erişilebilir bir müdahale olabileceğini göstermektedir.

   Dikkat edilmesi gereken noktalar, oruç zamanı haricinde tüketilen besinlerin belirli bir dengede olması konusudur. Makro besin ögeleri yönünden planlanmalıdır. Ayrıca herhangi bir ilaç kullanma durumunda, olması gereken BKI sınırının altında bulunulması, yeme bozukluğu öyküsü, gebe ve emziren kadınlarda mutlaka uzmana danışılmalıdır.

 

 
Toplam blog
: 8
: 235
Kayıt tarihi
: 02.10.17
 
 

Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Öncü ..