Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '10

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
767
 

İsteklerden arınmak

Hayatımızın temeli isteklerimiz üzerine kurulmuştur. Her zaman isteyecek bir şeyler buluruz. hep daha fazlası, hep daha iyisi vardır ve biz ona doğru yöneliriz. İsteklerin arkası gelmez; birne ulaştığımız anda bir diğerini gözümüze kestiririz.

İlginçtir ki her sahip olduğumuzda açlığımız daha da büyür. Önüne geleni yiyen ve yedikçe aç olduğunu hisseden bir canavardan farkımız yok. Peki bizi bu kadar aç hissettiren nedir? Aslında sahip olup elde ettiklerimizle neye ulaşmaya çalışıyoruz?

Günlerdir bir isteğimin üzerinde düşünürken birden aklıma gelen sorular bunlardı. Geçmişe dönüp isteyip de elde ettiğim şeylere bakınca onların da beni tatmin etmediğini gördüm. Demek ki buna da ulaşsam bir süre sonra aynı tatminsizliği yaşayacağım. Acaba hiçbirşey istemeseydim nasıl olurdu? Hayattan kopuk bir kenarda mı yaşamam gerekirdi o zaman? Yoksa daha mı özgür olurdum?

Bunu öğrrenmenin bir yolu vardı, o da denemek. Bu sabah bütün isteklerimden arınmış olduğumu düşündüm. Ne gelecek kaygısı ne de geçmişe duyulan özlem veya pişmalık. Sadece şuanda varım ve hayattayım, 5 dakika sonra ne olacağını bile bilmeden bütün olasılıklara açık bir şekilde yaşıyorum. Balkona çıktım gökyüzüne, aşağıda gelip geçen arabalara ve koşuşan insanlara baktım. Hiçbir şey düşünmeden sadece baktım. İçimi bir ferahlık kapladı sanki gönlüm genişledi. Daha önce almamış olduğum kadar derin nefesler aldım verdim ve içten bir şekilde şükrettim. Neye niçin şükrettiğimi düşünmeden sadece içimden gelen sözlerdi bunlar. Allahım sana şükürler olsun.

Başarma başarmama, elde etme edememe kaygısı olmadan, elinden gelenin en iyisini yaparak ve yaşadığının herşeyin senin hayrına olduğunu bilerek yaşamak. yaşamak bu olsa gerek.

Ben bugün bütün isteklerimden arındım. Anladım ki istemek; insanı kısıtlayan, bütün olasılıkları kapatan ve insanın gönlünü daraltan bir duygu.

Ben bugün bütün isteklerimden arındım. Kendini hayatın akışına bırakmanın ne demek olduğunu anladım.

Ben bugün bütün isteklerimden arındım. Mevlana'nın nefs bir ateşe benzer, odun attıkça daha fazla alevlenir deyişini anladım.

Ben bugün bütün isteklerimden arındım. Mevlam neylerse güzel eyler'in sırrına eriştim.

Ben bugün bütün isteklerimden arındım.Kendimi bir saman çöpü gibi suyun akışına bıraktım.

Ben bugün istememenin ne olduğunu anladım.

Ben bugün Allah'a güvenmenin ne demek olduğunu aladım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Senin adına gerçekten çok sevindim sevgili Nazmiye. Ama yine de düşündüm; hayatı anlamlı kılan, biraz da o erişmek için hayalini kurduğumuz düşlerde saklı değil mi :) Sevgilerimle.

Mor Okyanus 
 14.09.2010 10:57
Cevap :
Teşekkür ederim canım:) Hep bir şeyler istemek ona ulaşmaya çalışmak insanı bir süre sonra yoruyor:)) Bence hayatı anlamlı kılan istediklerimiz değil o isteklerimize ulaşmak için duyduğumuz heyecan. isteğe ulaştıktan sonra o heyecan bittiği için yeniden anlamsızlaşıyor. Dilerim senin bütün düşlerin gerçek olur sevgilerimle..  14.09.2010 11:09
 

hayatın her an başka rengini yaşarız..bu renkler çoğu zaman birbirinden zıt olarakta karşımıza çıkabilir. Acaba ne kadar hazırız her şeye ve özellikle her şeye rağmene...? sevgilerimle toprak

Aydın ADAM 
 13.09.2010 15:36
Cevap :
Her an herşeye hazır olmak için bütün olasılıklara açık olmak gerekir diye düşünüyorum.  13.09.2010 21:51
 

ancak an'da kalarak mümkün. Pek alışkın olmadığımız bir durum. Son zamanlarda (özellikle Eckhart Tolle'nin "Şimdinin Gücü" adlı kitabını okuduktan sonra) şimdide yaşamak için bol bol izin veriyorum kendime ve görüyorum ki, şimdide kalarak ne geçmişe, ne de geleceğe dair düşünceler üretiyorum. İsteklerimizden de kanımca şimdide kalarak arınabiliriz. Eline sağlık, güzel olmuş, selamlar.

A.Nilgün Aktaş 
 13.09.2010 14:58
Cevap :
teşekkür edeerim canım. Şimdinin gücünü ben de okumuştum hatta tatilde okumuştum:)) Zihnimizi şimdide tutabilirsek anın enerjisini hayatımıza geçirebiliriz. Sevgilerimle..  13.09.2010 21:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2408
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster