Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '14

 
Kategori
Güncel
 

İşte dünyanın en yaşanılabilir 10 ülkesi!

İşte dünyanın en yaşanılabilir 10 ülkesi!
 

Yeni bir yılla birlikte yeni araştırmalar da ortaya çıkıyor..

Mesela sizlere bahsedeceğim bu araştırma gibi..

Bazı ülkelerin yaşam stili,refah düzeyi, ekonomik gelir-gideri gibi etkenler yaşamı ya kolaylaştırıyor ya da zorlaştırıyor..

OECD ülkeleri arasında yapılan bir araştırmayla 2014 yılında yaşanabilecek en iyi 10 ülke belirlendi..

İşte bu en yaşanılası 10 ülke :

10-İNGİLTERE ( 10 üzerinden 7.56 puan ) : Düşük işsizlik seviyesi ve yüksek gelir gibi artılarıyla birlikte ; tarihi dokusu ve doğası ile İngiltere bu sıralamada 10.sırada..

9-İZLANDA ( 10 üzerinden 7.56 puan ) :  Buzulları, volkanları ve sıcak su gayzerleriyle ünlü İzlanda ; eğitim seviyesinin yüksekliğiyle ve suç oranının düşüklüğüyle güvenli şehirlerden biri haline geldi..

8-HOLLANDA ( 10 üzerinden 7.59 puan ) : Yel değirmenleri ve laleleriyle ünlü Hollanda yabancı göçmen alım sayısıyla da güvenliliğini kanıtlar cinsten..

7-DANİMARKA ( 10 üzerinden 7.66 puan ) : En az çalışma saatlerine sahip oluşuyla ünlü Danimarka bu sıralamada 7. sırada..

6-ABD ( 10 üzerinden 7.66 puan ) : Amerikayı uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bir çok ülkenin kapıldığı ''Amerikan rüyası'' hepimizin  malumu.. Onlar bu sıralamada 6. sırada..

5-İSVİÇRE ( 10 üzerinden 7.85 puan ) : İsviçre deyince akla Alp Dağları, çikolatası ve güçlü bankacılık yapısı gelir. Zürih ve Cenevre dünyanın en iyi 10 şehrinden 2 tanesi..

4-NORVEÇ ( 10 üzerinden 7.88 puan ) : İşsizliğin ne olduğunu unutan, petrol adına dünyanın önemli ülkelerinden olan Norveç bu listede 4. sırada..Onların ekonomik açıdan iyi oluşlarıyla AB üyeliğini reddettiğini hatırlatalım.

3-KANADA ( 10 üzerinden 7.91 puan ) :  Suç oranlarının en az olduğu ülkelerden.. Ülke insanlarının yalnızca %1.3'ü bir adli olay için polise başvurmuş..Bu güven onları 3.sıraya taşımış durumda..

2-İSVEÇ ( 10 üzerinden 7.95 puan ) : İsveç'te akademik eğitim alan insan sayısı ; bir çok ülkedeki lise eğitimli insan sayısından dahi fazla olan İsveç'te eğitim ve yabancı dil olanakları çok cazip..

1-AVUSTRALYA (10 üzerinden 7.95 puan ) : Avustralya geçtiğimiz sene insani gelişmişlik indeksinde 1.olmuştu..Dünyanın en büyük 2. şehri olan Melbourne ise dünyanın en yaşanılabilir şehri durumunda..

 

En yaşanılabilir şehir Avustralya imiş gördüğünüz gibi.. Ülkemizden Avustralya'ya gidiş uçakla 20 SAAT !

Yani 20 saat uzağımızda dünyanın en yaşanılası şehri varmış..

Biz bu listede araştırılsak kaçıncı olurduk acaba ?

Ben tahmin edebiliyorum da ; neyse şimdi hayallerinizi yıkmayayım..

Ee hadi o zaman herkes Avustralya'ya ?!

 

Anıl KOLDAŞ

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

 

 
Toplam blog
: 670
: 3634
Kayıt tarihi
: 11.02.13
 
 

Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Koyu Fenerbahçeli, Ankara aşığı olup; anlataca..